Sigorta şirketlerinin tahminlerine göre don, yüz milyonlarca dolarlık hasara yol açtı. AB'den gelen yardımlarla ilgili muhteşem konuşmalar

MyHoca

New member
Çek çiftçilerinin yüzde 70'ini işe alan Generali Czech pojiovna'nın şu anda tahmini 50 milyon kron tutarında 90'dan fazla sigorta sözleşmesi var. Pojiovna CEO'su Jan Marek, “Bu kesin bir kelime değil, buna göre geliştireceğiz” dedi. Ona göre, Generali esk pojiovna'nın bahar donlarıyla bağlantılı olarak müşterilerine 55 milyon kron ödediği 2016 yılının şimdiye kadarki en kötü yıl olduğu kesin. 2017 ve 2020 yıllarında ise 40 milyon K oldu. Öte yandan 2013 ve 2018 yıllarında ilkbahar donları yaşanmadı.

Generali'nin tarım sektöründeki kodları arasında elma, yeşil fasulye, çilek ve yaban mersini gibi meyvelerin yanı sıra üzümün yanı sıra özellikle mısır, un ve şeker gibi yarı mahsuller de yer alıyor. Marek, sebzelerle ilgili sigorta poliçelerimiz de var, burada örneğin ekmek veya patates değiştirebilirim, dedi.

Bir diğer önemli sigorta şirketi olan Agra Pojiovna, kayıpların toplam 100 milyon K olarak tahmin edildiğini, Nai halkının geçmişte iyi bir şey duymadığını ve bunun kesinlikle Çek pazarına girdiğimiz 2006 yılından bu yana görülen en kötü don olduğunu belirtti. sigorta şirketinin editörü Petra Martinkov.

Bölgesel olarak Agra, diğer Moravya ile orta ve doğu bölgelerinden gelen en büyük mukus deri birikimine sahiptir. Martinkov'a göre donun ölçülebilir etkisi bitki örtüsüyle aynı şekilde ortaya çıkıyor. Miktar kayıplarına ek olarak, meyvenin kalitesinde de kayıplar olacaktır; örneğin elmalarda donma ve donma şeklinde. Şeker kamışı ve kukuiica gibi ilk kurulan jain plantasyonlarının da tehdit altında olduğuna dikkat çekti.

Vborn AB'den resmi olmayan yardıma başvuracak

Tarım Bakanı Marek Vborn'a göre Çek Cumhuriyeti, Çek meyve endüstrisine olağanüstü mali yardım sağlayacak; özellikle sel, fırtına veya ilk don gibi olağanüstü doğal afetler durumunda çömlekler için bir yardım paketi sağlayacak. Tutuklanmadan önce bir AB tarım bakanı Lüksemburg'daki gazeteye şunları söyledi.

Bakan, bu sabah bu gözler arasında (Avrupa Tarım Komisyonu) Janusz Wojciechowski ile görüştüm dedi. Çek Cumhuriyeti'nin, Çek Cumhuriyeti'ne olağanüstü yardım konusunda Avrupa Birliği düzeyinde başarılı bir şekilde müzakere edebilmemiz için arka plan materyali geliştireceğini de sözlerine ekledi.

Vbornho'ya göre yaz ve ilkbahar donları meyve hasadını imkansız hale getiriyordu. Çek Cumhuriyeti'ndeki yerli girişimciler için mali kodlar bir milyar krona, Çek Cumhuriyeti'ndeki çiftçiler için ise iki milyar krona ulaştı. Vborn, bunların kodların yüzde on ila yüzde 20 civarında olacağı küçük ilkbahar donları olmadığını belirtti.

Kurtarıcılara göre yıllar önce şiddetli don olayları dışında aileyi ateş ve dumandan bile korumak mümkün değildi. Son zamanlarda işlerini çeşitlendirerek korumaya çalışan büyük şirketler bile koddan zarar gördü. (Büyük bir şirketin) deniz seviyesinden 150 metre yüksekte yüz meyve bahçesi var, Jinska'da ve deniz seviyesinin deniz seviyesinden birkaç yüz metre yüksekte olduğu ve havanın bütün gece sürdüğü başka yerlerde de yüz tane var. Vborn'un Çek radyosunda bir hafta geçirdiğini, dolayısıyla havanın genellikle hiçbir şeyi kapsamadığını söyledi.

Bakanlık kendisine 70 ve 100 milyon kron tutarında bir yardım programı başlatacağını bildirdi. AB fonlarından ne kadar mali yardım alınabileceği henüz belli değil.

Kodlar ayrıca komşu ülkeye, örneğin Almanya'ya, özellikle Saksonya ve Brandenburg'un etkilendiğini bildirdi. MDR televizyon kanalına göre Saksonya'daki çiftçiler, vestki ve zakkum gibi taş bitkisi türlerinin tamamen yok edildiğini söyledi. Yerel meyve birliğinin tahminlerine göre Slovakya'da mahsulün yaklaşık yüzde 30'u yetiştiriliyor.