Microsoft: Açıklama: ChatGPT’nin arkasındaki teknoloji olan Generative AI nedir; Google, Microsoft rolü ve daha fazlası

MyHoca

New member

Üretken yapay zeka bu yıl moda bir kelime haline geldi, halkın dikkatini çekti ve izdihama neden oldu. Microsoft ve Alphabet, işin doğasını değiştireceğine inandıkları teknolojiye sahip ürünleri piyasaya sürecek. İşte bu teknoloji hakkında bilmeniz gereken her şey.
Üretken Yapay Zeka nedir?
Diğer yapay zeka biçimleri gibi, üretken yapay zeka da eylemleri geçmiş verilerden öğrenir. Diğer AI’lar gibi verileri basitçe kategorilere ayırmak veya tanımlamak yerine, bu eğitime dayalı olarak bir metin, bir resim, hatta bilgisayar kodu gibi yepyeni içerik oluşturur.
En ünlü üretken yapay zeka uygulaması ChatGPT, geçen yılın sonlarında piyasaya sürülen Microsoft destekli bir OpenAI sohbet robotu. Ona güç veren AI, büyük bir dil modeli olarak bilinir çünkü bir metin istemi alır ve ondan insan benzeri bir yanıt yazar.
OpenAI’nin bu hafta duyurduğu daha yeni bir model olan GPT-4, yalnızca metni değil görüntüleri de algılayabildiği için “multimodal”. Salı günü OpenAI başkanı, kurmak istediği bir web sitesi için elle çizilmiş bir modelin fotoğrafını nasıl çekebileceğini ve ondan gerçek bir web sitesi oluşturabileceğini gösterdi.
Bu ne için iyi?
Gösteriler bir yana, şirketler zaten üretken yapay zekayı devreye sokuyor. Örneğin, teknoloji, bir pazarlama metninin ilk taslağını oluşturmak için kullanışlıdır, ancak mükemmel olmadığı için temizlenmesi gerekebilir. Binlerce müşteri incelemesini derlemek ve alıcıların hangi kullanılmış arabayı alacaklarına karar vermelerine yardımcı olmak için OpenAI teknolojisinin bir sürümünü kullanan CarMax Inc buna bir örnektir.
Üretken yapay zeka, sanal bir toplantı sırasında da not alabilir. E-postalar oluşturabilir ve kişiselleştirebilir ve slayt sunumları oluşturabilir. Alphabet Inc’den Microsoft Corp ve Google, bu özellikleri bu hafta ürün duyurularında gösterdi.
Bunun sorunu ne?
Hiçbir şey, teknolojinin olası kötüye kullanımıyla ilgili endişeler olsa da. Okul sistemleri, öğrencilerin AI tarafından hazırlanmış makaleleri teslim etmesinden ve öğrenmek için gereken sıkı çalışmayı baltalamasından endişe duyuyor. Siber güvenlik araştırmacıları, üretken yapay zekanın kötü aktörlerin, hatta hükümetlerin eskisinden çok daha fazla dezenformasyon üretmesine olanak sağlayabileceğine dair endişelerini de dile getirdi.
Aynı zamanda, teknolojinin kendisi hatalara eğilimlidir. Yapay zeka tarafından kendinden emin bir şekilde lanse edilen “halüsinasyonlar” olarak adlandırılan gerçek yanlışlıklar ve bir kullanıcıyı sevdiğini itiraf etmek gibi düzensiz görünen yanıtlar, şirketlerin teknolojiyi yaygın olarak bulunmadan önce test etmeye çalışmasının nedenleridir.
Bu sadece Google ve Microsoft ile mi ilgili?
Bu iki şirket, başlıca dil modellerinde araştırma ve yatırımda ön saflarda yer alıyor ve aynı zamanda Gmail ve Microsoft Word. Ama yalnız değiller.
Hem Salesforce Inc gibi büyük şirketler hem de Adept AI Labs gibi daha küçük şirketler, yazılım yoluyla kullanıcıları güçlendirmek için kendi rekabetçi yapay zekalarını veya başkalarından paket teknolojilerini yaratıyor.
Elon Musk nasıl dahil oldu?
OpenAI’yi Sam Altman ile birlikte kurdu. Ancak milyarder, OpenAI’nin çalışmaları ile başkanlığını yaptığı elektrikli araç üreticisi Telsa Inc’in yapay zeka araştırması arasında bir çıkar çatışmasını önlemek için 2018’de girişimin yönetim kurulundan ayrıldı.
Musk, yapay zekanın geleceğiyle ilgili endişelerini dile getirerek, teknolojinin gelişiminin kamu yararına hizmet etmesini sağlamak için bir düzenleyici kuruma çağrıda bulundu.
Tesla Inc’in bu ayın başlarında düzenlediği Yatırımcı Günü etkinliğinin sonuna doğru “Bu oldukça tehlikeli bir teknoloji. Korkarım onu hızlandırmak için bazı şeyler yaptım” dedi.
“Tesla yapay zekada iyi şeyler yapıyor. Bilmiyorum. Bu beni strese sokuyor. Bu konuda başka ne söyleyeceğimi bilmiyorum.”