Kunder’ın biyografisi için almıştı. Büyük, karmaşık bir adam gitti, diyor şimdi

HadessTruck

Global Mod
Global Mod
Bu yıl Kunder’in biyografisinin yayımlanmasının üzerinden üç yıl geçti: Český život a doba. Hala Kundera’yı karalamak istediğinize dair tepkiler alıyor musunuz?
Garip bir şekilde, birkaç kişi kitap hakkında yazdıkları için benden özür diledi. İlk başta çıkan fırtınanın ardından zaman geçtikçe olumlu tepkiler gelmeye başladı. Ama çok takip etmedim. Daha çok yayınevindeki editörüm Petr Onufer gibi. Nihayetinde, reaksiyonların doğası yarı yarıyadır. Ve iş Kundera’ya gelince bir nevi otorite oldum.

Kendinizi bu şekilde etiketler miydiniz?
Onun hakkında birçok insandan daha çok şey biliyorum. O zamanlar ve belki de şimdiye kadar kimsenin takma adla yayınladığı metinlerinden kaç tanesini keşfettiğimi fark etmediğim için üzgünüm. Öte yandan artık uluslararası edebiyat dergilerinde daha fazla ilgi görmeye başladılar ve bu beni mutlu ediyor. Bu metinlerin de yazarı olduğu anlaşılacaktır.

Genel olarak bakacak olursak: Kundera’dan sonra geriye ne kalacak?
Kesinlikle bir dizi mükemmel şey: Life is Elsewhere romanı, Defterleri, Fyodor Michaljovich Dostoyevski’nin tiyatro uyarlaması. Ayrıca mükemmel denemeler, bazıları ne yazık ki biraz unutulmuş. Mesela uyarlama şiirlere önsöz olarak yayınlanan denemeyi hatırlamaya çalıştım. Burçlar ve astroloji üzerine çok güzel bir makale yazmıştır.

Kunder’ın biyografisini yazmaya başladığınızda Çarşamba günü gelen anı düşündünüz mü?
Yedi yıl önce başladığımda elbette 87 yaşında olduğunu düşünüyordum. Ve aslında sadece ona değil, akranlarına da. Onlarla yapılan röportajları kitabın en değerli kısmı olarak görüyorum. Çeşitli ön kapıları çaldığımda, herkes yavaş yavaş gittiği için her zaman nefesini tutmuştu. Üzgündüm. Kendi kendime, sadece bir yıl önce yazmaya başlasaydım kesinlikle daha kolay bir işim olacağını düşündüm. Cevap olarak: Kundera’nın gitmesine hazırdım. 94 yaşına kadar yaşadığını unutmayalım ve bu harika.

Onun için bir mum yakar mısın?
Bak, kenar herkes için çalıyor. Benim için bile. Bence harika bir yazar ve karmaşık bir insan vefat etti.

Milan Kundera (27 Haziran 1967)

Onunla temasa geçmeyi başardın mı?
Elbette onunla iletişime geçmeye çalıştım ve birkaç kez Paris’teydim. Ona yayıncı aracılığıyla resmi bir mektup yazdım, damgalı bir zarf, her şey… Bir de e-postam vardı ona. Ama sonuca faydası olur mu? Bunu söyleyemezsin. Kimse cevaplamadı.

Ona ne yazdın?
Tepkisinin kesinlikle kitaba fayda sağlayacağını ve ne bulduğumu ve o sırada halk tarafından hala bilinmeyenleri sormak istediğimi.

Kitaptan haberi var mıydı?
Üzerinde çalıştığımı biliyordu. Hatta en az bir kişinin benimle onun hakkında konuşmasını yasakladı. Kitabın ona ulaştığını bildiğim ve teşekkür ettiğim tek yanıt Andrej Babiš aracılığıyla. Aslında, Chow Lidi’sinde kitabımı önünde yaklaşık on dakika tuttu ve Bayan Věra’nın ona nasıl anlattığını anlattı. (Milan Kundera’nın eşi, editörün notu) aradı ve “kıskançlık güdüsüyle bir kitap yayınlandı” dedi, şimdi yorumluyorum. Ardından o videoda Babiš, hepimizin birbirimizi sevmemiz gerektiği fikrine geldi.

Biyografi yetmişlerde bitiyor. Başka bir tane mi planlıyorsun?
hazırlıktayım Yazmadan önce benim için mevcut olmayan birçok bilgi topladım. Bir sürü düzeltme de. Bu yüzden yazdıklarımı yeniden yazmak için kesinlikle bir neden var ve tabii ki hala onun Fransız hayatı hakkında kendi başıma bilgi topluyorum, bu yüzden zaten bir şekilde ortaya koydum. Çıkan üç cilt daha var ama bunlar daha kısa olacak, bu yüzden daha fazla kitap çıkmasındansa, muhtemelen bunu genişleteceğim.