İsrail ekonomisi krizlerle boğuşuyor ve kendi hükümeti tarafından zarar görüyor

MyHoca

New member
İsrail gazetesi Jediot Achronot geçen hafta, hükümetin aldığı beş karar dışında durumu açıklayabilecek ne güvenlik, ne ekonomik, ne de siyasi başka bir faktörün bulunmadığını yazdı. İsrail MNA’sı, yeni kabinenin iktidara geldiği yılın başından bu yana yüzde 9 oranında düştü.


Geçtiğimiz ay bazı İsrailli şirketlere, durumun nasıl gelişeceğini görmek için bekleyecekleri ve yıl sonuna kadar bir karar verecekleri söylendi. Ülkenin ekonomik açıdan zayıf olduğu yönündeki bu yorumlar bana beş hafta boyunca pek çok yanıt gönderdi.


Projemin inşaatı hakkında bilgi alın. İsrail-Çek Cumhuriyeti Ticaret ve Sanayi Odası genel yayın yönetmeni Assaf Dovrat, ülkedeki durumu “Hemen gayrimenkul almayın” diye anlatıyor. İşletme psikolojidir. Ve Peter’ın belirsizliği nedeniyle insanların kendi alışkanlıkları var. Durum oldukça tahmin edilebilir. Her türlü iş, sadece mağaza açmak bile bu tür bir atmosferde, bende kafa karışıklığı olsa bile, diye devam etti.


Yüksek fiyatlar ve artan yıllık faiz oranları nedeniyle ekonomi tıkanıyor: Dovrat’a göre ipotek sahibi İsrailliler yiyecek ve eğlenceye sahip. Geçen hafta sonu İsrail, Yahudi Yeni Yılı’na, pek çok kişinin geleneksel elmaları tatlandırmak için ballı olarak tüketmesine rağmen pek de iyimser girmedi.


Amerikan yatırım bankası JP Morgan, on yılı aşkın bir sürenin ardından sağlıklı bir para birimi olarak kabul edilen ekelin Amerikan borsasındaki hareketleri kopyalamayı bıraktığını söyledi. Gücü ülkedeki siyasi duruma bağlı. Emekli maaşları İsrail’den gelmeye devam ettikçe durum daha da kötüleşecek.

Maliye Bakanlığı geçtiğimiz günlerde İsrail’deki yabancı yatırımın yalnızca bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 60 oranında düştüğünü duyurdu. Yılın ilk çeyreğinde ise sadece 2,6 milyar dolara ulaştılar. Bakanlığın yorumuna göre bir yıl önce çok ilginçti. Ancak JP Morgan’dan şu ifadeler duyuldu: Hassas siyasi durum, kurumsal yatırımlarda yapısal bir değişikliğe yol açtı ve bu değişim, yurt dışındaki varlıklara yapılan yatırımlara kaydı.


Hane halkı giderek fakirleşiyor ve üstüne Maliye Bakanlığı’nda bir skandal yaşandı. Uzmanları, aşırı sağ parti Nboensk Siyonizm’den bakan babası Bezalel Smotria’yı, onları gelecek yılın verilerini çarpıtmaya zorlamakla suçladı. Sla’nın daha iyimser görünmesi için kısaltılmıştır.

2,4 milyar kişiye gıda pulu


Ekonomov’un düşüşteki payı, aşırı sağ ve laik partilerle koalisyon halinde olan Başbakan Binyamin Netanyahu’nun Justinian reformunu mümkün olduğu kadar hayata geçirme çabalarına işaret ediyor. Bu durum birçok insanda ülkedeki tüm gücü kontrol altına alacakları ve demokrasiyi yok edecekleri korkusuna neden oluyor.


Meydanda reformlara karşı bir protesto var, muhtemelen sağcılar tarafından engelleniyor. Sendikalar katılmasa da şirket ya kendisi grev ilan etti ya da grevde çalışanlarını destekledi.


İsrail’in fiili refahının dayandığı başlıca ileri teknoloji şirketlerini protesto edin. Onlara yapılan yatırımlar yüzde 90 düştü. Paranın çoğu, mevcut İsrail hükümetinin siyasi deneylerine karşı oldukça hassas olan ABD’den geliyor.

Bu, hazırlandığı şekliyle siyasetçilerin Yüksek Mahkeme’yi kontrol etmesine izin verebilecek yalnızca bir yargı reformu meselesi değil. Ve bu nedenle beni düzeltme kararlarının tek örneği. İsrail’in seçilmiş bir başkanı, devleti veya ikinci bir parlamento meclisi yok.


Pek çok uzman, mevcut hükümet döneminde emekli maaşlarının bütçeden üretken sektörlere ve onları seçen koalisyon partilerinin maaşlarına aktığına dikkat çekiyor. Örneğin en yoksul ailelere verilmesi gereken 400 milyon ekel (2,4 milyar kron) değerindeki gıda pulları dikkatleri çekti. Bu, Sosyal İşler Bakanlığı tarafından değil, İçişleri Bakanlığı liderliğindeki laik taraf tarafından bölünecek. Belediye seçimleri öncesinde basın ofisi oylarına öncelik veren bir kulübü seçiyordu.

İsrail yargıda reform yapıyor. Bu karanlık tüm toplumu sarsıyor, arkasında bir kaos torbası var. Öncelikle reformdan başka bir şey yok, koalisyon siyasetçileri devletin kasasından seçmenlere bir şeyler israf etmeye alışkınlar. İsrail-Çek Cumhuriyeti Ticaret ve Sanayi Odası editörü Dovrat’a göre herkes yalnızca kişisel çıkarlarını savunuyor ve bunu durduracak kimse yok.


Aynı zamanda uzak ülkesinin dini çevreleri olan jeiv’de ultra-ortodoks insanların eğitim görmesini desteklemekte de aktifti. İsrail’in gelişimi, gelişmekte olan ülkelerle aynı seviyede olan zayıf ulaşım altyapısı nedeniyle engelleniyor. Örneğin, İsrail’in merkezindeki Tel Aviv çevresindeki on milyonluk kentsel alana yalnızca otobüsler hizmet veriyor. Artık onlara giden bir tramvay hattı vardı. Ancak hükümet, bir gün Filistin devletinin kurulacağı toprak olan Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimlerinin geliştirilmesi için yaklaşık altı milyar kron tutarında bir milyar ekel harcadı.

Avrupa lk vzdlan


İsrailliler şirket satmanın kendileri için kolay olmadığını ancak mevcut anlaşma değişmezse bunu yapmaya hazır olduklarını söylüyor. Ayrıca birçoğu paralarını yurt dışına transfer ederek döviz ve sermaye piyasalarına bağlı varlıkları satın alıyor veya yurt dışında yatırım yapıyor.


İsrail’deki durum kötüleşmeye devam ederse, pek çoğu yurtdışındaki suç ortaklığıyla ülkeyi terk etmeye ikna edilebilir. Ve diğerleri, yalancılar ve bilim adamları kaybolmaya başladığında, durdurulması kolay olmayacak bir süreç başlayacaktır. Her İsraillinin iki pasaportu var ve birçok Avrupa ülkesi son yıllarda dinlerini yeniden canlandırmak için çok çabalıyor. Romanya veya Portekiz’de meşhur oldular ve çok geçmeden Avusturya’nın reklamı çıktı.