Kendinden kaçamazsın, dedi Vizvry. Msc’de Mime oldu

HadessTruck

Global Mod
Global Mod
Pantomim adı altında, elleriyle görünmez bir ze sinyali veren maskeli bir palyaçoyu hayal eden bir kızı eserinize nasıl çekersiniz?
Pantomim sadece jestler ve gerçekliğin taklidi anlamına gelmiyor, bu gerçekten klişe. Bugün, sonsuz duygu ve ruh halleriyle ortaya çıkmak için tüm dünyayı kullanıyorum, ta ki çeşitli durumları şekillendirmek için değil, aynı zamanda sözlü olmayan tiyatro yoluyla bir iç hikayeye aracılık etmek ve sunmak için de. Duyarlı bir vahşiyle tanıştığında ona yepyeni bir dünya açılabilir. Ayrıca pantomim her şey için kullanılabilecek evrensel bir dil sunar.

Günümüzde modern bir tiyatro no. Çalışmalarımı anlatacak olursam, bu lirik bir pantomimdir; Boris Hybner, çalışmalarımın başında bende bulunan Pierrot tipini hemen fark etti. Divka’yı sadece gözlerini değil, kalbini ve ruhunu da açmak için pantomime davet ediyorum. Bu arada, palyaço ya da pandomim diye bir şey yok ama bu konuda çok fazla ayrıntıya gireceğiz.

Ay’daki Mime ile ne yapardınız?
Ay, toplumdan uzak duran, dolayısıyla dünyaya ve güne farklı bir bakış açısına sahip olan avcının metaforudur. Kendi hayali gerçekliğinden dünyamızın gerçekliğine bakıp onu ayna gibi kurma becerisine sahip, Pierota ruhuna sahip bir pandomimcidir. Bir yaratıcı olarak ben de bu ortamdan farklı bir bakış açısıyla pantomim tekniğiyle çalışıyorum; bu, kesin ve klasik olması gereken ama sadece gelişen bir teknik. Divka’ya önce başkaları olmadan belli bir pantomimi göstermek, ona lirik bir dünya sunmak istiyorum.

Yalnız Pierotto’ya gelince, bu karakter aracılığıyla yalnızlığın kötü ya da olumsuz olmadığını, ondan kaçınmaya gerek olmadığını, hatta faydalı olduğunu göstermek istiyorum. Ay insanın kendine giden yoludur ve ben yaşamı ayda görüyorum. Gece karanlık ama ay sayesinde iki kişi için gökyüzüne çıkabiliyoruz. Kelimenin tam anlamıyla ya da metafor olarak alabilirsiniz. Gece uzuyor, uzuyor, uzuyor, uzuyor. Ayın ışığını görmek lazım.

Aydaki Mim geleneksel ve modern pantomim oyunlarından yararlanıyor. Şarkıdan ondan (ve kimden) çıktın?
Yapımda belirli bir etüdün var olduğunu görmeyeceksiniz, her ne kadar birçok kişilikten etkilenmiş olsam da. Bu yıl, en ünlü Fransız pandomimci Marcel Marceau’nun doğumunun 100. yılını kutluyoruz, etkisi dünya çapındaydı ve ben hâlâ Boris Hybner’in mirasından faydalanıyorum. Ancak Sla’dan farklı olarak bu sefer bireysel etütlerle ya da tamamen farklı tarzlarla çalışmıyorum. Aydaki Mim, birleşik bir dramaturjiye sahip çok daha doğrusal bir yapım; yüzeyde ben hala farklı durumlardan geçen ve farklı yollar gören, ancak kimliği olmayan lirik bir pandomim tipiyim. Sanatçı atalarımın mirasını bedenimde taşıyorum. Konuşmam oldukça çağdaş.

Kendi şovunu ne kadar süre yürüteceksin?
En son 2018 VIP’de bir prodüksiyonu kelime olarak sunduğumda pantomimi illüzyonizmle bağdaştırmıştım. Birkaç yıl önce hem covid hem de Laterna magika’dan gelen teklifle katılmadığım BRAVO tiyatrosunun açılışından sonra Losers Cirque Company ile olan işbirliğimi içtim. Ancak bu projenin sıklığını etkilemez.

Yani bu ara Laterna büyüsü için yapılmadı mı?
Latern Magic’teki çalışmam elbette beni de yaratmaktan alıkoymuyor çünkü yaratım sanatçılar için içsel bir ihtiyaçtır ve o olmadan var olamayız. Ancak ben kolumdan yeni projeler dökecek türden bir yaratıcı değilim. Öncelikle içimdeki karanlık iyice yerleşmeli, nasıl antrenman yapacağıma ve pantomim tekniğini nereye taşımak istediğime karar vermeliyim, dramaturjik kurgu ve reere ile uğraşarak uzun süre uğraşacağım, yeni arayışlar içinde olacağım Uzun süre hareket malzemesi. Üretim olgunlaştığında daha fazla mm rd. Bir anda harika gibi görünen süreç, birkaç ay sonra bana hiçbir anlam ifade etmiyor. Özgün olmak istiyorum ama aynı zamanda gurur duyabileceğim işler de sunmak istiyorum.

Şu ana kadar Latern’de yaptığınız çalışmaları nasıl değerlendiriyorsunuz?
Bunun bağımsız bir analist tarafından yanıtlanması gerekir ama ben yanıtlamıyorum. Ama sanırım Laterna’ya gittiğim ölümün farkına varabilirim. Benim düşünceme ve konseptime göre, Laterna magika sadece multimedya değil, aynı zamanda çeşitli tiyatro türlerine açık, uyumlu enstrümanlar olarak tek bir yapımda birleştirilen çok türlü bir tiyatroydu. Yeni yapımların böyle olduğunu biliyorum ve eğer çelişkili değerlendirmeleri varsa, artık Fener büyüsünden daha çok söz etmenin zamanı gelmiştir. Bunu yeni bir izleyici kitlesine açmak istedim ve bunu örneğin çocukları altı yaşından itibaren tiyatroyla tanıştıran BatoLaterna yapımı sayesinde başarılı olduğunu düşünüyorum. Bienle Laterna Fest, yurt dışından gelen konuklar ve ilhamlarla bizi çağdaş yaratımla buluşturuyor. Laterna büyüsünün doğruluğu yüzde 90 ve üzerinde sabit, bu yüzden tatmin olabileceğimizi düşünüyorum. Çalışmak böyledir ve yeni zorluklar ortaya çıkar.

Latern büyüsünde modern teknolojilerin incelenmesine çok şey harcanıyor. Bu giriş sizi nereye götürdü?
Multimedya ile çalışmak, aynı anda iki yeni karmaşıklık ve aynı zamanda sınırlı gelişme olması nedeniyle büyüleyicidir, ancak bu yaratıcıyı zorlar. Ve tahmin ettiğim gibi en modern teknolojileri elde edemediğimiz ve uzlaşmalar yapmak ve doğaçlama yapmak zorunda kaldığımız durumlarda sadece finansal araçları kastetmiyorum. Örneğin aksiyon sahnesi projeksiyonlara bağlandığında, görüntülerin ritmini belirleyen görsel kıtadır. Laterna Magica’da her eyleme hassas bir ses bandının eşlik etmesi yaygın bir durumdu. Veya motioncapture teknolojisini kullanırken ona doğal bir partner gibi yaklaşmam ve uyum sağlamam gerektiğini fark ettim, uzun zamanımı aldı, gereksiz yere kavga etmeyi bırakmadım.

Artık haberlerde kullanacağınız yeni prosedürler keşfettiniz mi?
Yeni yapımda ise multimedyadan, hatta diğer nr’lerin izlerinden bile tamamen kurtuldum. Sadece bedenim ile sahnedeyim, belli pantomimlere ve minimalist bir jeste geçtim. Aslında Fener büyüsünün tam tersidir. Fener büyüsü teknoloji ile avcı arasındaki bir diyalogdur, pantomimde sadece insan seviyesi vardır ve diyalog bir zanaattır.

Laterna’yla aran nasıldı?
Sonbaharda Signal festivalinde yeni bir proje sunacağız ve Kasım ayında Laterna’nın ikinci yılında Vtzslav Nezval’in ilk romanından uyarlanan bir yazar tiyatrosu olan Valrie ve Harikalar Haftası’nın galasını sunacağız. Şenlik. Avustralya, Japonya ve İspanya gibi ülkelerden misafirlerimiz var ve Macaristan’dan sanatçılarla çalışıyoruz. 2023/2024 sezonu için Aralık 2024’te bir prömiyer planlıyoruz, yabancı bir yönetmeni davet etmek isterim ama ismini teyit edene kadar hiçbir şey açıklamamayı tercih ederim. Tam mm verdi, ancak bunlar hakkında konuşmak mantıklı değil çünkü Nov Scny’nin yeniden inşasıyla ilgili durum belirsiz ve belirsiz.

Bugünkü BRAVO Tiyatrosu olan Branick Tiyatrosu’nun restorasyonunda durdunuz. Burada nasıl yer alıyorsunuz?
Branko’daki tiyatroyu yeniden canlandırmayı ve ona yeni bir hayat vermeyi başardığımız için mutluyum. Ama dramaturjik olarak kendi hayatından keyif alıyor ve bu doğaldır, işbirlikleri gelir ve gider, sanat dünyasında işler böyle yürür. Söylemeliyim ki, o akşam Latern Magic’teki ve HAMU’daki Vuka’daki çalışmalar sürecek ve eğer kendimi kendi yaratımlarıma adamak istersem, hareket halindeyken bir tiyatro sahnesini belli bir heyecanla geçemeyeceğim. vicdan.