Milan Knk, k malka ile masaya oturmadık. Mezun olduktan sonra okumaya başladı

HadessTruck

Global Mod
Global Mod
Günün hakkında konuşmak ister misin? Bazı sanatçılar buna dayanamıyor.
Değişir. Vtina’yı sevmiyorum ama eninde sonunda ayrılacağım. Görsel bir sanatçı için kelimelerin bir yere kadar sınırlayıcı olabileceğini düşünüyorum. Eğer sanatta kelimelerle ifade edilemeyen şeyleri anlatmaya çalışıyorsanız, ağırlıklı olarak renklerle ve ince katmanlarla iletişim kurmak istiyorsanız o zaman sözel düzleme de dahil olmak doğaldır. Bu, avcının kendi ölümünden nasıl kaçacağını bilmemesiyle ilgili bile değil, çoğu zaman bunu istememesiyle de ilgili.

On yaşında bir köpeğiniz varken ders çalışmaya başlamak nasıldı, başka bisikletiniz var mı, çalışıyor musunuz? Alanın geri kalanında durum böyle değil, sanatta durum farklı mı?
Tamamen harikaydı. Orada benim yaşımdaki tek öğrenci ben değildim. AVU açık bir çarkı hak ediyor ve farklı olabileceğime dair hiçbir belirtiyle karşılaşmadım. Kendim için uygun olduğunu düşünüyorum. Gençken, muhtemelen o zamanki kadar çok VC absorbe etmezdim. Yıl içinde yeterince kendime yapıştım ve çok duygusal bir şekilde çıkış yaptım.

AVU’da denememenizin bir nedeni var mı?
Pek çok görsel sanatçının olduğu bir aileden geliyordum ve bana büyük saygı duyuldu. AVU’dan önce FAMU’da fotoğrafçılık eğitimi almıştım ve geriye dönüp baktığımda bunun aynı zamanda çevremdeki insanlar kadar hızlı ve hassas çizim yapma korkusundan da kaynaklandığını düşünüyorum, kendimi sınırladım. Daha sonra düşündüm, ne olmuş yani?

Milan Knk, Vladimr Kokolia ve Vladimr Skrepl’in stüdyolarını ziyaret ettiniz. Hepsi çok güçlü kişiliklerdir. Önce onlar için mi?
Profesör Knk’e gittim çünkü stüdyosundan birkaç öğrenciyi tanıyordum. Ellerini beğendim. AVU’ya başvurduğumda MIlan Knk ile Vladimr Kokolii’nin stüdyosu arasında karar veriyordum. Küçük stüdyolar değillerdi ama içlerinde resim yapmaları hoşuma gitti. Ancak Bay Knk’in stüdyosundan çok çabuk ayrıldım.

Her öğretmen öğrencilere farklı şekilde yaklaşır ve Profesör Knk’in öğrencilerini nereye götürmek istediğine dair oldukça kesin bir fikri vardı. Yirmi yaş civarında olan biri muhtemelen buna açıktır. Zaten kendim için ayağa kalktım.

Aranızda yürümedi mi?
Evet. Muhtemelen eski bir öğrenci olmamdan da kaynaklanıyor. Her öğretmen öğrencilere farklı şekilde yaklaşır ve Profesör Knk’in öğrencilerini nereye götürmek istediğine dair oldukça kesin bir fikri vardı. Yirmi yaş civarında olan biri muhtemelen buna açıktır. Zaten kendim için ayağa kalktım. Bu yüzden Profesör Kokolia’ya gittim ve bu en iyi karardı. Onun için tam tersi olması beni zenginleştirdi. avcı dünyaya giden yolu zor bir yoldan bulmak zorundaydı. Öğrencileri Profesör Knk’in yaptığı gibi taciz etmiş olabilir ama siz istediğinizi ve istediğiniz gibi içmek zorundaydınız.

Bu ne anlama gelir?
Başka stüdyolarda kimsenin araştırdığını görmediğim şeyleri araştırdık. Görüntünün nasıl bir nüfuz olduğunu, izleyiciyle nasıl konuştuğunu inceledik, görüntüye bakmayı öğrendik, çizimin en farklı yollarını keşfettik. Renklendirme biçiminizi değil, görüntüyü kötü gösteren bir şey arıyorlardı. Duyarlıların bilincine yol açtı. Çok biçimlendirici.

Pesto daha sonra Vladimr Skrepl’e gitti.
Gidip onu tanımak ve diğer yaklaşımlarla tanışmak istedim. Tamamen farklı bir atmosfer vardı.

Görünüşe göre AVU’ya karşı büyük bir yakınlığınız var.
Ne yapmak istediğini bilmek, onu tartışabilmek ve geliştirebilmek büyük bir özgürlük. Kimse seni sınıfa koymuyor. FAMU’da geçirdiğim süre boyunca bunun yalnızca zanaatla ilgili olduğunu ve okumak istediğim şeyle pek ilgili olmadığını düşündüm. Bu yüzden orada kötü zamanlar geçirdim.

Petra Vecov’un Sensing Time (2023) filminden

Ama zamanı nerede, ya da en azından öyle görünüyor, yolda. Prag ve Jizera Dağları arasında gidip geliyorsunuz. Bir tür denge mi bu?
İkisine de ihtiyacım var. Praglıyım, uzun zamandır buradayım ama Prag’ın bana uygun olmadığını öğrendim. vn önce giderse em kısıtlanır. Eylül ayındaki indirimleri kaçırmaya başladım. Hiçbir vkendech’e gitmediğimde bile. Ben de ayrılmaya karar verdim ve ilk önce Jizerky’yi seçtim çünkü bunlar çok kolay ulaşılabilen dağlar. Onlara hiçbir bağlılığım yoktu. Belki umava hâlâ mevcut olsaydı, oraya giderdim.

Ama sen öyle düşünmüyor musun?
Jizersk Dağları’na aşık oldum, beni büyülüyorlar ama Prag’dan tamamen vazgeçmeyi hayal bile edemiyorum. İki ayrı dünyanın bağlantısından memnunum. Bahsettiğiniz gibi bu da yolda olacaktır. AVU’da, yolculuk arayışında olduğum hissiyle ilgili döngüler çizdim. Dikiz aynasındaki görüntülerin önlerindeki görüntülerden daha fazla olduğunu fark ettiğimizde. Bulanık bir manzarayı nasıl algıladığımızla ilgileniyordum. Benim için yolculuğun o anı, ister otobüsle, ister trenle, ister araba ile olsun, çok meditasyon vericidir. avcı farklı davranır. Zihnimi temizliyorum ve yeni görsel uyaranlar buluyorum.

Birisinin resimlerinizi romantik olarak algılayabileceğini fark ettim. Çok kötü olduğunu biliyorum ama bundan hoşlanmıyorum. Böyle?
Bunun tamamen doğru olmadığını düşünüyorum. Bu makalenin küratörüne de söyledim ama sonunda bunu onun metninde bıraktık. Resimlerim renklerinden dolayı genellikle meditasyon ya da nn olarak etiketleniyor, işte bu, romantizm başka anlamlar da taşıyor. Buna itiraz etmiyorum ama daha önce böyle bir tabelaya rastlamadım.

Biraz sonra galeri ortamına yerleşmeniz gerekiyordu. Bana ne yardımcı oldu?
Yaşım ilerledikçe belki daha organize oldum. Aptalca olduğunu biliyorum ama doğru. Bugün başlayan nesil bizden daha iyi durumda çünkü AVU sosyal beceriler olarak adlandırılan konulara daha fazla önem veriyor.

Bu ne anlama geliyor?
Böylece sanatçılar portfolyolarını hazırlayabilir, iletişim kurabilir vb. O bunu tam olarak başaramayan bir nesle aitti. Nasıl iletişim kuracağımı bilmem bana yardımcı oldu ve aynı zamanda rastgele kazalarla da karşılaştım. Avcı hazır olduğunda her ikisi de kendiliğinden olur.

Sanatınızı satın alan insanlarla tanışmayı sever misiniz?
Urite. Birisi bir resmi satın alırsa, bu çok ilginç bir yansımadır. Çoğunlukla olumlu, çünkü sizi takip eden insanlar var, çalışmalarınızı beğeniyorlar. Peki bizden ne istiyorsun? Birinin benim imajım olmanı istediğini biliyorum. Galeride bir tablo görmek ile mahrem mekanınızı görmek bambaşkadır.

Peki ya ticari siparişler, lütfen?
Beklemeyin. Özgürlük lüksünün tadını çıkarıyorum. Sanatsal yaratımın yanı sıra normalde çalışıyorum ve çalışmak bana iyi geliyor. O zaman senden resim çalacağım bir duruma düşmeyeceğim, bu yüzden onu kopyalamaya çalışacağım. İşimde ona güvendiğimi kabul etmek istemiyorum. Özgür olmak istiyorum.