JD(U), ‘Shikshit Kumar’ sloganıyla RJD’yi yalanladı | Patna Haberleri

BaDe

New member

PATNA: Hükümet koalisyon ortakları JD(U) ve RJD arasındaki ayrılık, Salı günü JD(U) sözcüsü ve MLC Neeraj Kumar’ın yeni bir slogan olan ‘Shikshit Kumar -‘ ile ortaya çıkmasının ardından gün ışığına çıktı. Shikshit Bihar‘ Eğitim Bakanı ve RJD lideri Dr. Chandra Shekhar’ın yakın tarihli ‘Shikshit Bihar – Tejasvi Bihar’ sloganına yanıt olarak.
Ramcharitmanas’ın belirli ayetleriyle ilgili son sözleriyle zaten tartışmalara neden olan bakan, Pazartesi günü ‘Shikshit Bihar – Tejaşvi Bihar’ eğitim haber departmanı ile. Tejashwi (Prasad Yadav) aynı zamanda RJD lideri ve CM yardımcısının adı olduğundan, muhalefetteki BJP, eğitim bakanının CM’yi baltalayarak partisinin fiili liderini memnun etmeye çalıştığını iddia etti. Nitiş Kumar.
CM Nitish Kumar’a çok yakın olduğu düşünülen JD(U) sözcüsü, eğitim bakanının sloganına yanıt olarak, yalnızca Tejashwi’nin yönetimi altındaki eyaletteki eğitimin durumunu karşılaştırmadığı üç tweet attı. ebeveynler Lalu Prasad ve Rabri Devi, Nitish rejimiyle birlikte, ancak JD(U) liderinin Lalu-Rabri’nin 15 yıllık iktidarını tahttan indirdiği 2005’ten önce ve sonra eğitim sektörü verilerini de yükledi.
Nitish’in resimlerini Hintçe tweet’leriyle etiketleyen JD(U) MLC, eğitim bakanının tweet’ine alaycı bir yorumda bulunurken, “Twitter Ka Nahi, Kaam Ka Bihar. Shikshit Kumar, Shikshit Bihar. eyaletin yıllık bütçesi 2003-2004 mali yılında (RJD rejimi sırasında) eğitim sektörüne harcanırken, 2021-22 mali yılında (Nitish rejimi sırasında) %19,3’e yükseldi.”
Neeraj, ‘Shikshit Kumar’ kelime oyununu kullanarak, iyi eğitimli, mühendislik mezunu Nitish ile giriş sınavına bile girmemiş Tejashwi arasında bir karşılaştırma yapmaya çalıştı.
“1996’da yüksek kurumlardaki öğretmen-öğrenci oranı 1:90’dı. 2005’te 1:122’ye, 2015-16’da ise 1:36’ya ulaştı.” Neeraj, Tüm Hindistan Yüksek Öğrenim Anketi verilerini tweetledi ve aktardı.
JD(U) liderinin Lalu-Rabri rejimi ile Nitish dönemini karşılaştırmasına yanıt veren BJP devlet sözcüsü Nikhil Anand, eğitimin hem ‘Tejashwi modeli’ hem de ‘Kumar modeli’nin sahte olduğunu söyledi.
Bihar’daki eğitim standartlarındaki keskin bozulmadan hem Lalu hem de Nitish’in eşit derecede sorumlu olduğunu söyledi.