İşgalcilerin Ağustos 1968'deki ikonik fotoğraflarının yazarı fotoğrafçı Dobrovolský hayatını kaybetti

HadessTruck

Global Mod
Global Mod
iDNES.cz için 2018 yılında Dobrovolsk'un en ünlü fotoğrafçılarının listesi. Sabah yedi buçukta annem, Rusların burada olduğunu ve tanklarımızı işgal ettiğini söyleyerek beni uyandırdı. Tek bildiğim, kamerayı ve filmleri alıp sekiz buçukta Vclavek'te olduğum. Oradan ilk hayvanları aldık, günün biraz sisli olduğunu söyledi.

Fotoğrafçı Bohumil Dobrovolsk (1935-2024) doğdu. Bohumil Dobrovolsk, canlı röportaj, düzenlenmemiş fotoğrafçılık tutkusuna sahip amatör-profesyonel bir fotoğrafçıydı. Dobrovolka'nın en ünlü fotoğrafları, yazarın Prag sokaklarında belgelediği Ağustos 1968 olaylarına aittir. 1960-1989 yıllarında tekli ve birleşik yapıların döşemelerini yaptı. 1990'dan bu yana özellikle ilk koleksiyonu PRAG 21/8/1968'i sergiliyor. Almanya, Almanya, Polonya, Rusya, Fransa, Avusturya, ABD, Macaristan, Romanya ve Hollanda'daki insanlar görebiliyordu. Bina Çek Cumhuriyeti'ndeki birçok müze ve galeride görülebilmektedir. Fotoğraf: Vt imnek / TK

5 Temmuz 2024, 08:55 pspvek arşivlendi: 5 Temmuz 2024, 10:38

Ancak askerlerin Vclavsk Meydanı'nda bir yüzyıla başladıklarını ve Staromst Meydanı Meydanı'nda uzaktaki bir figürün sesini duyduklarını hatırlıyordu. İşte o zaman Vclavský nmst'teki evin birinci katını ateşe verdiler. Dobrovolsk, 2018'de, kurşun izlerinin bugün hâlâ orada olduğunu ancak orada burada onları hâlâ görebileceğinizi hatırlattı.

Bir katilin portresi

Dobrovolsk o gün çok sayıda fotoğrafçıyı paylaştı; bunların arasında o zamanlar TK'nin çalışanı olan, muhtemelen bir Sovyet ajanı olan ve Dobrovolsk'a göre Ulusal Müze'de çekim yapma emrini veren kişi de o olabilir.

Ancak Dobrovolska'nın en ünlü fotoğrafı, bir Rus askerinin ana tankta tek başına oturduğu Katilin Portresi'dir. Dobrovolsk'taki fotoğrafta, insanların barikatlar kurduğu ve otobüsü taşıyıcının yoluna ittiği belirtildi.

Yol daralmaya başladı ve yalnızca bir metre kadar toprak vardı. Ben de onun peşinden koştum ve genç bir adam da beni takip etti. Taşıyıcı barikatı aşmak için otobüse bindiğinde, resimdeki askerin makineli tüfekle barikata ateş etmeye başladığını söyledi. Peki, arkamdaki beyaz genç adam kızı kaptı, fotoğrafçı röportajda üzücü bir hikaye anlattı.

Sonra doksanıncı yılda oğlu beni aradı, Bay Sadlek olduğunu ve Bay Kube'nin yanında ölü yattığını biliyorum, Dobrovolsk hücresi onun en ünlü fotoğrafını tamamladı.

1960-1989 yıllarında tekli ve birleşik yapıların döşemelerini yaptı. 1990'dan bu yana özellikle ilk koleksiyonu PRAG 21/8/1968'de sergilendi. Almanya, Almanya, Polonya, Rusya, Fransa, Avusturya, ABD, Macaristan, Romanya ve Hollanda'daki insanlar görebildi. Bina Çek Cumhuriyeti'ndeki birçok müze ve galeride görülebilmektedir.