Şimdi içki yasasını ikinci kez çiğneyen Bihar’daki hapishaneden kaçamıyor | Patna Haberleri

BaDe

New member

PATNA: Devlet Tüketim ve Yasaklar Bakanlığı, Aadhaar’da tüm ilçelerde doğrulama merkezleri kurarak ikinci suçluları bakanlık tarafından hazırlanan veri tabanı aracılığıyla yakalar, böylece değiştirilmiş Yasaklama Yasasında sadece bir para cezasıyla işten atılmazlar.
Bihar Yasağı ve Tüketim (Değişiklik) Yasası 2022’ye göre, ilk suçlular 2.000-5.000 Rs para cezası ödenerek serbest bırakılırken, ikinci suçlular bir yıl hapis cezasına çarptırılacak. Kimsenin cezadan kaçmaması için, suçluların Aadhaar kart numaraları biyometrik kimlik doğrulama makinelerine girilerek veritabanı hazırlandı.
Tüketim dairesi komiser yardımcısı Krishna Kumar, yasak yasası kapsamındaki suçlular için Aadhaar kimlik doğrulama sisteminin geçen yıl Aralık ayında Patna Sadar, Barh ve Danapur’da bir pilot proje olarak başarıyla başlatıldığını söyledi. “Şimdi bu sistemi Paliganj ve Masaurhi dahil olmak üzere Patna bölgesinde beş yerde ve diğer 37 ilçedeki her merkezde başlattık. Her suçlunun biyometrik verileri gelecekte kullanılmak üzere veri tabanına girilecek. Sistem, departmanın alışılmışı sevmesine yardımcı olacaktır. Kumar, TOI’ye “Biri ikinci kez alkol içerken yakalanırsa hapse gönderilir” dedi.
“Yeni suçluların veri tabanı da Aadhaar kimlik doğrulama sisteminde saklanıyor, böylece sanık yanlış bilgi vererek yetkililerden kaçmayacak. Önceden, kişinin ilk kez mi yoksa sürekli bir suçlu mu olduğunu belirlemek zaman alıyordu. dedi.
Patna Komiser Yardımcısı (Yasak) Deen Bandhu, alkol ölçer testi sırasında, soygun ekibinin veri tabanı oluşturmak için sanığın Aadhar bilgilerini aldığını söyledi. “Bu yeni sistemin yürürlüğe girmesinden bu yana Patna’da şimdiye kadar yaklaşık 194 ikinci suçlu yakalandı ve hapse gönderildi” dedi.
Yasa değişikliğinden sonra, geçen yıl Nisan’dan Ekim’e kadar yaklaşık 90.000 kişi alkol aldığı için ilk kez suçlu olarak yakalandı. Yaklaşık 550 alkolik, ikinci kez alkol almaktan hüküm giydi.