Öğretmenler Ranchi’deki her bloktan 5 öğrenci seçiyor | Ranchi haberleri

BaDe

New member

RANCHI: Bölgedeki model okullarda maksimum kaydı sağlamak için, bölge eğitim görevlisi, blok eğitim görevlisine, bölgelerindeki V. sınıf öğrencileri arasında model okulların kazançları konusunda farkındalık yaratmaya öğretmenleri dahil etmeleri gerektiğini belirten talimatlar verdi yeni akademik dönem için kayıt formları.
Model Okullar, yetenekli kırsal öğrencilere kaliteli eğitim sağlamayı amaçlayan İngilizce dil okullarıdır. İlgilenen 6. Sınıf öğrencileri veya bölgedeki bir okuldan 5. Sınıfı bitirmiş olanlar olgunluk sınavlarına kayıt yaptırabilirler.
Eğitim ve Okuryazarlık Departmanı ilçe birimi, bölgedeki 1.256 ilkokulun her birinden en az beş ila on hak eden adayı seçmelerini ve kendi blokları için model başvuru formlarını doldurmalarını istedi.
Bu okullar ilçede Bero, Burmu, Kanke, Angara, Namkum, Mandar, Chanho ve Lapung olmak üzere sekiz farklı blokta yer alıyor. Her okul, VI. sınıfta 40 öğrenciye ev sahipliği yapar ve öğrenciler, Jharkhand Akademik Konseyi (JAC) tarafından yapılan bir sınava göre kabul edilir.
Yaklaşan akademik oturumda model okullara kaydı artırmak için girişimde bulunuldu.
TOI’ye konuşan Model Okul Lapung’un müdürü Alok Datta, “Son beş yılda model okul kontenjanları boş kaldı. Öğrencilerin büyük çoğunluğunun model okul başvurusunu tamamlaması ve kaliteli eğitim almasını sağlamak için eğitim Bölümü, boş kontenjan kalmaması ve hak eden öğrencilerin daha iyi eğitim almaları için her ilköğretim okulunun yönetici ve öğretmenlerinden en az beş öğrenci seçerek formu doldurmalarını istemiştir.”
Burmu Blok Eğitim Sorumlusu Ravindra Prasad şunları söyledi: “Eğitim Departmanı bizden bloktaki her okuldan en az 5 ila 10 5. Sınıf öğrencisini İngilizce-Öğretim Modeli Okullara kayıt için başvuru formunu doldurmaları için hazırlamamızı istedi.”
Daha önce Jharkhand Akademik Konseyi, model okullar için olgunluk giriş sınavı – Jharkhand Model Okulu 6. Sınıf Giriş Sınavı 2023 – için kayıt tarihini açıklamıştı.
Başvuru dönemi 3 Şubat’tan 26 Şubat’a kadar sürer ve belediyenin www.jac.jharkhand.gov.in/jac/ adresindeki web sitesi aracılığıyla çevrimiçi olarak yapılabilir.
Sınav ücreti tamamen kaldırılmıştır ve öğrenciler başvuru formunu ücretsiz olarak doldurabilirler.
Tebliğe göre adayların 1 Nisan 2023 tarihi itibariyle en az 10 en fazla 12 yaşında olması gerekiyor. Giriş sınavı 9 Nisan’da yapılacak.