JD(U), RJD’nin ‘Tejashwi Bihar’ sözüne karşı ‘Shikshit Kumar – Shikshit Bihar’ sloganıyla çıkıyor | Patna Haberleri

BaDe

New member

PATNA: Yedi Tarafın önde gelen iki müttefiki olan JD(U) ve RJD arasında devam eden sürtüşme MahagathbandhanJD(U) sözcüsü ve MLC’den sonra Salı günü halka açıldı Neeraj Kumar Bihar eğitim bakanı ve RJD liderine yanıt olarak yeni bir sloganla ‘Shikshit Kumar – Shikshit Bihar’ çıktı Doktor Chandra Shekhar‘ın son sloganı ‘Shikshit Bihar – Tejashwi Bihar.’
Ramcharitmanas’ın bazı ayetleriyle ilgili son açıklamalarıyla zaten tartışmalı olan Eğitim Bakanı, Pazartesi günü ‘Shikshit Bihar – Tejashwi Bihar’ (Eğitimli Bihar – Parlak Bihar). Bakan, eğitim departmanından haberleri tweet atarken, doğrulanmış Twitter hesabında ‘Tejashwi Bihar’ ifadesini yayınladı.
Ancak Tejashwi aynı zamanda RJD lideri ve Bihar’ın CM yardımcısının adı olduğundan, muhalefetteki BJP, eğitim bakanının partisinin fiili lideri Tejashwi Prasad Yadav’ı memnun etmeyi amaçlayan böyle bir sloganla çıktığını iddia etti. Bakanın tweet’i, tweet’in RJD lideri Tejashwi Yadav’ı tanıtmak için yapıldığına inanıldığı için eyaletin siyasi çevrelerinde bir kargaşaya neden oldu.
CM Nitish Kumar’a çok yakın olduğu düşünülen JD(U) sözcüsü Neeraj Kumar, eğitim bakanının ‘Tejashwi Bihar’ sloganına yanıt olarak Salı günü, yalnızca Lalu’nun eğitim durumunu belirtmediği üç tweet dizisi yayınladı. -Rabri hükümetini Nitish Kumar rejimiyle karşılaştırdı, ancak 2005 öncesi ve sonrası eğitim sektörü verilerini de yükledi. Lalu-Rabri’nin 15 yıllık iktidarı 2005’te sona erdi ve aynı yılın Kasım ayında Nitish Kumar iktidara geldi.
Nitish’in fotoğraflarını Hintçe yazılan üç tweet’le etiketleyen JD(U) MLC, eğitim bakanının Pazartesi günkü tweet’ine alaycı bir yorum yaparken, şunları söyledi: “Twitter Ka Nahi, Kaam Ka Bihar. Shikshit Kumar, Shikshit Bihar. 2003-04 mali yılında (RJD rejimi sırasında) devletin yıllık bütçesinin yalnızca %3,74’ü eğitim sektörüne harcanırken, 2021-22 mali yılında (Nitish rejimi sırasında) %19,3’e yükseldi.
JD(U) MLC, ‘Shikshit Kumar’ kelime oyununu kullanarak, eski Bihar Mühendislik Koleji’nden (ve şimdi NIT-Patna) B Tech’ten mezun olan iyi eğitimli Nitish Kumar ile Tejashwi arasında bir karşılaştırma yapmaya çalıştı. bir giriş sınavı.
“1996’da yüksek kurumlardaki öğretmen-öğrenci oranı 1:90’dı (her 90 öğrenciye bir öğretmen). 2005’te 1:122’ye ulaştı ve 2015-16’da 1:36 idi.” Neeraj, All India Higher Education Survey’den alınan verilere atıfta bulunarak başka bir tweet’te söyledi.
JD(U) liderinin Lalu-Rabri rejimi ile Nitish rejimi karşılaştırmasına yanıt veren BJP eyalet sözcüsü Nikhil Anand Salı günü hem ‘Tejashwi modeli’ hem de ‘Kumar modeli’ eğitimin sahte modeller olduğunu söyledi. Bihar’daki eğitim seviyelerindeki keskin bozulmadan hem RJD lideri Lalu Prasad hem de CM Nitish Kumar’ın eşit derecede sorumlu olduğunu söyledi.