ona vurabilir miyim Putin Lahey Mahkemesi huzuruna kadın bedeniyle çıktı

HadessTruck

Global Mod
Global Mod
“Haag” adlı oyun Mariupol’lu yetim bir gencin hikayesini anlatıyor. Aralarında Başkan Vladimir Putin’in de bulunduğu Rus elitlerinin uluslararası bir mahkeme önüne nasıl çıkarıldığını hayal ediyor. Onlarca yıldır Rusya’ya sempati duyan Bulgaristan’da bu performans güçlü duygulara neden oldu. Hicivin ilk gösterimi ABD ve Polonya’da gerçekleşti.

“Ben düşman değilim. Provadaki oyunculardan biri senaryoyu okurken, ben de sizden biriyim” diye bağırıyor. “Batonu devralın! Kemikleri kırın,” diye ekliyor ikinci oyuncu. Üçüncüsü yönetmene döner. “Ona vurabilir miyim?” diye soruyor, “Evet” diye yanıtlıyor yönetmen. Putin figürüne atıfta bulunarak, “Onu yaşayan bir varlık olarak görmüyorsunuz” diye ekliyor. Bir kadın tarafından oynanıyor. İnsanlığına hiçbir şey katmıyor.

Denisová prodüksiyona nasıl karar verdi? The Washington Post’a konuşan kadın, “Benden Putin hakkında bir oyun yapmamı istediklerinde, yüzleşmek zorunda olduğu davadan başka seçeneğin olmadığını düşündüm” dedi.

AFP’ye yaptığı açıklamada, hicivin gücünün altını çizerek, “Putin’e acımasızca gülünmesi gerekiyor” dedi.

Polonya ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki galasının ardından Sofya’daki Ulusal Tiyatro’da bir uyarlama da yaratıldı. Ünlü konuk yönetmen Galin Stoev’in sorumluluğundadır. Burada Putin’i Bulgar aktris Radena Valkanova canlandırıyor.

Turnayı gözünden vurmak

Bulgaristan tarihsel olarak Rusya’ya yakındır. Her ne kadar Bulgarlar son yıllarda, özellikle de NATO ve Avrupa Birliği’ne girmeleriyle birlikte yüzünü Batı’ya çevirmiş olsa da, pek çok Bulgar hala büyük Rus imparatorluğunun görkemli günlerini nostaljik bir şekilde hatırlıyor.

Stoev’e göre uyarlaması Bulgarların gözünü açmayı amaçlıyordu. Ve öyle görünüyor ki tam isabetli oldu. Oyuncular seyircilerden ayakta alkışlandıktan sonra AFP’ye konuşan Stoev, “Seyirciler çok etkilendi ve bana birçok soru sordular.” dedi. Ancak ona göre asıl zorluk senaryonun sürekli güncellenmesinde yatıyor. Savaşın mevcut durumunu yansıtmalıdır.

Örneğin Rus paralı askerleri Yevgeny Prigozhin’in başını oynayan Julian Vergov, oyunun ilk çıkışından sonra meydana gelen isyan nedeniyle ve Prigozhin’in içinde bulunduğu uçak kazası sahnesi nedeniyle ilk önce tamamen yeni sahneler öğrenmek zorunda kaldı. ölü.

Dosya, Çeçen lider Ramzan Kadirov’un sağlık durumuyla ilgili son söylentiler nedeniyle de tetikte. Aynı durum, uzun süredir spekülasyonlara konu olan Vladimir Putin’in sağlığı için de geçerli.

Oyun zaten olumsuz eleştiriler aldı ve yabancı medyaya göre bazı izleyiciler oyunu “modaya uygun” ve “propagandacı” olarak nitelendiriyor. Ancak Sofya Tiyatrosu’nun müdürü Vasil Vasilev aynı fikirde değil. “Bu gösteriyle izleyiciden sadece gerçek olaylar hakkında düşünmesini ve kendi sonuçlarını çıkarmasını istiyoruz” dedi.

Rus liderin temsilcisi Radena Valkanova da bu görüşte. “İnsanların düşüncelerini uyandıran böyle bir şeyin olmasına sevindim. Bu, millet olarak eksiğimiz olan bir şey” diye ekledi.