Lalan: “Tejashwi’nin ’25’te Cm Yüzü Olacağını Asla Söylemedim | Patna Haberleri

BaDe

New member

PATNA: JD(U) Ulusal Başkanı Rajiv Ranjan takma adı Lalan Singh Pazartesi günü, RJD lideri ve CM yardımcısı olduğunu asla söylemediğini söyledi. Tejashwi Prasad Yadav Bihar 2025 anketlerinde Büyük İttifak’ın en üst düzey bakan yüzü olacaktı.
Onun açıklaması, Bihar CM ve JD(U) fiili lideri Nitish Kumar’ın Tejashwi’nin 2015 seçimleri öncesinde eyalette yedi partili Büyük İttifak’a (GA) liderlik edeceği şeklindeki önceki duruşundan keskin bir sapma olarak görülüyor.
JD(U) başkanı ona (Lalan) JD(U)’nun var olacağına ve Tejashwi’nin 2025’te CM yüzü olacağına dair rapor edilmiş açıklamalarını hatırlatarak karşılık verdi: “Bunu hiç söylemiş miydim? Hiç böyle bir açıklama yapmış mıydım? Bunu ne zaman söyledim? Zamanı geldiğinde bu konuyu (CM yüzü) ele alacağız.
2025 Anketlerinde Partisinin CM Face’teki Pozisyonunu Netleştirmesi İstendi, Lalan “2025 gelince konuları konuşuruz. Şimdi lütfen 2024 seçimlerinden bahsedin.
JD(U) başkanı, kim başbakan olursa olsun partisinin var olmaya devam edeceğini de söyledi. “Eğer JD(U) lideri Nitish Kumar CM ise, RJD var olmaz mı?” O sordu.
Lalan, partinin eski parlamento yönetim kurulu başkanı Upendra Kushwaha’nın, Nitish’in artık kendi muhakemesini kullanmadığı, ancak her zaman etrafını saran dört ila beş parti liderinden oluşan bir zümrenin tavsiyesine göre hareket ettiği yönündeki iddialarına karşı çıkmak için bir basın toplantısı düzenledi.
“Durum bu olsaydı, Kushwaha 2021’de üçüncü kez JD(U)’ya geri dönemezdi. Herkes onun yüce emellerini bildiğinden, hiçbir JD(U) lideri Kushwaha’nın dönüşünden yana değildi. Ancak CM, “Ab toh jeena marna yehi hai (şimdi sonsuza kadar JDU’da kalmak istiyorum)” diyerek Nitish’i etkiledikten sonra Kushwaha’yı partiye dahil etmeyi kabul etti.
Lalan ayrıca Kushwaha’nın kendisi için hiçbir zaman başbakanın başkanından daha azını düşünmediğini söyledi.
“Hiçbir partide veya siyasi ittifakta uzun süre kalmamak onun en büyük tutkusu” dedi.