Norveçli yazar ve oyun yazarı Jon Fosse Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandı

HadessTruck

Global Mod
Global Mod
Jon Fosse, yenilikçi oyunları ve sade tarzıyla tüm akademinin dikkatini çekti. 40 yaşındaki yazar, ilk çıkışını 1983 yılında yaptı ve bugüne kadar 100’den fazla kitap yayınladı. İlginç olan, Norveççe’nin Nynorsk adında kırsal ülkelerden gelen bir çeşidinin bulunmasıdır. M Islandtin ve Faertin’e yakın.

Jon Fosse, kendi hayatlarımızda hemen karşılaştığımız gündelik durumları anlatıyor. Ödüllü konuşmasında Akademi adına Anders Olsson, zalimlik ve çaresizlik gibi en güçlü insani duyguların en basit kelimelerle ortaya çıkmasına kadar dilin ve dramatik aksiyonun radikal bir şekilde azaltılması gerektiğini söyledi.

En prestijli edebiyat ödülünün yeni kazananı, Henrik Ibsen’den sonra Avrupa sahnelerinde en çok oynanan Norveçli oyun yazarı oldu. Nobel komitesi, kararının gerekçesinde bile bunu vurguladı ve Fosse’nin çocuk kitapları yazarı ve şair olarak farklı olduğunu hatırlattı.

Etkilendim ama aynı zamanda biraz da korkuyorum. Medyaya yaptığı açıklamada Fosse, bunu, edebiyatın kendisiyle ilgili olan ve başka hiçbir şeyle ilgili olmayan bir edebiyat ödülü olarak görüyorum, dedi.

İçme ile ilgili sorunlar

Fosse, kariyerinin dönüm noktasının kendisini tiyatroya adamaya başladığı dönem olduğunu düşünüyor. Şair ve romancı olarak başlamama rağmen kariyerimin dönüm noktası oyun yazmaya başlamam oldu. On beş yıl boyunca pratikte sadece tiyatro için yazdım. Benim için büyük bir sürprizdi ve aynı zamanda biraz da maceraydı. LA Review of Books’a göre beşinci köpek yazını yazdım ve yılın geri kalanını yabancı tiyatrolara seyahat ederek ve röportajlar vererek geçirdim.

Ama sonra saygı duydum, bu yeterliydi. Seyahat ederdim, sorardım ve genellikle birçok şey yapardım. Kendi tarzımda przy ve şiir yazmak için Koenm’e taşınmaya karar verdim. 2007 yılında çıkan ilk öykümü bitirdiğimde birkaç yıldır hiçbir şey yazmamıştım. Kendimi savunmasız hissettim ve seyahat etme cesaretim yoktu, çünkü yazı aslında türünün bilinmeyene doğru bir yolculuktu, diye ekledi.

Jon Fosse esky

Nobel Ödülü’nün şu anki kazananı Çekler tarafından çağrıldı Melankoli I. ve II., Sabah ve akşam ve ücretsiz üçlemeye göre AaOlav’ın hayalleriGünün sonunda. Institut umn – Tivadeln stav takt, Fosse’nin oyunlarını tek yayında yayınladı İsim Ve St. Psn’den Gece. Eserleri şu anda Çek tiyatrolarında sahnelenmiyor; geçmişte Brno’daki BuranTeatr, Žilina’daki Mandragora Tiyatrosu, Prag’daki OLDstars topluluğu ve Indigo Company tarafından sahnelendi.

Fosse, kemiklerini içtiği zamanlar olduğu gerçeğini hiçbir zaman gizlemedi. Deliryum ve alkol zehirlenmesi yaşadı. Bu arada hiç içmedim. Bunun bir anlamı olmadığını geçmişte birkaç kez söylemişti. 2012 yılında hemen Katolik olunca alkol almayı bırakmaya karar verdi.

Fosse, Septology romanının yayımlanmasından sonra Müzik ve Edebiyat dergisi için yazdığım öykülerin temel yönleri hayatıma yakın, ancak elbette onları tamamen yapısöküme uğratıyorum, dedi.

İki düzine oyunun ve birçok şiir koleksiyonunun, denemenin ve romanın yazarı, otuz yıldır edebiyatla uğraşıyor. Kitapları ve oyunları sekizi dahil 40’tan fazla dünya diline çevrildi. TK, kendisinin Bjrnstjerne Bjrnsson, Knut Hamsun ve Sigrid Undsetov’un ardından tarihte Nobel Ödülü’nü kazanan dördüncü Norveçli olduğuna dikkat çekiyor.

Fransız Annie Ernauxov’un başarısından sonra yine Avrupalı bir yazar oldu. Yazın favorileri arasında Salman Rushdie, Rus avangart yazar Chan Se ve Rus Lyudmila Ulick vardı. Haruki Murakami, Margaret Atwood ve Michel Houellebecq gibi popüler yaratıcılar uzun süredir isimlerim arasında yer alıyor. Bob Dylan’ın 2016’daki şaşırtıcı başarısı nedeniyle bazen başka bir müzik şairi Paul Simon hakkında yazıyorsunuz.

On milyon Çek kronu (22,6 milyon kron) tutarında bir ödülle ilişkilendirilen en prestijli edebiyat ödülü, Çek Akademisi tarafından dünyanın dört bir yanından kadın uzmanların adaylıkları esas alınarak veriliyor. Geçtiğimiz yıl ödülü seçkin Fransız yazar Annie Ernauxov kazanmıştı; akademi, sırları, yabancılaşmaları ve güzel insan anılarını açığa çıkaran beşinci yazarın cesaretine ve içgörüsüne değer veriyordu.

Pedloni daha sonra ödülü İngilizce konuşan Tanzanyalı yazar Abdulrazak Gurnah’a verdi. Ödül, 2020 yılında, Bosna-Hersek’ten Louise Glckov’un onurlandırıldığı yirmi yedi yıl sonra ABD’ye gitti. Ve iki yıl sonra ödülü iki kişi kazandı: 2019’da Polonyalı yazar Olga Tokarczukov ve 2018’de Avusturyalı oyun yazarı Peter Handke. Bir yıl cinsel taciz suçlamaları nedeniyle ödül verilmedi.

Nobel Edebiyat Ödülü, Akademi tarafından 1901’den bu yana veriliyor. Ödül bazı yıllarda, örneğin geçmişte verilmedi. Diğer zamanlarda, takdiri yapan kişi tarafından reddedildi; en ünlü örnek muhtemelen Fransız yazar Jean-Paul Sartre’dı.

Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan tek Çek, bu ödülü 1984’te alan Bosnalı Jaroslav Seifert’tir. Jaroslav Vrchlicki, Otokar Bezin, Alois Jirska ve Karl Apek defalarca aday gösterildi. Vikipedi, 1936 ile 1944 yılları arasında Slovak obonun, ödülü 1929’da alan Thomas Mann olduğuna dikkat çekiyor.

Çek yazar Milan Kundera uzun yıllardır aranan isimler arasında yer alıyor. Ödülün sadece sanatçılara verildiği göz önüne alındığında bu yıl adaylar arasında yer alamadı. Ancak 1931’de, ölümünden yaklaşık bir buçuk yıl önce, Bosnalı Sırp Erik Axel Karlfeldt tarafından ölümünden sonra satın alındı. Karlfedt’in ödülü 1918’de alması gerekiyordu ancak akademi üyesi olduğu için ödülü reddetti. Akademi, 1974’ten bu yana, öldüğü yılda ölen şahsiyetlere bile ödül vermiyor.

FLAŞ HABER
2023 #Nobel Ödülü Edebiyat dalında ödül, söylenemeyeni dile getiren yenilikçi oyunları ve düzyazılarıyla Norveçli yazar Jon Fosse’ye verildi. https://t.co/dhJgGUawMl

5 Ocak 2023, 15:00 pspvek arşivlendi: 5 Ocak 2023, 14:09.