İNCELEME: Yapmıyorum! Doksanların anılarını tek nefeste kitaplayın

HadessTruck

Global Mod
Global Mod
Doksan yıldır müzik sahnesinde hareket etmek ve bir müzisyen olarak aktif olarak ya da yakın zamana kadar tanıtılan yeni bir şeyin yetenekli bir yutucusu olarak pasif olarak orada olmak anlamına geliyordu. Talep çok büyüktü, arz aynıydı ve zamanın rengi, dazlak grup Orlk’un Blej jejedce veya lib agile Bl liga gibi şarkıların yer aldığı albümü gibi tuhaflıkları içeriyordu, makul mü? pich hitpard’da.

Konu sadece albümler, müzik kulüpleri, festivaller, yayınevleri ya da müzik dernekleri değildi, müzik dizileri ya da şarkılar hakkında konuşmayalım, konuşalım. Dekda kitabı tüm bunları ve daha fazlasını (dünün rock’çılarının veya elektronik dans müziğinin ilk havarilerinin sarhoş elleri başlı başına karanlık olurdu) arşiv doğruluğu, tipik mizah, hafiflik ve konuya ilişkin aynı derecede tanıdık bir bakış açısıyla yakalıyor.

Yazar Radek Diestler, Rock & Pop dergisinin en güçlü zamanlarındaki editörlerinden biriydi. Doksanlar neydi? Onun tarzı, yazı işleri ofisi bağlamında dikkat çekici ve benzersizdi. İronik anekdotlar, Lehçe şakalar, ağıtlar, alıntılar ve ortaya çıkarıp keşfetmesi keyif veren bir arkadaşa göndermelerle dolu.

sonuna kadar Dekda

80 %

Radek Diestler

Kutu 65, 2023, 400 sayfa

Ve Diestler, 20. yüzyılın 90’lı yıllarının Çek popüler müziği üzerine bir kitap yazdı. Kuru bir gün değil, aynı şekilde, çılgınca nahoş hikayeler ve anlarla dolu, canlı ve heyecan verici bir yolculuk.

Kaynağa yakın olmayanlar büyük bir müzik festivalindeki ilk denemeleri anlatırken muhtemelen istemsizce başlarını sallayacaklardır ama öyle de oldu. Anı, o dönemde ne kadar zor yaşadığına dair kötü bir şekilde, açıklıklarda veya hafifçe dağılmış hatlarda dönerek ona geri dönecek ve hatırlamayacağı gerçekleri, yerleri, kavramları ve olayları hatırlayacaktır. Daha doğrusu dengeyi korumak için onu hafızadan çıkardı.

Kitabın sonunda atlarını o psychedelic zamanların sembolü haline getirenler söz sahibi olacak. Örneğin, Tata Bojs grubundan Mardoa, yönetmen ve senarist Petr Zelenka, şarkıcı Blanka Rmov veya yönetmen Radim Paek. Vem Radek Diestler aynı anket sorularını sordu, ancak zamanın ruhunu karakterize edecek tipik bir doksanlar hikayesi istendiğinde son adı verilen katılımcı saf bir şekilde yanıt verdi: Yapmıyorum :-/. Hiçbir şey söylemedi ama her şeyi söyledi.