RJD lideri ve Bihar bakanı Surendra Yadav, Agniveer planını öneren herkesin asılması gerektiğini söylüyor; tepkiyle karşı karşıya | Patna Haberleri

BaDe

New member

PATNA: Rashtriya Janata Dal (RJD) lideri ve devlet kooperatif bakanı Surendra Yadav Cuma günü “sekiz buçuk yıl sonra ülke bir hadım ordusuna sahip olacak” dedikten sonra tartışmalara yol açtı.
Yadav, kimsenin adını vermeden, bu Agniveer planını öneren herkesin asılması gerektiğini söyledi.

Katihar | “Tam 8,5 yıl sonra ülkenin adı ‘Hijdon ki fauj’ arasına girecek. 8.5 yıl sonra güncel… https://t.co/N7PevXfVeZ

— ANI (@ANI) 1677155311000
“Tam 8,5 yıl sonra ülkenin adı ‘Hijron ki Fauj’da. ben söylüyorum 8.5 yıl sonra, mevcut ordu adamları emekli oluyor ve hatta askerlerin eğitimi Agnives bitmeyecek” diyen Yadav, “Agniveer” acemilerinin de evlenmekte zorlanacağını sözlerine ekledi.
“Kızlarını emekli erkeklere kim verir? Teklifi getirenler, çocuğun emekli olduğunu öğrenince kaçarlar. Emekli olduktan sonra onlar için ne gibi düzenlemeler yapıldığını Başbakan’dan öğrenmek istiyorum” dedi.
Yadav daha sonra mevcut Hint Ordusunu övdü ve o kadar güçlü olduğunu ve dünyanın dört bir yanından hiçbir ordunun Hint Ordusunu almaya cesaret edemeyeceğini söyledi.
“Ama bu (Agniveer) %100 yanlış. Bu planı kim yaptıysa asılmalı.
Ancak BJP, Yadav’ın tutuklanmasını talep etti ve Başbakan Nitish’ten onu kabinesinden atmasını istedi.
“(Surendra Yadav) açıklaması orduya, askerlere ve onların yakınlarına saygı duyan herkesi incitmiştir. Sakinleştirici verilmeli ve bir an önce tutuklanmalı. BJP devlet sözcüsü Nikhil Anand, CM Nitish’in onu kabinesinden çıkarması gerektiğini söyledi.
“RJD’nin bakanları da geçmişte onursuz sözler sarf ettiler. Örneğin, Eğitim Bakanı Chandrashekhar, Hindu duygularını incitti, ancak CM Nitish hiçbir şey yapmadı. CM koltuğunu kaybetmekten korkuyorsa veya baskı altındaysa aşrama gitmelidir”.