Intel işten çıkarmalara başlıyor, binlerce çalışana ücretsiz izin sunuyor: raporlar

MyHoca

New member
bilgi işten çıkarmalara başladığı ve binlerce üretim işçisine üç aylık ücretsiz izin sunduğu bildirildi. Yonga üreticisi, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi Silikon Vadisi devine aittir: meta ve twitter son aylarda zorlu küresel makroekonomik koşullar nedeniyle işçi çıkaranlar.
Basında çıkan haberlere göre şirket, “daha geniş bir maliyet düşürme çabasının parçası” olarak Kaliforniya’da en az 201 çalışanıyla işten çıkarmalara başladı. “İşçi Uyumu ve Yeniden Eğitim Bildirimleri”ne atıfta bulunan raporlar, Intel’in Kaliforniya’daki Folsom tesisinde 111 çalışanın işten çıkarılacağını, “90 çalışanın ise Santa Clara konumundan ayrılmasının isteneceğini” ekledi.
Ekim ayında Intel, yakın vadede yılda yaklaşık 3 milyar dolar tasarruf etmeyi planladığını açıkladı. Şirketin uzun vadeli hedefi, 2025’in sonuna kadar 8 ila 10 milyar dolar tasarruf etmektir. Intel, bu tasarrufların büyük ölçüde hem operasyonlardan hem de satış departmanlarından gelen “personel maliyetlerinden” kaynaklanacağını söyledi.

Intel ücretsiz izin sunuyor
Oregon Live’da yer alan bir habere göre Intel, binlerce üretim işçisine üç aylık ücretsiz izin sunuyor. Intel, “Üretim yeteneğimizi elde tutmak, Intel’i uzun vadeli büyüme için konumlandırmada önemli bir unsurdur. Gönüllü izin programları, kısa vadede maliyetleri düşürmemize ve çalışanlara cazip izin seçenekleri sunmamıza olanak tanır” dedi.
Daha önceki bir rapora göre, İrlanda’daki binlerce Intel çalışanına da üç aylık ücretsiz izin verildi.
Düşen bilgisayar pazarı Intel’e zarar veriyor
Intel, küresel PC pazarındaki düşüşten çok etkilendi. Pandemi sonucunda hibrit çalışmanın yükselişiyle son iki yılda yükselişe geçen PC pazarı, en zor dönemlerinden birini yaşıyor. Bu da chip talebinde bir daralmaya neden oldu.
Intel, yerli çip üretimini artırmak için tasarlanmış bir ABD hükümeti paketi olan CHIPS Yasasından milyarlarca fon alacak.

Dell XPS 13 2’si 1 arada: XPS 13 2’si 1 arada: Dell’in en yeni premium dizüstü bilgisayarı Microsoft Surface alanına giriyor