Lakshmi: Lakshmi Mittra: Tüm kadınlara tavsiyem şu olacaktır: kendinizi asla yeni fırsatlara ve olasılıklara kapatmayın

MyHoca

New member

Lakşmi kıdemli başkan yardımcısı ve başkanıdır Yonca Akademisibilgi ve eğitim şubesi Yonca Bilgi Teknolojisi. Lakshmi’nin Hindistan, Batı Hint Adaları, Birleşik Arap Emirlikleri ve ABD’de birden fazla konumu bulunan çeşitli şirketlerde teslimat ve proje yönetimi, fonksiyonel test ve SEI-CMM/CMMI tabanlı yazılım kalite yönetimi konularında 30 yılı aşkın deneyimi vardır. Lakshmi, kariyerine ISRO uydu merkezinde başladı. Akabinde, TCS gibi saygın kuruluşlarda tedarik ve kalite yönetimi liderliği pozisyonlarında bulundu. Wipro, JP Morgan Chase ABD vb. Mangalore Üniversitesi’nden fizik alanında yüksek lisans derecesine sahiptir. Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle Mittra, diğer konuların yanı sıra teknoloji sektöründe kadınların rolü hakkında konuşuyor. alıntılar
S. Kadınların teknoloji sektöründeki temsiline ilişkin görüşünüz nedir ve nasıl artırılabilir?
Teknoloji sektöründe, iş gücü çeşitliliği hakkındaki tartışma oldukça ilgi çekicidir. Kariyerime başladığımda çok az kadın teknoloji sektörüne girdi. Aslında, genellikle takımdaki tek kadın bendim. Ancak bu durum günümüzde değişmektedir. Birçok kadın STEM’de kariyer seçiyor. Teknoloji işgücüne giren kadınların yüzdesi kesinlikle arttı. Ulusal Bilim Vakfı’na göre, kadınlar endüstrinin yaklaşık %29’unu oluşturuyor. Bunu görmek güven verici olsa da, temsili artırmak için çok şey yapılabilir. Teknoloji endüstrisindeki kadın liderler olarak, teknolojiye ve bilgiye erişimi demokratikleştiren bir ekosistem oluşturmak için çaba göstermeliyiz. Şirketlerin, hükümetin ve eğitim kurumlarının genç kızların teknolojiye ilgi duyması için elverişli bir ortam yarattığı sinerjik bir yaklaşım benimsemeliyiz. KAMIŞ yarının liderleri.
Kurumsal düzeyde bu, kadınları kariyerleri boyunca destekleyen daha ilerici politikalar getirerek yapılabilir. Şirketlerin, genç yeteneklere ilham verecek rol model olarak hizmet edebilecek kadın liderlerden oluşan bir topluluk oluşturmak için ilk günden itibaren çeşitliliği ve kapsayıcılığı kurum kültürüne entegre etmesi gerekiyor.
S. Başarınızın sırrı neydi ve diğer kadınların da aynı yolu izleyebilmesi için bazı dersler paylaşabilir misiniz?
Azim, hırslarımı gerçekleştirmemi sağladı. Mesleki yolculuğum boyunca, her zaman yeni fırsatları ve zorlukları keşfetmeye açık oldum. Geriye dönüp baktığımda, yeni fırsatları kucaklamaya açık olmasaydım, hayatımdaki birçok önemli olayın gerçekleşmesi mümkün olmazdı. Bu nedenle tüm kadınlara tavsiyem şu olacaktır: Kendinizi asla yeni fırsatlara ve olasılıklara kapatmayın. Zorluklardan yılmayın ve öğrenmeye asla hayır demeyin.
S. Mesleki yolculuğunuzdan, yolculuğunuzu şekillendiren ilginç bir anekdot paylaşabilir misiniz?
Burada ilginç bir bilgiyi paylaşmak istiyorum. Kesintisiz ekip yönetimi bir liderlik niteliği olsa da, kadın liderler ekip üyelerinden kabul görmekte zorlanabilirler. Önyargılar, ön yargılar veya yanlış anlamalar nedeniyle olabilir. Ne zaman böyle bir direnişle karşılaşsam, dürüst iletişimi teşvik ederim. Bu şekilde, ekipteki herkesin kurumsal hedeflere ulaşmak için çalışması için bu tür sorunları anlayabilir, empati kurabilir ve yönlendirebiliriz.
S. Genç işgücüne aktarmak istediğiniz derslerden bazıları nelerdir?
Kendi deneyimlerime dayanarak bir şeyi kesin olarak söyleyebilirim: teknoloji endüstrisinde öğrenilecek çok şey var. Sürekli gelişiyor ve dönüşüyor ve bir bilgi okyanusu içeriyor. Bu nedenle, yeni bir şeyler öğrenmenin heyecanı her zaman olacaktır. BT endüstrisi çok sayıda kariyer fırsatı sunuyor ve kadınlar kendilerini en çok heyecanlandıran herhangi bir rolü üstlenebiliyor. Benim tavsiyem, odaklanmaya devam etmek ve güçlü bir bağlantı ağı oluşturmak olacaktır.
Meslektaşlarınızla bağlar ve anlamlı dostluklar kurmak ve geliştirmek her şeyden önce gelir. Kariyerim boyunca, büyük ölçüde eski üstlerim veya meslektaşlarım tarafından yeni bir pozisyona yönlendirildim. Bu, sadece hayatta kalmak için değil, gelişmek için de karşılıklı güven ve saygı ortamı yaratmanın önemini kanıtladı.