Project Pitchfork grubunun solisti, korona albümü yayınlamak istemediğimi söylüyor

HadessTruck

Global Mod
Global Mod
Project Pitchfork grubundan Peter Spilles
| Fotoğraf: grup arşivi

Akkretion ve Fragment adlı üçleme albümlerinizin ilk iki bölümünü 2018'in bir yılı içerisinde yayınladınız. Elysium bu yıl da çıktı. Bu kadar uzun bir aranın nedeni neydi?
Bir yandan uzun bir ameliyat geçirdim, abartmadan, yaşamla ölüm arasında denge kuruyordum, diğer yandan pandemi beni vurdu ve korona albümü çıkarmak istemedim. Bu yüzden iyileşmek için biraz ara verdim ve sonra işe koyuldum.

Bundan yola çıkarak bir üçleme yapmaya karar verdiniz mi?
Aklımda olan ve geri döndüğüm karanlık o kadar yaygındı ki bir albüme sığmazdı. Üçlü plaka olacağı başından belliydi.

Nasıl bir konsept bu?
Accretion'un ilk sayfasında detaylandırdığım evrenin ve güneş sistemlerinin yaratılışıyla ilgili. Bir çeşit dl Fragment, DNA'nın yaratılışı ve yaşamın evrimi ile ilgilidir. Ve Elysium kendiniz ve onun dışı hakkında bilinçli düşünmeyle ilgilidir.

Crack konserinde üçlemenin ne kadarını çalmayı planlıyorsunuz?
Yeni olsalar bile asla bir albümün tamamını çalmam. Set, Elysium'dan beş, en fazla altı şarkı ve geri kalan eski materyalleri içerecek.

2021 yılında uzun süredir park olan Dirk Schauber gruptan ayrıldı. Gruptaki bilgisizliği Elysium'un sound'una mı yansıdı?
Uzun süredir ona olan ilgisini kaybettiği için Dirk Scheuber'i 2020'nin sonunda gruptan kovdum. Bunun çalışmamın son yönü üzerinde pek bir etkisi olmadı çünkü kitabın tek yazarı bendim. Project Pitchfork'un varlığının başlangıcından beri müzik ve şarkı sözleri.