Smetana'nın hayalleri ve Ogoun'un vicdanı. Türler arası bir projeyle her şey beklenmedik bir şekilde birbirine bağlanıyor

HadessTruck

Global Mod
Global Mod
Bedřich Smetana'nın doğumundan bu yana iki yüz yıl, koreograf Luboš Ogoun'un doğumundan bu yana yüz yıl ve ayrıca ProART derneğinin yirmi yıllık faaliyeti. Tüm bu üç yıl dönümü, ilk kez Salı günü Prag'da sunulacak olan çok türlü tiyatro projesi Sny_Svodě tarafından iki bölümlük bir gecede birleştirildi.

Gecenin ilk bölümü (Düşler), Smetan'ın aynı isimli piyano eserinden oluşuyor ve burada besteci Beata Hlavenková'nın çağdaş müziği eşliğinde seslendirilecek. İkinci bölüm (Vicdan) ise Luboš Ogoun'un hayatını ve çalışmalarını yansıtan bir koreografi sunacak. Elli yılı aşkın koreografisi burada, Martin Dvořák ve Brno'daki Ulusal Tiyatro'nun emekli solistleri tarafından gerçekleştirilen modern bir eser için kullanılacak.

Projenin yazarı ve ProART derneğinin merkezi figürü Martin Dvořák, “Çalışmamda yirmi yıldır türleri birbirine bağlamaya odaklanıyorum” diyor. “Örneğin amatör sahneyi profesyonel sahneye bağlamak istediğim yer Svodě'daydı. Dans konservatuarı öğrencileri bu nedenle tamamen profesyonel dansçılarla çalışmaktadır. Ve aynı zamanda çocuklardan seksen yaşındaki balerinlere kadar nesiller arası bir bağlantıdır. Projede bu iki yön ilgimi çekti”, diye anlatıyor önde gelen Avrupa sahnelerinde uzun yıllara dayanan deneyime sahip dansçı ve koreograf.

Dvořák, içinde bulunduğumuz Çek Müzik Yılı'na ve sunduğu yıldönümüne dramaturjik bir yanıt verdi. “Bedřich Smetana'dan bahsetmeye gerek yok. Ancak profesyonel olarak bu yıl yüz yaşına kadar yaşayacak olan Luboš Ogoun'a da dikkat çekmeyi düşündüm. Bu alışılmadık bir bağlantı, ancak nesiller boyu dansçıları birbirine bağlama bağlamında birbirine uyuyor,” diye düşünüyor yaratıcı, sanatsal diyaloğunda dans stillerini Luboš Ogoun'un çalışmalarıyla karıştırmaya karar verdi. “Baleden caz, sokak dansı ve eğlence endüstrisinden halk müziğine kadar. Mümkün olduğu kadar çok konuyu birbirine bağlamaya çalışıyorum” diye özetliyor.

Yukarıda da belirtildiği gibi, Sny_Svodě adı Smetana'nın Dreams piyano döngüsüne atıfta bulunmaktadır. Ayrıca Ogoun'un 60'lardaki önemli başarısına. “Ogoun'un bu çalışmasının her biri farklı olan üç başlığı vardı. Ya Hiroşima'ydı, ya Vicdan ya da Düzen. Bu yarım saatlik bale, Hiroşima'ya atılan atom bombasına yanıt verdi. Ve yirmi dört yıl önce Vicdan rolüyle Thália Ödülü'ne aday gösterildim, bu yüzden bu benim için bir tür tam daire” diye açıklıyor Dvořák.

Sny_Svodě projesinin prömiyeri Brno'da yapıldı, Prag'da 28 Mayıs'ta ve ardından 25 Haziran'da Çek Müzik Müzesi'nde sunulacak. Dvořák, “Yaz aylarında ProART festivalimizin bir parçası olarak çeşitli şehirlerde Dreams'i sunacağız” diyor. Örneğin Jičín, Slavonice'de gerçekleşecek ama aynı zamanda Werich'in villasının arazisinde oynanacağı Prag'da da oynanacak. Ödüllü koreograf, “O halde sonbaharda devam edeceğiz” diyor.

Mevcut projeye ek olarak, Dvořák'ın ProART'ı Çek ve dünya kültürünün diğer figürlerini ele alan altı performans daha sunuyor. İsimleri daha fazlasını ortaya koyuyor: Chopin_Sandová: aşk başlangıcı, Haas_Days after şan veya Reynek_Renaud. Martin Dvořák, “Sonbaharda Çek Müzik Yılı için Jaroslav Ježek'in çalışmalarına ve kişiliğine yanıt veren Dark Blue Ježek adlı bir prömiyerimiz olacak” diye ekliyor.