Marvel aşırı doygunluğu mu? Marvels’ın yönetmeni Nia DaCosta, bu benim hatam değil diyor

HadessTruck

Global Mod
Global Mod
Yine Brie Larson’ın Kaptan Marvel adıyla Carol Danvers’ı canlandırdığı Marvels filmi, 43 yaşındaki yönetmenin üçüncü uzun metrajlı filmi ve aynı zamanda Marvel için yaptığı ilk çalışma.

Bir önceki filmin görsel ve anlatım tarzına ne kadar bağlı kaldığı sorulduğunda, kesinlikle saygı duyduğunu ama aynı zamanda kendine özgü bir yaklaşım sergilemeye çalıştığını söyledi.

“MCU filmlerinde (Marvel Sinematik Evreni, editörün notu) birbirlerinden bu kadar farklı olmaları harika. Her yönetmen, filmlerine benzersiz bir yüz ve atmosfer katma fırsatına sahip; Marvel için çalışma konusunda beni gerçekten heyecanlandıran şey de bu” diyor Nia DaCosta.

“Bu film için beni işe aldıklarında bana senaryonun ilk taslağını verdiler, çok beğendim. Hemen onun için ve senaristler Megan McDonnell ile birlikte kendi düşüncelerimi düşünmeye başladım. (Marvel dizisi WandaVision’da yer aldı, editörün notu) ve Elisa Karsik bunu son haline getirdi.’

Spesifik olarak, Anna Boden ve Ryan Fleck ikilisi tarafından çekilen Kaptan Marvel filmi çoğunlukla 90’larda geçiyordu ve bu nedenle o on yıla ait popüler kültür referanslarıyla doluydu. Yani soru şu: Marvel’larda benzer bir şey görüp göremeyeceğiz.

“Harikalar’da kesinlikle bazı retro unsurları bulabilirsiniz. Çok fazla peşinen açıklama yapmak istemiyorum, sinemaya kadar bekleyin. Ancak bu bakımdan Captain Marvel’ı takip ediyorum” diyor yönetmen.

Nia DaCosta taze kanlı bir film yapımcısıdır. Bir Marvel filmi yöneten ilk Afrikalı-Amerikalı kadın olarak ilk çıkışını 2018’de suç draması Little Woods’la yaptı ve 2021’de 1992 yapımı mükemmel atmosferik korku Candyman’in yeniden yapımını yönetti.

Büyük bir korku hayranı olduğunu ve her zaman öyle olduğunu kabul ediyor: “En sevdiğim korku filmleri Alien, The Thing veya Jaws.” Başını sallıyor ve Candyman’in yeniden yapımına gelince, ona belirli sosyal tonlar getirmeye çalıştığını ekliyor. dehşetin yanı sıra.

“Bunda ırk meselesi önemli bir rol oynuyor, karakterler bundan kaynaklanan travmalarla baş etmek zorunda kalıyor. Yani bu sadece korku değil, içinde belli bir örtüşme var – Marvel’lara benzer. Ancak orada daha çok ev, aile ve onun içindeki ilişkiler temelinde hareket ediyoruz” diye açıklıyor DaCosta.

Ancak bu öncelikle bir çizgi roman gösterisi olduğundan yönetmenin çizgi romanlarla ve çizgi roman filmleriyle ilişkisinin ne olduğunu sormak yerinde olur.

“Çocukken X-Men okumayı çok severdim, üniversitede ise Örümcek Adam ve Fantastik Dörtlü’ye takıntılıydım. Daha sonra MCU’nun ilk fotoğrafları çıktığında harikaydı. Ama bundan önce bile Sam Raimi muhteşem Örümcek Adam’ını yaptı ve ben bir ve iki numaranın tüm zamanların en iyi süper kahraman filmleri olduğunu düşünüyorum.”

Marvel’ın yapımına gelince, birkaç yıl önce art arda gişe rekorları kıran stüdyonun krizde olduğuna dair uzun süredir söylentiler dolaşıyordu. Son girişimler göz kamaştırıcı satışlara sahip değil ve görünen o ki seyirci Marvel filmlerine aşırı doymuş durumda. Nia DaCosta buna oldukça kısa ve öz tepki veriyor.

“Bu tür şeylere ben karar vermiyorum, bu daha çok Kevin için bir soru. (Marvel Stüdyoları başkanı ve MCU başkanı Kevin Feige, editörün notu). Doğrudan ona yazın ve bu konuyu ona sormaya çalışın.’