Janko’yu sevdi, intikamı yuttu. Kundera’nın yerlisi olan Brno büyük ilgi gördü

HadessTruck

Global Mod
Global Mod
Yerel yayınevi Host’un editörü Miroslav Balatk, Pai’de görünmediği için Brno’ya ne kadar geldiğini bilmiyorum, ancak Brno’da bu şekilde tanıştık, diyor.

Ünlü yazarın arkasında, Brno’nun kültürel sahnelerinin kişilikleri tam koltuğuna oturdu. Yazarın ilk dramatik eseri Majitel kl.

Onunla Pai’de tanıştığımda, muazzam bir insan karşılaşmasıydı. Çok iyi tanıdığım ve Brno’da olup bitenlerle, Brno Ulusal Tiyatrosu’nun nasıl olduğu ve oyununu Glaser’ı neden sunması gerektiğiyle çok yakından ilgilenen bir avcıyla konuştum.

İkincisi, Kundera’ya karşı, Sahibi olarak sizin ağız dolusu birçok argüman hazırladı. Mümkün olduğunca kendimden emin olmaya çalıştım. Arsızca gülümsedi ve şöyle dedi: Peki bu kadar harikayken oyunu neden yasakladım? Ama argümanlarımla özellikle ilgilendi, bu yüzden birkaç ay sonra kabul etti, dünyada kazanan ilk tiyatro bizdik ve tüm oyunlarını sunan tek kişi bizdik. Aslında ilk gece eşi Vry’den aldığım en iyi düğün sarılmalarından biriydi: Martin, bilirsin, Glaser anlatıyor.

Milo tdro, Kunder’ın eski dostları arasındaydı. Bu muhteşem hayatı uzaktan izleyebildim, Brno’lu besteci ve müzik öğretmeni takdir ediyor.

Bu sıralarda, en azından bütün yaz için bir cilt olan çalışmalarının tamamına her zaman geri dönüyorum ve iki yıldır görmediklerim beni her zaman yeniden büyülüyor. Sevgili Jaroslav Hak için de aynı şeyleri hissediyorum. Milan Kundera’yı başından beri tanıyor olmam geri döndü, çünkü aradan çok zaman geçti ve bu karakterin Kundera’da kim olduğu ve nasıl sunulduğu merak ediliyor, merak ettiriyor beni.

Brno hakkındaki bilgileri yuttu

Ayrıca Kundera’nın besteci Leo Janko ile olan harika ilişkisini de vurguluyor. Kundera’nın kendisini nasıl mutlu bir şekilde aradığını hatırlayan ve Pierre Boulez ile Patrice Chreau’nun Janek’in son operası From the Dead House’u DVD’ye kaydettiklerini bilip bilmediğini sorduğunu hatırlayan Tdro, burada ona zamanında küçük monografisi Mj Janek hakkında danışmam gerekiyordu, diye yazıyor. daha önce stüdyolarında birçok opera festivalinde sahne aldı ve örneğin Aix-en-Provence’ta coşkulu seyircilerden dört saat alkış aldı.

Milan Kundera, Janko’nun kafe günü sürmeyen ama durdurulamaz koşturan ölçülemez koşuşturmasını yarattı ve yazarı dünya kültür mirasının kalıcı bir parçası haline geldi. Milan Kundera için de aynı şey geçerli. Ailesi onu Nobel Ödülü’nden ayırmayı başarsa da ölümsüzlüğü devam ediyor ve nesiller ona dönmeye devam edecek, bu her zaman zor.

Kunder’in Brno ile ilişkisinin bir başka yönü de şehrin temsilcisi Roman Onderka (SSD) tarafından tartışıldı. kişisel kütüphanesinden yüz kitap, Milano Kundera Kütüphanesi’nin kurulduğu Brno’ya ulaşmayı başardı. Ancak ondan önce bir sorun çıktı, çünkü çalıştığı Rennes’teki üniversitede, orijinaller için akşam üniversiteye gitmek için randevu aldı. Üniversitenin bir villası var, buna nasıl kişilik denir, Pipomn Onderka.

Paa’ya Brno’nun Estonya rahipliğine dair bir onay getirdi ve onu Fransa’daki yazlık evinde görmeye gitti.

Bu kadar ünlü biriyken bile her zaman mütevazı davranması beni büyüledi. Ayrıca, konuştuğumuzda, sadece kültür ve edebiyatla ilgili olmayan, Brno ve Moravya’da olup bitenler hakkında bilgileri yuttuğunu da belirtmeliyim. Komet hokeyinde bir gün bile seninle ilgilendi mi yoksa yeni şehirde yapılanlar mı, ekspres eğildi.

Genel olarak Kundera’nın Krlovopolska’da beyaz badanalı bir villada o zamanlar cennet gibi bir konumda bulunan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldiğine inanılır. Baba, müzikolog Ludvk Kundera, Janka Müzik Sanatları Akademisi’nin ilk rektörü olurken, anne evde kalıp yetenekli bireyine baktı. En azından arkadaşı ve yazar Vojtch Jestb vefat ettiğinde Kunderv’in yazdığı Touching ak nahot kitabında bunu böyle ifade etmişti.

Milan Kundera’nın evini bir barış bölgesi kucakladı, bahçeli bir villanın huzuru ve erken yaşların avcısı, çalışkan ve gökkuşağına demir atmış babasının kalbinin huzuru Jestb, yazarın aile topraklarını anlattı.

Daha sonra Kundera’yı, dudaklarında sevimli bir kaya parçası olan, biraz yakışıklı bir yüze sahip, uzun boylu, yapılı bir genç adam olarak hatırladı.

Ve sanki kuruluş mizahın, alaycılığın, groteskliğin ve hatta hiçbir zaman ucuz olmayan durgunluğun ışığıyla aydınlatılmış gibi, alaycı ve iyi kalpli görünümü ve konuşma tarzı nedeniyle onu daha ilk görüşmeden sevdiğini itiraf ediyor. aksine her zaman ona karşıydı.