Reklamın çirkin olması gerekmez. Fotoğrafçı Lucie Desmond, bunun sanatsal da olabileceğini söylüyor

HadessTruck

Global Mod
Global Mod
Bir avcıyı merceğin önüne çıkaracak bir numaranız var mı? Hemen doğduğunda değil.
Tek bir taktiğim olsaydı muhtemelen olmazdı. Ama insanlarla iyi anlaşıyorum. Bu konuda doğal bir şekilde ilerlemeyi hayal ediyorum.

Ya biri fotoğrafınızı çekmek istemezse?
Bunu ortada belirteceğim. Esas olarak çeşitli iş portreleri ve benzeri fotoğraflarla ilgilidir. Birisi gerçekten benimle birlikte olmak istemediğinde, sadece “eh hım, hm…” derim ve oluruna bırakırım. Eğer insanlardan bir şeyler çıkarmaya çalışırsam bu pek iyi görünmez. Doğal olmayacak ve bu hoşuma gitmiyor.

Ama muhtemelen böyle bir durumla çok sık karşılaşmıyorum, değil mi?
Genellikle lensin önünde fotoğraflarının çekilmesi gerektiğini bilen insanlar bulunur. Ya işi uğruna ya da sırf işi olduğu için.

Mantıken fotoğraf çekmeden önce bir konseptinizin olması gerekiyor. Peki sonuç olarak hayal gücü gerçeklikten nasıl ayrılıyor?
Son zamanlarda çok fazla reklam fotoğrafı ve reklam videosu çektiğim için, ilerlemek için gerçekten iyi bir zaman. Ancak bir tür farkın olması gerektiği açıktır. Kötü bir ruh halindesin, bu yüzden işler istediğin gibi gitmiyor… ama bazen ata binmek de sorun değil. Setteki insanların enerjisi için çok kötü. İşimi yaptığım yıllarda kimden isteyeceğimi bilmiyorum.

Reklam fotoğrafçılığının bir sanatçı tarafından yapılması gerektiğini mi düşünüyorsunuz? Reklam bazı çevrelerde biraz kirli bir kelimedir.
Reklamların küçümseyici olması gerektiği fikriyle sık sık karşılaşıyorum. Bu çok saçma. Elbette çoğu zaman öyledirler ama buna gerek yoktur. Sanatçı olmalıyım ve güzel olmalıyım. Ve gidilecek uzun bir yol olduğunu düşünüyorum. Ancak anlamayan insanlarla tanıştığımda müşteriye dair bazı fikirleri dile getirmekten keyif alıyorum. Onunla oturun, iletişim kurun ve sonucu hesaplayın.

Fotoğrafçılık alanında çalışan kadınların Almanya'daki yolculukları kadınlara göre daha mı zor? Ama kendi deneyimlerimden onun bir fotoğrafçıdan çok bir fotoğrafçı olduğunu biliyorum.
Urit m.Bir kadın aile kurmak istiyorsa bunu teker teker yapın, fiziksel olarak bile kontrol edilemez. Bunun için çok iş var. O kadar iyiydi ki biraz ara verdim. Ama ikinci çocukla çok geçmeden geri dönüyorum. Aynı zamanda kendi üzerinde tm, eu dlm'dir. Beni destekleyen Natst mm manela. Bunun basit olduğunu söylediğimde: Bir adam asla durmaz, uzun bir yol kat eder, etrafa çok fazla bakmanıza gerek yoktur, oysa biz ararız.

Objektifin ve dünyanın önünde kapalı gözler

Dv mi izledin yoksa annelik mi değişti?
Bunu 2015 veya 2016 civarında Londra Moda Haftası'nı fotoğraflarken fark ettim. Büyük bir gösteriniz olduğunda ve podyumda çekim yapmak için modellerin önündeki basamaklarda duran bir fotoğrafçı olduğunda, bu adamın kendisiydi. On fotoğrafçıdan yalnızca siz kadınsınız. Yangını köşede bir yerde nasıl ateşe verdiğimi ve yavaş yavaş yukarı doğru ilerlemek zorunda kaldığımı hatırlıyorum. Sonra birisi bana da obaret yeri verdi.

Ve böyle bir grup mdnch fotoğrafçısı tüm dünyayı mı geziyor?
Evet, bu yüzden bile sektörde hala insanlar var. Hangi anne birkaç aylığına gitmeme izin verir? Mdn evleri seçilmiş ve sizi her yere davet ediyorlar. Ve bu anlaşılabilir bir durum. Onlardan ekat yapabilecekleri şey. Moda haftalarına yalnızca iki kez giderim. Orada fotoğraf çekmek gerçekten şart.

Fotoğraf çekimi sırasında farklı beden tipleriyle, hatta kalıplaşmış bedenlerle tanışmış olmalısınız. Sizce işler bizim açımızdan bu yönde mi gidiyor?
Urit, mn. Gözlüklerin üzerinde farklı boyutlarda ve benzeri modeller bulunmaktadır. Çek Cumhuriyeti'nde reklamlarda çok fazla etnik grup göremezsiniz. Bu değişebilir.

Cesaret takviminden bir fotoğrafta Martha Issov. (2024)

Yetimhanedeki çocukları yetişkinliğe giden yolda desteklemesi beklenen Hayal Kurma Cesareti takvimi için fotoğraflar çektiniz. Fotoğraflarda ünlülerin ve çocukların gözleri neden kapalı?
Reklam çekmediğim zamanlarda insanları gözleri kapalı fotoğraflamayı tercih ettiğimi fark ettim. Avcının bir tür rüyada, kendi dünyasındaymış gibi görünmesine sevindim. Ayrıca bu motivasyonun, fotoğraf çekmeye başladığımda bazı şeylere gözlerimi kapatmış olmamla da ilgili olduğunu fark ettim. Ve aslında çocukken bile kendi dünyama çok şey kattım.

Kendi deneyimlerinden dolayı kendi yollarını aramaya başlayacak ilk çocukları ve gençleri desteklemeye karar verdiniz mi?
On beş yaşımdayken çocuk odasına giderdik, orada bebeği her zaman mantarın içine koyar ve onunla dışarıda yürürdük. Oradaki altılılar, bu şartlar altında, eğer hayatları tehlikede değilse, mantardan çıkarılıp saklanmamaları gerektiğini yüreklerine koydular. Bu yüzden onlara dikkat edeceklerdi.

Bu içimde bir tür iblis bıraktı. Ve neden karanlığa gitmiyorsun, ben de bir anneyim. Bu da böyle bir neden. Ve onlara bu karmaşık yaşam tarzıyla ilişki kurabileceğimi gösterdi. Almanya sınırındaki evimden Prag'a ve sonra başka bir yere gitmek benim için hiç de zordu. Kimsenin seni çok iyi tanımamasının ve arzularının reddedilmesinin nasıl bir his olduğunu biliyorum.

İşbirliğini sürdürmeyi düşünüyor musunuz?
Beşinci yıl için bir takvimimiz var. Sadece verniği çok yüksek uyguladığımızı biliyorum, bu yüzden bazıları mutlu olacak.

Peki yeni yıla kadar kendinizi farklı bir cilaya mı hazırlıyorsunuz?
Utanmazlık gibi gelebilir ama bir şekilde hayalini kurduğum her şey gerçek oluyor. Ancak muhtemelen reklam fotoğrafçılığından daha büyük bir formata, hatta belki bir filme veya belgesele geçmek isterim. Ve birisinin size takvimdeki güncel fotoğraflarımızı göstermesi beni çok mutlu eder.