Jharkhand’daki Maoist sorunu son aşamada: DGP Ajay Kumar Singh | Ranchi haberleri

BaDe

New member

RANCHI: Polis genel müdürü Ajay Kumar Singh Pazar günü yaptığı açıklamada, güvenlik güçlerinin tehdidi ortadan kaldırmak için koordineli bir saldırı başlatmasıyla Jharkhand’daki Maocu sorunun son aşamasında olduğunu söyledi.
Chhattisgarh sınırındaki Jharkhand – Budha Pahad’daki ‘Maocu yuva ve eğitim merkezi’, otuz yılı aşkın süredir Maocu yönetimin ardından güvenlik güçleri tarafından yakın zamanda ele geçirildi.
Singh, 1989 yapımı bir parti Hint Polis Teşkilatı (IPS) memuru, bu ayın başlarında Jharkhand Polisinin yeni Genel Müdürü olarak atandı.
Singh, bir röportajda PTI’ye “Jharkhand’daki Maoist sorunu son aşamalarında.
Son üç yılda aralarında bölge komitesi üyeleri, bölge, alt bölge ve bölge komutanlarının da bulunduğu toplam 31 Maocu vurulurken, karakol ve merkez komite üyelerinin de aralarında bulunduğu 1.319 kişi tutuklandı.
Naxalizm’den etkilenen çekirdek bölgelerde 44 kadar yeni ileri operasyon üssü kuruldu.
Singh, yalnızca Naxal’ın sorununun olmadığını, önceliğinin genel yasa ve düzeni iyileştirmek ve organize suçları çökerterek eyaletteki suçu azaltmak olacağını söyledi.
“Genel halk tarafından karakola erişim … güç makinelerine herhangi bir çaba sarf edilmeden sağlanmalıdır … Benim çabam, karakolun korku uyandırmaması, daha çok bir destek sistemi olarak görülmesi yönünde olacaktır. . İyileştirilecek olan iş…” dedi üst düzey ajan PTI’ye.
Ayrıca şehir polisi, mahalle polisi ve insan yüzlü polise ihtiyaç var.
“Bunlar benim öncelikli alanlarım. Toplum destekli polislikle başlayabiliriz ve odak noktamız kadınlara karşı suçla mücadele, yaşlılara yardım olmalı… Toplum destekli polislik yoluyla kitlelerde güven inşa etme girişimim bu olurdu” dedi.
Aşiret bölgelerindeki linç olayları, kadınların cadı olarak etiketlenmesi ve suçun doğası sorulduğunda, kriminal bakış açısına ek olarak sosyal bir yönü olduğunu söyledi.
“Kırsalda bilinçlenmeye ihtiyaç var. Farkındalık olursa bu tür şeyler azaltılabilir. Yerel nüfusa, köyün büyüklerine ve diğer toplum liderlerine de güveneceğiz” diyor. DGP vurguladı.
Devletin afyon ticareti sorulduğunda, meskûn alanların tespit edildiğini söyledi.
“Her sezon önlem alınıyor. Bunlara karşı işlem yapılıyor. Merkezi makamlardan da destek alıyoruz ve bunun takipçisi olacağız” dedi.
Jharkhand başbakanı Hemant Soren geçen ay, Naxal’ın otuz yılı aşkın hakimiyetinden sonra ortak güvenlik güçleri tarafından ele geçirilen ‘Naxal yatağı ve eğitim merkezi’ Budha Pahad’ı ziyaret etmişti.
oluşan Müşterek Güvenlik Kuvvetleri CRPFCoBRA birimi (Kararlı Eylem Komando Taburu), ‘ahtapot’, ‘çifte boğa’ ve ‘fırtına’ kod adlı koordineli uzun bir operasyonda, Garhwa’da ‘Budha Pahad’ı ve Jharkhand’da Latehar’ı, yani eyaletten 150 km uzakta kurtarmayı başardı. geçen yıla kadar Jharkhand, Chhattisgarh, Bihar’dan en iyi Naxal komutanlarına ev sahipliği yapan başkent Ranchi, Odişa ve Maharaştra.