Ramcharitmana’nın yorumları üzerine tartışma: Nitish Kumar kabine arkadaşı Chandrasekhar ile konuşuyor | Patna Haberleri

BaDe

New member

PATNA: Bihar CM Nitish Kumar Perşembe günü kabine meslektaşı RJD lideri Chandrasekhar ile şiir hakkındaki son açıklamaları hakkında konuşacağını duyurdu.ramcharitmanas‘ bu bir heyecan yarattı.
JD(U) lideri Nitish Kumar, ülke çapındaki kampanyasının bir parçası olarak Darbhanga bölgesine yaptığı ziyarette gazetecilerin sorularını yanıtladı’Samadhan Yatra.’
Bihar eğitim bakanı Chandra Shekhar: “Ramcharitmanas, Manusmriti nefret yayıyor”
“Bunu bilmiyorum. Ama kontrol edeceğim (humko pata nahin hai. Hum poochh lenge unse),” diye kısa cevap verdi Kumar.
Eğitim portföyünü yöneten Chandrashekhar, ortaçağ azizi tarafından yazılan Ramayana’nın belki de en popüler versiyonu olan ‘Ramcharitmanas’ hakkında yorum yaptı. Goswami TulsidasÇarşamba günü Nalanda Açık Üniversitesi’nin davet töreninde.
Daha sonra muhabirler tarafından kendisine hitap edildiğinde topuklarını kazdı ve şöyle dedi: “Manu Smriti, Ramcharitmanas ve Bunch of Thoughts (RSS ideoloğu MS Golwalkar tarafından yazılmıştır) toplumda nefreti körükledi. Dalitler ve OBC’ler”.
RSS’nin ideolojik kolu olduğu BJP, tahmin edilebileceği gibi açıklamaya öfkesini dile getirdi.
Partinin devlet birimi sözcüsü ve ulusal genel sekreteri Nikhil Anand RJD liderini “Müslümanları yatıştırmakla” Hindu duygularını incitmekle suçlayan bir açıklama yaptı.
Bihar’ın Hindutva poster çocuğu olarak güçlenen BJP Milletvekili Haribhushan Thakur Bachaul, RJD liderinden “İslam hakkında bu kadar açık sözlü olarak yeterince erkek olduğunu göstermesini” istedi.
RJD lideri de bundan hoşlanmadı. Çırak PasvanBJP’ye katılırken rahmetli babası Ram Vilas Paswan’ın siyasi mirasını sürdürmeye çalışan.
Paswan, Chandrasekhar’ın açıklamasını “kışkırtıcı” (bhadkaau) olarak nitelendirdi ve Nitish Kumar’ın “bölücü taktiklerini”, onun bete noire’ını suçladı. O da kararı savundu Mahagathbandhan Devlet, eyalet seçimlerinde “halkın duygularını incitmenin” bedelini ödeyecek.
Bu arada, gazeteciler Chandrashekhar’a tekrar yaklaştığında, bakan geri adım attı ve “sosyal ayrımcılığı onaylayan tüm ayetler için Ramcharitmana’nın yorumunu arayacağını” ilan etti.
(PTI girişi ile)