Nitish Kumar, Amit Shah’ın yeni valiyi görüşme çağrısını açıkladı | Patna Haberleri

BaDe

New member

PATNA: CM Nitish Kumar Salı günü Birlik İçişleri Bakanı Amit Shah’ın kendisini yeni bir valinin adaylığını iletmek için önceki gece aradığını söyledi ve bunun BJP’nin acı bir vedadan sonra bir kerelik müttefikine ulaşıp ulaşmadığına dair spekülasyonlara yol açtı altı ay önce.
JD(U) sözcüsü Ranbir Nandan, Nitish’in RJD ve Kongre ile yeniden ittifak kurmak için BJP’den ayrılmasından hemen önce, Ağustos 2022’ye dayanan ünlü bir konuşma olan ikilinin son telefon görüşmesiyle karşılaştırmalar yapmak için elinden geleni yaptı. Bu vesileyle, CM’nin Shah’a “hiçbir sorun olmadığına” dair güvence verdiği, ancak ertesi gün NDA’dan ayrıldığı bildirildi.

Nitish, eyalet çapındaki Samadhan Yatra’sı sırasında medyaya konuşurken Shah’ın son aramasından bahsetti. Daha sonra “bu konuda hiçbir şey okunmaması gerektiğini” açıklığa kavuşturmayı JD (U) meslektaşlarına bıraktı.
“Sadece bir nezaketti… Nitish her zaman koalisyonun dharma’sını takip etti. Jiske saath rahe, puri imandari ke saath rahe hain (kiminle ittifak yaptığı önemli değil, tam bir samimiyetle oldu),” Nandan dedi. “BJP bugün kendini güvensiz hissediyorsa, suçlu kendisidir.”

RJD, CM Nitish’in yedi partili Büyük İttifak’a ve “BJP-mukt Bharat” hedefine bağlı olduğunu iddia etti.
RJD sözcüsü Mritunjay Tiwari, “Mahagathbandhan’ın bağı çok güçlü ve kimse onu kıramaz. Mahagathbadhan bir maha uddeshya (daha büyük amaç) ile oluşturulmuştur” dedi. “Nitish Kumarji, BJP ile tekrar el ele vermektense ölmeyi tercih edeceğini zaten söyledi.”
Yeni Vali Rajendra Arlekar’ın eyalet hükümetiyle ilişkisinin nasıl olmasını istediği hakkındaki yorumları, bir sosyal yardım görüşmelerini körüklüyor gibi görünüyor. Pazartesi günü PTI’nin aktardığına göre, “Şu anda bir çarpışma için herhangi bir neden görmüyorum.” “Orada hükümetteki tüm insanlar mantıklı. Ben benim sınırlarımı anlıyorum, onlar da kendilerininkini anlıyorlar.”
Nitish’in giden vali Phagu Chauhan ile ilişkisi fırtınalıydı ve rektör yardımcılarının atanmasıyla tüm zamanların en düşük seviyesine ulaştı.