Limanın üstündeki gökyüzü. Siberpunk İncili Neuromancer sesli kitap olarak yayınlandı

HadessTruck

Global Mod
Global Mod
Çiftliğin üzerindeki gökyüzü boş bir kanaldaki televizyonun rengindeydi. (Sadece) bilim kurgu edebiyatında bile bilinen en ünlü su hatlarından biri. Mükemmel bir şekilde hayata geçirildi. Kısacası manzara avucunuzun içinde.

Bunlar yazar William Gibson'ın kült romanı Neuromancer'ın ilk sözleri. En son teknolojiyi, poulin argosunu, kara romanların atmosferini birleştiren ve anlatım temposunu hızlandıran, siberpunk bilimkurgu alt türünü tanımlayan bir vizyoner.

Gibson'ın ilk romanı 1984'te çıktı ve o zamanlar bencilce bir kısır döngüden çıkış yolu arayan edebi kurguya yeni bir soluk getirdi. Diğer birçok bilim kurgu yazarı ve filmi Neuromancer'dan ilham almıştır. Wachowski kardeşler, matris terimiyle ilk kez bu kitabın sayfalarında karşılaştıklarını kesinlikle doğrulayacaklardır.

Romanın bilindiği şekliyle cyberpunk İncil'i bugün hala heyecan verici. Ayrıca sesli kitap dinlemek de oldukça ilgi çekicidir.

Bu yıl, Neuromancer yayınlanışının bin yılını kutladı ve iki Çekçe baskısı olmasına rağmen sesli versiyonu ülkemizde henüz yayınlanmadı. Efsanevi ve öncü metni işlemek, kesin bir yaklaşım gerektiren zor biçime rağmen başlı başına bir zorluktu: ayları kaydettik. Kemer, Brezilyalı sanatçı Josan Gonzalez'in çizimleriyle süslenmiştir. Yayınevimizin dördüncü kitabı olarak Sprawl serisinin ilk sesli kitabını yayınladık, OneHotBook'tan Martin Pila projenin arka planını anlatıyor.

Yazar Ondej Neff ilk olarak Neuromancer serisine girdi. Özeleştiride, çevirisinin oldukça amatörce, yetenekli ve bir tür Çek oyunu olduğunu, sesli kitabın yaratıcılarının onunla çalıştığını ve yazarının yayıncı ve besteci Josef Rauvolf olduğunu kabul ettim.

Ivan Adamu'nun siberpunk hakkında bilgilendirici bir makale yazıp bu romanın ilk birkaç sayfasını Ikarie dergisinde (bugünkü XB-1 not editörü) yayınlamasıyla Neuromancer'a geldim. Rauvolf, o zamanlar o kadar ilgimi çekmişti ki bu pasaportu sırf eğlence olsun diye taktığımı hatırladı.

Gibson sadece hacker ve esrar topluluğu için katiller icat etmedi, aynı zamanda var olmayan uyuşturucular için kendi isimlerini de vardı, bu yüzden Neuromancer'ın işlediği Karanlığın eşdeğerlerinin evrensel olup olmadığını öğrenmem gerekiyordu. Josef Rauvolf, bunun iyiyle kötü arasındaki klasik bir mücadele, bir kahramanın bilgiye ve ışığa doğru yolculuğu olduğunu ekledi.

Sanatçı, kitabın psychedelic, gergin atmosferini mükemmel bir şekilde yakalamayı başaran aktör Jan Tepl'dir. st Neuromancer ve sayfalarında neler olup bittiğini tam olarak anlamak için oldukça göze çarpmak gerekiyor. Ancak sesli kitabı yakından dinlemek, Gibson'ın edebi siber uzayına girmek için ter dökenlere yardımcı olabilir.

O zaman nron'du. Dil etkileyici, metin çok yoğun ve temposu yavaş, dolayısıyla durma veya hareket etme şansınız yok. Kitabı detaylı bir şekilde tanımam, yazarın mesajını netleştirmem gerekiyordu ki dinleyerek buna aracılık edebileyim. Jan Tepl, stüdyoda yavaş yavaş onu ikna ettiğimizi ve her fırsatta yaşlanmasına izin verdiğimizi doğruluyor.

Reisr Vt Malota, Gibson'ın romanına aşık oldu: Yazarın geleceğin distopik bir versiyonunu nasıl yakalayabildiği beni büyülüyor. Teknolojik ilerlemenin dışına çıktı ama toplum parçalandı ve duygusal ilişkiler parçalandı. Gibson bunu çarpık bir dil kullanarak tasvir ediyor, çoğu zaman sadece ima ediyor ve bitirmiyor. Her durum şaşırtıcıdır

Hayır, Honza ve ben konuyu ele aldık, durumun haritasını çıkardık, parça parça cümle ve kelimelerin arkasında ne olduğunu birbirimize açıkladık. Çok detaylı bir işti ama sonucun buna değdiğini biliyorum.