Nitish, Pm Modi’ye daldı | Patna Haberleri

BaDe

New member

PATNA: Başbakan Narendra Modi, CM Nitish Kumar Çarşamba günü “gelişmiş eyaletlerden gelen insanlar yoksul eyaletlerin sorunlarını anlamıyor” dedi.
Birlik Hükümetinin Bihar’a özel kategori statüsü vermeyi reddetmesinden duyduğu endişeyi ifade ederek, Nitiş ayrıca, “(Modi) ait olduğu devlet, İngiliz döneminden beri gelişmiştir.” CM, Buxar bölgesindeki Samadhan Yatra’sı sırasında medyayla etkileşimde bulundu. Bir soruya yanıt olarak Nitish, Bihar’a özel kategori statüsü verilseydi daha çok gelişeceğini söyledi. “Geçmişte birçok geri devlete özel kategori statüsü verildi.
Aynı şekilde Bihar’a da özel kategori statüsü verilmeli” diyen Nitish, “Bihar’ı kendi öz kaynaklarımızla geliştirmeye kararlıyız.
CM ayrıca eyaletin dördüncü tarımsal yol haritasının bu yıl 1 Nisan’dan itibaren uygulanacağını duyurdu. “2008 yılında tarım yol haritası çalışmalarına başladık. 2008’de ilk tarım yol haritası ortaya çıktı ve 2012’ye kadar sürdü. 2012-2017 dönemi için ikinci tarım yol haritası oluşturuldu. 2022’de süresi dolacak olan üçüncü tarımsal yol haritası 31 Mart 2023’e kadar bir yıl uzatıldı.
Şu anda dördüncü tarımsal yol haritası için hazırlıklar yapılıyor. Neredeyse çoğu şey tamamlandı. Bu konuda nihai bir karar vermek için Patna’daki çiftçilerle bir toplantı daha yapacağım. Nitish, bundan sonra 1 Nisan 2023’ten itibaren uygulanacak” dedi.
RJD’nin MLA’sı Sudhakar Singh’e CM’ye yönelik acımasız saldırıları nedeniyle yaptığı açıklamaya yanıt olarak Nitish, “Sab baat aap logon ko pata hi hai (hepiniz biliyorsunuz).
Başka bir RJD lideri ve eğitim bakanı Chandra Shekhar’ın Ramcharitmanas hakkında yaptığı tartışmalı yorumların yol açtığı tartışma sorulduğunda, Nitish, “Onaylamadığımı zaten ifade ettim. Partisi de öyle… dini inançlar kişisel bir tercih meselesidir. Bu bir tartışma konusu olmamalı.” Ayrıca RJD bakanının sözlerini küçümsemeye çalıştı. Surendra Yadav başbakan Nitish Kumar, “Bu sefer BJP başka bir ülkeye anketleri kazanmak için saldırıyor olabilir” dedi, “İnsanların söylediği her şeye dikkat etmiyorum.”