Karlovy Vary festivali başlıyor. Geçen yıla göre daha iyiyim, diye temin ediyor Jiří Bartoška

HadessTruck

Global Mod
Global Mod
Cuma akşamı festival başkanı Jiří Bartoška, Karlovy Vary'de 58. yıllık uluslararası film festivalinin açılışını yapacak ve burada açılış filmi Dünyanın Sonuna Kadar'ın yaratıcısı Viggo Mortensen'e onur ödülü verilecek.

Vary'de hangi filmleri kesinlikle kaçırmamanız gerektiğini zaten biliyor musunuz?Her yıl olduğu gibi… Birkaç kişisel tavsiyem var ama başarabilir miyim asla bilemiyorum. Elbette protokol gösterimlerine katılıyorum, örneğin tören açılış filmi gibi ama diğer filmlerde belki yarım saat izleme ve sonra başka bir resmi etkinliğe gitmek zorunda kalma riskiyle karşı karşıyayım ki bu da hoşuma gitmiyor. Tabii ki festivalin video kütüphanesinde izlemeyi bitirebilirim ama bu, Thermal'in büyük salonunda, büyük ekrandan, muhteşem ses tonuyla ve hepsinden önemlisi benzer düşüncelere sahip geniş bir toplulukla izlemekten tamamen farklı bir deneyim. ve kendiliğinden tepki veren insanlar. Sonuçta çırpıcıların büyüsü paylaşmakta yatıyor.

Bu yılın yabancı konuk kadrosu gerçekten dikkat çekiciydi: yönetmen Steven Soderbergh, aktörler Viggo Mortensen, Geoffrey Rush, Daniel Brühl ve Clive Owen. Bunlardan birine karşı özel bir zayıflığınız mı var, yoksa aklınızda özel bir soru mu var?

Ben de aynı mesleği yaptığım için, ödül için kürsüye çıktığınızda her şeyin ne anlama geldiğini, o vakur anın arkasında ne kadar emek saklı olduğunu çok iyi biliyorum. Bu yüzden hiçbirini diğerlerinin üstüne koymak istemiyorum. Ne zaman Karlovy Vary anma törenine belli bir şahsiyetin eserinin montajı eşlik etse, o sekiz dakikalık portre madalyonuna ne kadar beceri, yetenek ve sıkı çalışmanın harcandığına gerçekten hayret ediyorum ve hayranlık duyuyorum.

Hastalığının geri döndüğü bir sır değil ve her ne kadar kilo verme garantili tek diyetin akciğer kanseri olduğunu esprili bir şekilde iddia etsen de, festival maratonunu nasıl atlatacağını merak etmeden duramıyorum. Farklı etkinlikler arasından daha dikkatli seçim yapmaya çalışacak mısınız?

Evet, öncelikli olarak festival başkanlığı görevine bağlı görevlerimi yerine getireceğimi umuyorum. Yani sadece gerçekten gitmem gereken yere gideceğim yönde sağlığımı koruyacağım. Ama öte yandan kilo vermeme rağmen kendimi iyi hissediyorum, kesinlikle bir yıl öncesine göre daha iyi. Şiddetli bir virüsten sonra hastaneye kaldırıldım ve bir daha yürüyüp yürüyemeyeceğime dair hiçbir fikrim yoktu.