Microsoft CEO’su Satya Nadella, ChatGPT’nin Hindistan’daki uzak köylere nasıl “ulaştığını” paylaşıyor

MyHoca

New member

Gelişmiş sohbet robotu ChatGPT, dünyanın hayal gücünü yakalar. Yeni yapay zeka sitesi, geçen yıl lansmanından sadece beş gün sonra 1 milyon kullanıcı topladı. Bu, insan üretkenliğini ve işin geleceğini dönüştürmeyi vaat eden, yapay zeka destekli sözde “öldürücü uygulamalardan” yalnızca biri. ChatGPT, çok çeşitli konularda kısa komutlarla karmaşık soruları yanıtlar ve hatta şarkı sözleri ve şiirler yazar. GPT-3 ve GPT-3.5 gibi üretken modellerle desteklenen, üretken AI olarak adlandırılan teknolojinin en önemli örneğidir.
satya nadella, Microsoft başkan ve CEO, yıllık toplantıda bir oturumda Klaus Schwabkurucu ve yönetim kurulu başkanı, Dünya Ekonomik Forumu, yapay zekanın altın çağının üzerimizde olduğunu ve bildiğimiz işi yeniden tanımlayacağını. Nadella, GPT teknolojisinin son kullanım durumlarıyla ilgili iki anekdot paylaştı. Biri, yalnızca yerel bir lehçe konuşmasına rağmen, GPT arayüzünü kullanarak belirsiz bir hükümet programına İnternet üzerinden erişebilen Hintli bir çiftçi hakkındaydı. Teknolojinin küresel olarak bu kadar hızlı yayılmasından ve uzak bölgelerde bile etki yaratmasından etkilendiğini söyledi.
İkincisi, daha iyi kodu daha hızlı yazmak için modeli kullanarak üretkenliğini %80 artıran uzman bir Silikon Vadisi kodlayıcısı. Nadella, “Yapay zeka, S eğrisinin hemen başında,” diyor. Kısa ve uzun vadeli fırsatların çok büyük olduğunu da sözlerine ekledi.
Microsoft, yeni yapay zeka araçlarına erişimi açar
“İşin geleceği sadece teknoloji ve araçlardan ibaret değil” dedi. Bu, yeni yönetim uygulamaları ve işyeri hassasiyetleriyle ilgili” dedi. “Teknoloji, insanları bir araya getirmek için giderek daha fazla yol sağlayacak” dedi. Kamu-özel ortaklığı sanallaşıyor. Örneğin, Forum’un Küresel İşbirliği Köyü, işbirlikçi, kapsayıcı ve etkili uluslararası eylem için bir platform olarak meta evrenin gücünden yararlanır.
Nadella, “Microsoft, ChatGPT gibi yeni yapay zeka araçlarına erişim sağlıyor” diyor. “Bu teknolojilerin yardımcı pilot olarak hareket ettiğini ve insanların daha azıyla daha fazlasını yapmasına yardımcı olduğunu görüyorum.”
liderlik etmeye çalışır kuantum bilgisayar
İleriye bakıldığında, Microsoft’un kuantum hesaplamada öncülük etmeyi planladığını söyledi. Microsoft, yeni nesil bir kuantum bilgisayar için tüm yapı taşlarına sahiptir. “Microsoft, kuantum üstünlüğünü elde edecek ve genel amaçlı bir kuantum bilgisayarı oluşturmaya çalışacak” dedi.
Emniyet ve güvenlik açısından Nadella, kritik altyapıyı korumak için çalışma prensibinin en kötüsünü varsaymak olması gerektiğini söyledi: “güvenme.” “Emniyet ve güvenlik, tasarım aşaması kadar erken bir aşamada dahil edilmelidir” dedi.
Sürdürülebilirlik şirketin merkezinde yer alır. “Microsoft, 2050 yılına kadar yalnızca karbon nötr olmayı değil, aynı zamanda karbon negatif olmayı da istiyor.” Geçen yıl teknoloji devi, Microsoft’un bulut portföyündeki giderek artan sayıda çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) yeteneklerini ve şirketin küresel ekosistemindeki çözümleri bir araya getiren “Sürdürülebilirlik için Bulut”u piyasaya sürdü.