Microsoft yakında Windows 8 ve Windows 8.1 desteğini sonlandıracak: bunun kullanıcılar için anlamı ve diğer tüm sorular yanıtlandı

MyHoca

New member
Windows işletim sistemlerinin eski sürümleri – Windows 8 ve Windows 8.1 – yaşam döngülerinin sonuna gelmiştir. Microsoft Windows işletim sisteminin yukarıda belirtilen sürümlerini desteklemeyi 10 Ocak’tan itibaren durduracağını zaten onayladı.
Şirket aynı şeyi resmi internet sitesinde de belirtmişti. “Değişim zor olabilir, ancak sonraki adımları atmanıza yardımcı olmak için buradayız. 10 Ocak 2023’ten sonra Microsoft, Windows 8.1 için artık güvenlik güncelleştirmeleri veya teknik destek sağlamayacak.”
Burada, Microsoft’un Windows 8/8.1 desteğini sonlandırmasıyla ilgili olabilecek tüm sorularınızı yanıtlamaya çalıştık. Daha fazla oku:
Desteği sonlandırmak ne anlama geliyor?
Desteği sonlandırmak, Microsoft’un Windows 8 ve Windows 8.1 işletim sistemleri için yeni özellikler, güvenlik ve diğer hizmet ve güncellemeleri sağlamayı durduracağı anlamına gelir.
10 Ocak 2023’ten sonra Windows 8.1 çalıştıran bilgisayarlar çalışmaya devam edecek ancak Microsoft artık aşağıdakileri sunmayacaktır:
Herhangi bir sorunda teknik destek
Yazılım güncellemeleri
Güvenlik güncellemeleri veya düzeltmeleri
Neden senin için önemli olmalı?
Belirtildiği gibi Microsoft, işletim sistemi için güvenlik ve düzeltmeler gibi temel destek sağlamayı bırakacaktır. Bu senin için en büyük endişe olmalı. Sürekli yazılım ve güvenlik güncellemeleri olmadan, bilgisayarınız daha savunmasız hale gelir ve saldırıya uğrama veya virüsler ve kötü amaçlı yazılımlar tarafından saldırıya uğrama olasılığını artırır.
Windows 8/8.1 PC’yi kullanmaya devam edebilir misiniz?
Teknik olarak evet. Microsoft, işletim sisteminin çalışmaya devam edeceğini onayladı. Tüm yazılım güncellemelerinden mahrum kalacak ve Microsoft müşteri hizmetleri bile artık Windows 8.1 teknik desteği sağlayamayacak.
Bilgisayarınızda Windows 8/8.1 varsa ne yapabilirsiniz?
Peki, Microsoft, işletim sisteminin temel gereksinimlerini karşıladığı için Windows’un en son sürümü olan Windows 11’i sisteminize yüklemenizi önerir. Ancak, Windows 11 gereksinimlerini karşılamayan daha eski bir kişisel bilgisayarınız varsa, yine de Windows 10 işletim sistemini yükleyebilirsiniz.