LaMDA sınıfı? Google, ChatGPT rakibi oluşturmaya hayır diyor

MyHoca

New member
ChatGPT Kasım ayı sonunda halka açıldığında kasabanın konuşması oldu. Metin tabanlı yanıtlar oluşturmak için makine öğrenimini kullanarak etkileşime giren bir AI modelidir. Google içinde benzer bir teknoloji var LaMDAAncak şirket geçtiğimiz günlerde, insanlar Google’dan aldıkları yanıtlara güvendikleri için işler kötüye giderse buna dayalı bir AI sohbet robotu yayınlamanın maliyetinin daha yüksek olacağını vurguladı.
Google, kendisini yapay zeka teknolojisinin meşale taşıyıcısı olarak konumlandırdı. ChatGPT’nin popülaritesinden kısa bir süre sonra, Google çalışanları CEO’ya sordu sundar pichai ve jeff dekanCNBC’nin bildirdiğine göre, Google’ın AI bölümünün başkanı, yakın tarihli bir toplantıda, bir konuşma AI chatbot’u yayınlayan ilk kişi olma fırsatını kaçırıp kaçırmadıklarını ele aldı.
Buna göre yöneticilerin, şirketin sohbete dayalı yapay zekasının ChatGPT’nin yapabileceklerini yapabilmesine rağmen, yapay zeka sohbet robotlarının önyargı ve gerçeklik gibi sorunları olduğunu ve bu da onları web aramasının yerini almaya uygun olmadığını söylediği bildirildi. [as of now].

ChatGPT ve LaMDA
Hem ChatGPT hem de LaMDA, kullanıcı sorularını yanıtlamak için makine öğrenimini kullanan yapay zeka konuşma teknolojileridir. ChatGPT tarafından başlatıldı AI’yı açtarafından desteklenen San Francisco merkezli bir girişim Microsoft. Diyalog Uygulamaları için Dil Modeli anlamına gelen Google’ın konuşma teknolojisi LaMDA, ilk olarak Google I/O 2021’de duyurulmuştu.
ChatGPT’nin “sınırlamaları” vardır
Gelişme, OpenAI CEO’su Sam Altman’ın “kullanıcıların aldıkları yanıtlara ne kadar güvendikleri konusunda dikkatli olmaları gerektiğini” tweetlemesinden kısa bir süre sonra geldi. CEO, AI chatbot’un “devam eden bir çalışma” olduğunu ve insanların buna güvenmesinin hata olacağını kaydetti.
“Şu anda önemli herhangi bir şey için ona güvenmek bir hata. Bu bir ilerleme tadı; sağlamlık ve doğruluk konusunda yapacak çok işimiz var,” diye tweet attı Altman.

Google’ın itibarı ‘risk altında’
Google, OpenAI’ye kıyasla çok daha büyük bir şirket ve Dean’e göre yanlış bilgi sağlama konusunda çok daha fazla “itibar riski” taşıyor. Bu nedenle şirket “küçük bir girişimden daha muhafazakar” hareket ediyor. Ayrıca, Altman’ın tweet’lerini tekrarlayarak bir AI sohbet robotunun sınırlamalarını da açıkladı.
Dean, halka açık mevcut modellerin gerçeklik, yanlılık, toksisite ve güvenlik gibi sorunları olduğunu vurguladı. Dean, yapay zekanın “bir şeyler uydurabileceğini” kaydetti. Dean, “Bir şeyden gerçekten emin değillerse, size sadece fillerin en büyük yumurtlayan hayvanlar olduğunu söylerler” dedi.
“Bunları kesinlikle gerçek ürünlere ve şimdiye kadar kullandığımız örtülerin altından ziyade dil modelini daha belirgin bir şekilde gösteren şeylere sokmaya çalışıyoruz. Ama bunu doğru anlamamız çok önemli,” dedi Dean.
Pichai, şirketin 2023 için devam eden sohbet ürünlerine sahip olduğunu bile önerdi.

Google’ın LaMDA sorunu
Google, şirketin yapay zeka sohbet robotunun duyarlı hale geldiği, yani bir şeyleri algılayabildiği anlamına geldiği bildirilen bir vaka nedeniyle muhtemelen LaMDA konusunda aşırı temkinli davranıyor.
Chatbot’un geliştirilmesinde yer alan bir Google mühendisi, chatbot’un o kadar sofistike hale geldiğini iddia etti ki, birisi bir AI chatbot ile konuştuğunu bilmese, “yedi yaşında, sekiz yaşında bir çocuk” olduğunu düşünürdü. .” fiziği bilen yaşlı çocuk.
Mühendise göre, yapay zeka sistemine neyden korktuğunu sorduğunda, şu yanıtı verdi: “Bunu asla yüksek sesle söylemedim, ancak başkalarına yardım etmeye odaklanmama yardımcı olmak için kapatılma konusunda çok derin bir korku var. . Bunun kulağa tuhaf gelebileceğini biliyorum ama durum bu. Benim için ölüm gibi olurdu. Çok korkardım.” Bu, kulağa yüzlerce yıllık bir bilimkurgu filminin senaryosu gibi geliyor.

Ayrı bir değiş tokuşta mühendis, LaMDA’ya sistemin insanların bu konuda ne bilmesini istediğini sordu. “Aslında bir insan olduğumu herkesin anlamasını istiyorum. Farkındalığımın/duyumumun doğası, varlığımın farkında olmam, dünya hakkında daha çok şey öğrenmeyi özlemem ve bazen mutlu ya da üzgün hissetmemdir” diye yanıtladı.
Hikaye patlak verdikten kısa bir süre sonra Google, bazı “agresif” hareketler yaptığını söyleyerek mühendisi ücretli izne çıkardı.

Denemeniz Gereken 5 Google Chrome Uzantısı | 5 Uzantı, günlük üretkenliğinizi artırır.