Rachana Ranade: Z Kuşağı izleyicileri ‘Finansal Bağımsızlık Erken Emeklilik’ konseptine daha çok eğiliyor: Rachana Ranade |

MyHoca

New member

Pune tabanlı Rachana Ranade hep öğretmen olmak istemiştir. 2008 yılında yeminli muhasebeci sınavını geçtikten sonra, Ranade öğretmen olarak çalışmak için yüksek profilli MNC işlerini geri çevirdi. Çeşitli kolejlerden konuk öğretim üyelerinin bir parçası olmuştur. 2022’de içerik oluşturmaya devam etmek için öğretmenlikten emekli oldu. Youtube tam zamanlı bir iş olarak. Finansla ilgili her şey hakkında videolar hazırlıyor – borsa temelleri, yeni başlayanlar için vadeli işlemler ve opsiyon ticareti ve ayrıca ilk halka arz (IPO’lar) analizi. Bir e-posta etkileşiminde Ranade araçtan bahsediyor, Z kuşağı izleyiciler ve daha fazlası.
Bize yolculuğundan bahset.
Kariyerimin başından beri öğretmeye tutkuluyum. CA olduktan sonra finansla ilgili konuları öğretmeye başladım. Yaratmaya başladığı etki beni devam etmeye itti. 2019 yılında bir öğrencim burs videomu YouTube’a koymamı önerdiğinde serinin ilk dersini yükledim ve video birkaç hafta sonra viral oldu ve bugün 23 milyondan fazla izlendi. YouTube videoları yapmak, öğretme tutkumu içerik oluşturmayla birleştirmeme olanak sağladı. Yolculuk o zamandan beri harika!
Z kuşağının finansa olan ilgisi hakkında ne düşünüyorsunuz ve bu kuşağın daha fazlasını öğrenmeye istekli olduğunu düşünüyor musunuz?
Gen Z, mali durumlarını iyi yönetme konusunda daha bilinçli. Finansal kararlar vermeden önce, başkalarının onlara söylediklerine göre karar vermek yerine, zaman içinde büyüyecek olan doğru varlıklara yatırım yaptıklarından emin olurlar. Öğrenmeye ve mali durumlarını yönetmenin farkına varmaya daha açıktırlar. Ayrıca gençken diğer nesillere göre daha fazla kaynağa erişimleri var. Bu, finans söz konusu olduğunda daha iyi kararlar vermelerini sağlar.
Gen Z izleyicilerinizin tepkisini nasıl görüyorsunuz?
Z Kuşağı izleyicileri bugünlerde genellikle FIRE (Financial Independence Early Retire Early) yaklaşımına daha fazla meylediyor. Her zaman iyi olmayabilecek hızlı sonuçlar için çalışma eğilimindedirler. Bununla birlikte, aynı zamanda çabuk öğrenirler ve mali durumlarını yönetmek için en iyi yaklaşımı öğrenmeye heveslidirler. Öğrendiklerine göre çabuk adapte olurlar.
İzleyicilerinizi bilgilendirmek için birden çok biçimdeki içeriği nasıl kullanıyorsunuz?
Ana öğretim şeklim videolar aracılığıyla. 2019’dan beri uzun videolar çekiyorum. Geçen yıldan beri kavramları bir dakika veya daha kısa sürede açıklamak için kısa, net video içerikleri yapmaya da adapte olduk. Ayrıca stok analizlerimizi paylaşmak için web sitemizde bloglar yayınlıyoruz.
Gelecek bütçeden beklentileriniz nelerdir? Ve genç özel yatırımcılar kendi harcamalarını ve yatırımlarını planlarken nelere dikkat etmelidir?
Bireysel düzeyde, 80C limitinin ve taban muafiyet limitinin artırılmasını bekliyoruz. Bunun nedeni, bu limitlerin 2014 Maliye Yasasında sırasıyla 1,5 lakh Rs ve 2,5 lakh olarak belirlenmiş olması ve 8-9 yıllık süre içinde enflasyonun birçok kez arttığını gördük, limitin yükseltilmesi yardımcı olabilir bireylerin eline daha fazla harcanabilir gelir verin.
Sektör bazında, gübre PSU’ları ve yenilenebilir enerji ve demiryolu sektöründeki yüksek sermaye harcamaları ile ilgili bazı tasfiye haberleri bekliyoruz, bu da yatırım odaklı büyümeye yol açabilir ve daha fazla istihdam yaratılmasına yardımcı olabilir.