Patna’s Gandhi Maidan’daki Saras Mela, ilk 4 günde 3,29 Rs’den başlayan fiyatlarla iş yaptı | Patna Haberleri

BaDe

New member
PATNA: sarah mela bal arısı Gandhi Maidan Perşembe günü halka açıldığından beri ilk dört gününde yaklaşık 3,29 Rs iş yaptı.
“15 günlük fuarın dördüncü günü olan Pazar günü, yaklaşık 1,68 Rs değerinde çok sayıda ürün ve gıda maddesi satıldı. Pazar günü genişleyen fuara 1.25 bin kişi katıldı.” Mahua Roy Choudharyproje koordinatörü Bihar Kırsal Geçim Kaynakları Tanıtım DerneğiJEEViKA olarak da bilinen, Pazartesi günü yaptığı açıklamada.
29 Aralık’a kadar sürecek olan fuarda el sanatları, tablo, jüt çanta, yapma çiçek, seramik, el dokuması halı, mobilya ve turşu olmak üzere 489 stant bulunuyor.
Bhagalpur’un ünlü ‘Katarani’ pirinci, Rohtas bölgesinin ‘Sonachur’ pirinci, Buxar’ın Soan Papri’si ve Madhubani resimleri fuarda yoğun talep gören birçok ürün arasında yer alıyor.
Pazartesi günü başta gençler ve kadınlar olmak üzere her yaştan alışverişçi fuarı ziyaret etti. Bir grup arkadaşıyla birlikte fuarda görüntülenen Siril Singh, “Sosyal medya aracılığıyla Saras Mela’yı duydum ve arkadaşlarımla gitmeye karar verdim. O kadar çok ürün aldım ki elim dolu. Bu hafta sonu fuara geri dönüyorum.”
Saras Mela’nın müdavimi Rahul Lakhmani her yıl gelir. “Yemek alanında hazırlanan her şey makul fiyatlı ve lezzetli. Ancak bugün burada denediğim yemeklerden ‘litti-chokha’ ve ‘sarso ka saag-makkey ki roti’ öne çıktı. Ben de anneme bal ve yağ aldım” dedi.
Ev hanımı Rita Ojha, kayınvalidesine bir sari, oturma odası için bir tablo ve kocasına turşu aldı. “JEEViKA’nın kırsal kesimde yaşayan bu kadar çok kadına ürünlerini satmaları için benzersiz bir platform sağlayarak özgüven kazanmalarına ve onları güçlendirmelerine yardımcı olduğunu görmek iç açıcı. Bu yüzden her yıl fuarı ziyaret etmeye ve yerel zanaatkârlardan ürünler almaya özen gösteriyorum.
Saras Mela, Meghalaya, Tamil Nadu, Batı Bengal, Uttarakhand, Rajasthan, Madhya Pradesh ve Jammu ve Keşmir dahil olmak üzere Hindistan’ın her yerinden girişimcileri ve kendi kendine yardım gruplarının üyelerini kendine çekiyor. Sabah 10’dan akşam 8’e kadar açıktır.