Sanatçı Jan Gemrot, eserlerimin zıtlıklarla dolu olmasını istiyorum diyor

HadessTruck

Global Mod
Global Mod
Jan Gemrot'un çalışmaları, kurumun kataloğunda da belirtildiği gibi, çağdaş toplumun sorunlarına yönelik bir sentezin veya psikolojik bir gezinin yansımasıdır. Konulara gerçekçi ya da hipergerçekçi bir anlatımla yaklaşıyor, bazen jestlerle ve anlamlı el yazılarıyla zenginleşiyor. Somut görsel unsurlarla somut duygu ve atmosfer yaratmaya, böylece güçlü bir psikolojik imaja ulaşmaya çalışır. Sanatsal konusu, her zaman yarım bırakılan bir şeyin olduğu ve kızın kişisel yorumuna yer açılabilen hikayenin parlak bir gelişimidir.

En son yapınız Stardust, kozmik motifleri antikalarla birleştiriyor. Avrupa medeniyetinin doğuşuydu. Evreni, Next Frontier diye adlandırıldığı için mi seçtiniz?
Elbette haklısın. Bugün Urit, Batı dünyasındaki teknolojik trendlerin çoğunu etkiliyor. Benim için eski sanat eserlerini almam ve ikisinin bağlam dışı olması da rol oynuyor. Gezegenin sınırlarının dışında. Onları önce galerinin dışına, sonra Avrupa bağlamının dışına yerleştirmek istedim, sonra da onları tamamen bağlamın dışına çıkarmak aklıma geldi. Bu, çocukluğumun sonlarından beri aklımda olan bir fikir. O zamanlar Mona Lisa tablosu Dünya'da olsaydı ne olurdu diye büyülenmiştim. Kimse ona bakmadığında ona ne olur? Bu konuyla oldukça ilgileniyorum.

Stardust önceki Gözlemlerinizden ve Yeni Ufuklarınızdan nasıl bir araya geliyor?
Şu ana kadar tematik olarak en tatmin edici yapımım. Daha önce sahip olmadıkları birleşik bir atmosfere sahipler. Gözlem'in ana binası Ukrayna'da çok etkili bir kurttu. Yapılardan biri benim tipik varoluşsal karanlığımdı, diğeri ise böyle bir uçuş gibi kıtalardan oluşan rahatsız görüntülerdi. Çok günceldi. Buna karşılık Stardust burada değil geçmişte, gelecekle geçmiş arasındaki sınırda bir yerde geçiyor. Üstelik bir enstalasyon olarak Vclava kat galerisinin arazisine sıkı bir şekilde sabitlenmiş durumda ve benim çalışma alanımda benzersiz olan sürükleyici bir enstalasyonu içeriyor.

Tematik olarak tek tip bir anayasa hazırlamanız ne kadar ve ne kadar zaman alacak?
Birisi bana bu durumda Vclav Ply'ın galerisi olduğunu söylesin ve eğer bana mantıklı geliyorsa, burada kabul ettiğim şey bir tarih üzerinde anlaşalım. Binanın kendisini gerçekleştirmem, yani döngü resmini çizmem yaklaşık bir buçuk yılımı aldı. Peki ya düşüncelerim, biri benim yerime cevap verebilir. Nasıldım: Bu, çocukluğumdan beri yanımda taşıdığım bir vizyon.

Görüntü nasıl ortaya çıktı?
Demek istediğim, sağlam bir fikrim var. Bunu biberimin üzerine çizip yanımda taşıyorum ve seni düşündüğümde çizim çalışmalarına geçiyorum. Bazen onu tarayıp renk çeşitlemelerini ve nasıl boyanacağını deniyorum. Ama en önemli şey, bastırmam gereken ilk dürtüdür. Çoğu köpek bu rotayı geçmeyecek. Bu fikri reddediyorum. Senin yüzünden biri onu sopaya zorladı.

Kendinizi ne sıklıkla bir fikri reddederken buluyorsunuz?
Oldukça fazla. Neyi boyayacağımla ilgili bir sorunum yok, her zaman bir fikrim var.

Bazen geometrik şekiller, bazen organik resim ve unsurlar kullanılır. Teknoloji seçiminde rol nedir?
Ben esas olarak renklerin kontrast dolu olmasıyla ilgileniyorum. Bazen içerik, bazen resmi. Resmin farklı olmasını istiyorum. Gerginlikten keyif aldım ve kızın da bundan hoşlandığını biliyorum.

Hiperrealizme yöneliyor musunuz?
Görüntülerdeki aşırı gerçekçi öğeler Urit mm. Ama kendimi hiperrealist olarak görmüyorum. Girişlerim farklı. Resimde ne zaman bir astronot varsa, bunun bir nedeni vardır ve gösterilen şeyin ne olduğu konusunda herhangi bir şüphenin olmasını istemiyorum. Özünde, bu sadece bir şeyin açıklaması değil, bir referans veya semboldür. Seni güvensiz hissettirdiğimde çok anlamlı çalışıyorum, seni karanlığa itiyorum. Görüntünün içeriğini nasıl elde edersiniz? Resim harika bir araçtır, size gerçek dışı bir ifade özgürlüğü verir.

DOX'ta Franz Kafka'nın eserlerine gönderme yapan bir enstalasyon var. Edebiyat eserlerinize yansıyor mu? peki ya sen teyze
Sinemanın yanı sıra edebiyat da beni çok etkiliyor. burada, muhtemelen gerektiği kadar olmasa da. Michel Houellebecq'in makalelerinden oluşan bir kitabı yeni bitirdim ve Julian Barnes'ın muhteşem bir kitabına başladım. Başlık On buçuk bölümde dünya tarihi.

Tuval üzerine mürekkeple resmin ölü ve tükenmiş bir form olduğunu iddia etmek çok da eski zamanlardan kalma bir modaydı. Bu format bizim için hâlâ eğlenceli mi?
Hayatım boyunca bunu duydum ve sarhoş insanlar onu tekrar tekrar çiziyor. Basitleştirilmiştir çünkü duyguyu iletmek için en iyi gösterim tekniği ok darbesi değildir. Mükemmel değil, sanatçının hiç düşünmediği bir şey basılacak. PMO sizinle hemen iletişim kuruyor, güç kesiliyor. Dijital kısayol veya fotoğraflarla bunu aşmanın yolu yok. İşte bu yüzden işe yarıyor.

Stardust binasında başladım ve orada bitirdim. Özü aynı zamanda etkileşimli bir kurulumdur. Bu tür medyayı tekrar kullanmayı düşünüyor musunuz yoksa bu nadir görülen bir durum mu?
Urit spesifiktir. Bir antika koleksiyoncusu arkadaşım sayesinde bodrumda sergilediğim ve beni başka bir gezegenden hatırlatan ortamlara yerleştirdiğim gerçek eserlerle çalışma fırsatı buldum. Aynen öyle, Stardust serisinin fotoğraflarını çekin. İzleyicinin karanlıkta keşfetmesi gerektiğinde eseri farklı algılamaya başlayıp başlamayacağını merak ediyorum.

Jan Gemrot

25 Kasım 1983'te Prag'da doğdu ve küçük bir Çek ve görsel sanatçıdır.

Prag'daki Güzel Sanatlar Akademisi'ne kadınları kabul ederken bunu gösterdi; burada olağanüstü yeteneği sayesinde bir istisna kazandı ve St.Petersburg'daki eğitimini tamamlamadan hemen önce Zdek Beran'ın klasik resim atölyesine girdi.

Akademiden mezun olduktan sonra başta Almanya olmak üzere birçok bağımsız vakıf kurdu. Al's Southern Gallery, DOX, EXPO 58 ve Vclava Ply Gallery gibi prestijli kurumlarda sergilendi.

Çalışmaları Prag'daki Ulusal Galeri, Alovy Jihoesk Galerisi, Brno Fait Galerisi veya Collett Prag/Münih koleksiyonu da dahil olmak üzere çok sayıda önemli koleksiyonda temsil edilmektedir.

Son yıllardaki enstalasyonları arasında, 2018 yılında yatırım fonu Pro Arte'nin galerisinde yer alan Yeni Ufuklar, ardından 2020'de Alov Jihoesk galerisinde retrospektif bir enstalasyon, Prag'da yeni açılan EXPO 58 pavilyonunda Observation adlı enstalasyon ve Efsanevi Vclava katındaki mevcut kurulum projesi Stardust.

Şu anda belli bir yabancı kurum için yeni bir iç proje hazırlıyorum.