iPhone üreticisi Foxconn’un Hindistan birimi Rs 357 crore teşvik desteği aldı

MyHoca

New member
Dünyanın en büyük elektronik teknolojisi üreticisi Foxconn’un Hindistan bölümü, Hindistan’ın üretime bağlı teşviki kapsamında sops alan ilk küresel şirket olacak (PLI) mobil üretim programı. Bugün, önemli bir kilometre taşında, CEO NITI Aayog başkanlığındaki Empowered Committee, biri yerel bir şirket ve diğeri küresel bir şirket olan iki şirket için, Büyük Ölçekli Şirketler için Üretim Bağlantılı Teşvik (PLI) programı kapsamında mobil üretime yönelik teşvikleri onayladı. -Ölçekli Elektronik İmalatı (LSEM) sektörü. Bu şirketler Foxconn ve Padget Elektronik Pvt Ltd.
PLI programı nedir?
PLI planı, 14 sektörün güçlü yönlerine, üretim kapasitelerine ve dünya şampiyonu olma güdülerine dayanmaktadır. MeitY yönetimindeki PLI büyük ölçekli elektronik üretim planı, Hindistan’ı elektronik üretimi için rekabetçi bir yer haline getirme ve artırma yolunda ilerliyor. Atmanirbhar Bharat bu sektörde daha fazla dünya şampiyonu yaratırken. Eylül 2022 itibarıyla, PLI büyük ölçekli elektronik üretimi (LSEM) programı 4.784 Rs yatırım çekti ve 80.769 Rs ihracat dahil toplam 2.03.952 Rs üretime yol açtı. Program ayrıca 40.916 kişilik istihdam yaratmıştır. Elektronik üretiminin 2025-2026’da 300 milyar dolara çıkması bekleniyor.
Foxconn teşvik alan ilk küresel şirket
Foxconn Hon Hai Teknoloji Hindistan Mega Geliştirme Pvt Ltd artan yatırımlarına ve satışlarına dayalı olarak 1 Ağustos 2021 – 31 Mart 2022 dönemi için mobil üretim için bir teşvik alan “Cep Telefonları” hedef segmenti için onaylanan ilk küresel şirkettir. Onaylanan teşvik miktarı Rs 357.17 crore’dir. Foxconn, iPhone’lar da dahil olmak üzere Apple ürünlerinin en büyük üreticisidir.

Hon Hai/Foxconn Technology Group’un sahibi olduğu Foxconn Hon Hai Technology India Mega Development Private Limited (veya Foxconn India), dünyanın 1 numaralı cep telefonu üreticisi/montajcısı olan Foxconn Group’un bir parçasıdır. Foxconn India, merkezi New Taipei City, Tucheng’de bulunan Tayvanlı çok uluslu bir sözleşmeli elektronik üreticisidir.
Padget Electronics, teşvik alan ilk Hintli şirket oldu
Yerli bir şirket olan Padget Electronics Pvt Ltd’nin de hedef “Cep Telefonları” segmentindeki (kategori-ev işletmeleri) artan yatırımlarına ve satışlarına dayalı olarak Ocak-Mart 2022 çeyreği için bir mobil üretim teşviki alması onaylandı. Onaylanan teşvik miktarı Rs 58.29 crore’dir.
Padget Electronics Pvt Ltd, Dixon Technologies Pvt Ltd’nin tamamına sahip olduğu bir yan kuruluştur ve Noida’da üretim tesislerine sahiptir. Uttar Pradeş. Padget Electronics, artan yatırımları ve satış rakamlarına göre Ağustos-Aralık 2021 dönemi için büyük ölçekli elektronik üretimi için PLI programı kapsamında şimdiden 53,28 Rs crore almıştı.
Hindistan’da cep telefonu üretimi31 crore dokundu
Hükümet girişimleri ve endüstri çabalarının bir sonucu olarak, Hindistan son beş yılda elektronik üretimi alanında hızlı bir ilerleme kaydetti. Cep telefonu üretimi 2014-2015’te yaklaşık 6 crore’den 2021-22’de yaklaşık 31 crore’ye yükseldi. Cep telefonu ihracatı da hızla arttı. Hindistan, 2021-22 mali yılında 45.000 Rs değerinde cep telefonu ihraç etti ve bu yıl Kasım 2022’ye kadar cep telefonu ihracatı şimdiden 40.000 Rs crore’u aştı ve bu, geçen yılın aynı dönemindeki ihracatın iki katından fazla.
Büyük Ölçekli Elektronik İmalatı (LSEM) sektörü için PLI, Foxconn, SAMSUNGhayvan, yükselen yıldız ve Wistron, Lava, Micromax, Optiemus gibi yerli şirketlere liderlik ederken, United Telelinks Neolyncs ve Padget Electronicsda bu programa katıldı.

Apple iPhone 14 Plus: paketi açma