‘miras’ Koleji geçmişteki görkemini yeniden canlandırmayı hedefliyor | Patna Haberleri

BaDe

New member
PATNA: Bihar’ın kuzeyindeki en eski yüksek öğretim kurumu olan Muzaffarpur’daki Langat Singh Koleji, akademik ve idari altyapısını modernize ederek eski ihtişamını geri kazanmak için her türlü çabayı gösteriyor.
123 yıllık kurum ödüle layık görüldü’miras2015’te UGC tarafından statü kazanan, son yıllarda birkaç yeni mesleğe yönelik kurs başlattı ve yakında bazı daha mesleğe yönelik akademik programlar başlatmayı düşünüyor.
Kolej müdürü Om Prakash Roy, kolejin bir sonraki akademik oturumdan itibaren muhtemelen MCA, MBA, MCom, ev bilimleri ve sosyoloji alanlarında lisansüstü dersler açacağını söyledi. 90 onaylanmış koltukla İngilizce PG öğretimi de yerel öğrencilerin talebi dikkate alınarak yakında başlatılacaktır. Kolej ayrıca lisans düzeyinde müzik ve tiyatro dersleri vermeyi planladığını söyledi.
Kolej, genişleyen kampüsünde en az 16 parkın geliştirilmesiyle tamamen yeşile döndü. Kolej ayrıca kampüsü güneş enerjisi ile aydınlatmak için alternatif bir plan yaptı.
Kolej, ilk akreditasyon döngüsünde NAAC’tan A notu aldı. Şimdi ikinci aşamada değerlendirme ve akreditasyon için hazırlanıyor. Direktör, SSR’nin (kendi kendine çalışma raporu) yakında sunulacağını söyledi.
10.000’den fazla öğrencisi olan kolejde 52 tam zamanlı öğretim üyesi ve çeşitli konularda çok sayıda misafir öğretim üyesi bulunmaktadır. Kolejde toplam 93 onaylı öğretmen pozisyonu bulunmaktadır. Kurum, lisans düzeyinde 18, PG düzeyinde 12 ders vermektedir. Kolejde öğretilen mesleki dersler arasında BCA, BBA, B Lib Science, Kitle İletişimi, Mikrobiyoloji, Ticaret, Coğrafya ve Elektronik bulunmaktadır. Ayrıca kolej, otomotiv ve sağlık hizmetleri alanında eğitim veren bir topluluk koleji de işletmektedir.
Kurum, öğretim elemanlarını araştırma faaliyetlerine büyük ilgi göstermeleri için motive etmektedir. İki öğretim üyesi yakın zamanda Bilim ve Teknoloji Departmanı (DST) ve Hindistan Sosyal Bilimler Araştırma Konseyi’nden (ICSSR) araştırma projeleri almaya hak kazandı. Sosyal önemi olan bu tür daha fazla proje yolda.
Üniversite, InfoTech devriminin ortaya çıkan zorluklarını karşılamak için kendisini modern, teknolojiden anlayan bir kuruma dönüştürmeye çalışıyor. 40 adet internet bağlantılı, yazıcı, tarayıcı ve fotokopi makinesi bulunan bilgisayar merkezi bulunmaktadır. Ayrıca öğrencilerin yararlanması için bir dil laboratuvarı kurulmuştur. İki akıllı sınıf (birer bilim ve sanat bloğunda) ve JSTOR aracılığıyla çevrimiçi dergiler öğrencilerin kullanımına sunulur.
Kolejde ayrı bir kütüphane binası bulunmaktadır. Kütüphanede bir lakhtan fazla kitap bulunur ve 20 Hint süreli yayınına ve 40’tan fazla süreli yayına abone olur. Ayrıca, iyi donanımlı bir e-kütüphaneye sahiptir. Kolej ayrıca kampüste öğrenciler için bir kantine sahiptir.
Yükselen milliyetçilik zemininde 1899 yılında kurulan LS College, Kalküta Üniversitesi’ne bağlanmıştır. 1915’te devlet koleji ilan edildi ve 1917’de Patna Üniversitesi’ne bağlandı. 1952’de merkezi Muzaffarpur’da olan Bihar Üniversitesi (şu anda BRA Bihar Üniversitesi) kuruldu ve kolej bu yeni üniversiteye bağlandı. Oxford Balliol Koleji’nden sonra modellenen kolej, Hint-Sarcen mimari tarzının özelliklerini içeren güzel bir binaya sahiptir.
Deshratna Rajendra Prasad, Acharya JB Kripalani, Rashtrakavi Ramdhari Singh Dinkar, HR Malkani, HR Ghosal, YJ Taraporewala, F. Rahman, W. Austin Smith, Jagannath Mishra ve diğerleri, fakülte üyesi olarak kolejle ilişkili eski aydınlardır.
Mahatma Gandhi, 11 Nisan 1917’de Champaran Satyagraha’yı başlatmak için üniversite kampüsüne geldiğinde ve orada JB Kripalani ve H.R. Malkani ile dört gün kaldığında, kolej Mahatma Gandhi ile tarihi bir buluşma yaşadı.