Radek Diestler 90'ların popüler müziğinin dönüşümünü anlatıyor

HadessTruck

Global Mod
Global Mod
Doksanlı yıllarla bağlantılı olarak, özgürlüğün yanı sıra coşku da en sık kullanılır. Bir müzik hayranı olarak onun hakkında ne hissettiniz?
Yabancı grupların konserlerinden ilk bahsedeceğim herhalde. Sonuçta 1989'dan önce bir değeri olan kaç grup vardı? Her iki elin parmakları kadar sayılabilirler. Burada Depeche Mode, UB40 ya da Wedding Present çalıyordu ama 1990'dan beri sanki çanta bantlarla parçalanmış gibi. Bir fanzin için yazacak kadar şanslıydım (hayran dergisi, editörün notu) Rock Report, daha sonra beni Rock & Pop'a aldılar, böylece birdenbire o konserlere gidip onlar hakkında yazabildim! İlk büyük olanı hala hatırlıyorum. 1990 sonbaharından itibaren tarih ve arşiv çalışmaları okudum ve 1991 Haziran ayı sonunda antik tarih sınavıma girdiğimde ödül olarak Jethro Tull bileti almak için Charles Meydanı'nda böyle bir standa gittim. Beni çok mutlu eden konserler oldu. Daha dün bir arkadaşımla 1993 yılında Eden'de Levellers'dan bahsediyorduk. Bu kesinlikle inanılmaz bir konserdi ve grubun burayı yerle bir edeceğini düşündüm. Bir diğer son derece güzel konser ise “Pakulu”daki Patti Smith'ti. (Kültür sarayları, editörün notu) 1996'da…

Grafiklerin rolü artık o kadar önemli değil, günümüzde bir şeyin ne kadar satıldığı değil, YouTube'daki tıklamalar ve izlenmeler önemli.

Bu özel makaleyi okuyun iDNES Premium aboneliğiyle

FAVORİ

Ön ödeme

Aylık aboneliğe kıyasla 178 CZK tasarruf edersiniz

Ön ödeme

Aylık aboneliğe kıyasla 446 CZK tasarruf edersiniz

Bugün katılın ve şunları edinin:

• iDNES.cz, Lidovky.cz ve Express.cz içeriğine sınırsız erişim
  • Tanınmış yazarlardan 50.000'in üzerinde premium makale
  • Okuyucuda gazete ve dergilerimize çevrimiçi ve ücretsiz erişim