Patna HC, Bihar Üniversitelerinde Yardımcı Doçent Atamasına Devam Ediyor | Patna Haberleri

BaDe

New member
PATNA: Bihar’daki 12 üniversiteye 4 bin 638 yardımcı doçentin atanmasında hükümetin çekinceleri artıracak “yöntem ve usulü” gösterememesi karşısında şaşkına dönen Patna Yüksek Mahkemesi Salı günü, Bihar Eyalet Üniversitesi Hizmet Komisyonu tarafından yürütülen adaylık süreci (BSUSC).
tek bir mahkeme Sanjeev Prakash SharmaBSUSC, bir dizi üç yazılı dilekçeyi dinlerken, bir sonraki duyuruya kadar randevu verilmemesine karar verdi.
Dilekçe sahipleri, yardımcı doçentlerin toplam açık kontenjanlarının dörtte üçü (4638’in 3415’i) ile ilgili olarak konulan çekinceden pişmanlık duymaktadır. Adaylık süreci 21 Eylül 2020’de yayınlanan ilanla başladı. Ayrılmamış adaylar için yalnızca 1.223 boş yer vardı.
tarafından uygulanan %50 sınırını aşan böyle bir rezervasyon sisteminin yasallığından şüphe Yüksek Konsey, dilekçe sahipleri mahkemeyi adaylık sürecini askıya almaya çağırdılar. Yargıtay, Eğitim ve Genel İdare Bölümlerinden yanıt istemiştir.
HC’de sorgulanan kota yöntemleri
Eğitim ve genel yönetim departmanları, fazla çekincelerin açık kontenjanlar ve buna karşılık gelen çekincelerden kaynaklandığı yanıtını vermiştir.
Kıdemli Danışman P. K. Shahi ve Avukat Satyam Shivam Sunderam, hem Apex Mahkemesi hem de Patna Yüksek Mahkemesi’nin %50’nin üzerindeki çekinceleri yasaklayan mahkeme kararlarını ihlal ettiğini söyledikleri bu tür çekince yöntemlerine itiraz ettiler.
Davanın bir sonraki duruşması 10 Ocak’ta.
HC, yeşil alan havaalanı PIL hakkındaki kararını saklı tutuyor: Baş Yargıç’ın bölüm kürsüsü Sanjay Karol ve Patna Yüksek Mahkemesinden Yargıç Parrtha Sarthy Salı günü kararını saklı tuttu. HAP Bihar’da sıfırdan bir havaalanı arıyor. PIL, eyalette sıfırdan bir havaalanı inşa etmeye yönelik bitmemiş projeyi tamamlamak için eyalete ve merkezi hükümete bir sözleşme için sunuldu. Saran milletvekili ve avukat Rajeev Pratap Rudy, havacılık biliminde özel uzmanlığa ve sıfırdan bir havaalanının inşası için altyapı gerekliliklerine sahip dilekçe sahipleri için davayı savundu. Devlet ve merkezi hükümet, bu PIL’in sürdürülebilirliğine itiraz etti ve reddedilmesi için dua etti.