Hindistan’da mobil üretim: Sektörün ithalat vergisi muafiyeti hakkında söyleyecekleri

MyHoca

New member
Maliye Bakanı, Hindistan’daki cep telefonu üretimini daha da artırmak amacıyla Nirmala Sitharaman cep telefonlarında kullanılan bazı parçaların ithalatında merkezi hükümetin gümrük vergisinden muaf tutulacağını duyurdu.
Onu içinde Birlik bütçesi Sitharaman, Hindistan’daki cep telefonu üretiminin 2014-2015’te 5,8 birimden 2022-23 mali yılında 31 crore birimine yükseldiğini söyledi. Hükümet, kamera lensleri gibi belirli parçaların ithalatında gümrük vergilerinden muaftır.
“Aşamalı üretim programları da dahil olmak üzere hükümet tarafından alınan çeşitli girişimlerin bir sonucu olarak, Hindistan’daki mobil üretim, 2014-15’te 18.900 Rs değerinde 5,8 crore biriminden son mali yılda 2,75,000 Rs değerinde 31 crore birimine yükseldi. Sitharaman, Birlik Bütçesi konuşmasında söyledi.

İşte sektör liderlerinin açıklamaları:
Muralikrishnan B, Başkan, Xiaomi Hindistan, bütçe duyurularının hükümetin Hindistan’ı dijital bir güç merkezi yapmaya odaklandığını yansıttığını söyledi.
“Cep telefonlarında ve televizyonlarda kullanılan seçilmiş parçalarda gümrük vergilerinin düşürülmesi yurtiçi katma değerin artmasına yardımcı olacaktır. Bu yerli aksam imalat sanayine olumlu yansıyacaktır. Genel olarak orta sınıf gelir vergisinin düşürülmesi de dahil olmak üzere birçok faktör vardır. ve hükümet tarafından bugün açıklanan 10 lakh crore yatırım harcaması tahsisi, tüm sektörlerde tüketim talebindeki büyümeyi ve endüstriyel büyümeyi artıracak” dedi.

Sanmeet Singh Kochhar, Başkan Yardımcısı, Hindistan ve MENA, Dünya çapında HMDBirlik bütçesinin Hindistan’daki ev aletleri üretimini doğrudan etkileyeceğini söylüyor.
“Sevgili FM tarafından bugün açıklanan gelecek vaat eden Birlik Bütçesi 2023’ü memnuniyetle karşılıyoruz. Bütçe, Veri Yönetişimi Politikası, AI Mükemmeliyet Merkezleri, Yeşil Büyüme gibi unsurlarla fütüristik olsa da, geleneksel altyapı alanları da Hindistan’daki cihaz üretimi üzerinde doğrudan etkisi olacak büyük bir destek aldı. Hindistan’da cep telefonu üretimi, politika desteği sayesinde son yıllarda olağanüstü bir artış gösterdi. Kochhar, gümrük vergilerinin daha da düşürülmesine yönelik duyurunun bu yönde atılmış bir başka büyük adım olduğunu da sözlerine ekledi.
Panasonic Life Solutions Hindistan Başkanı ve FICCI Elektronik ve Üretim Komitesi Başkanı Manish Sharma, 2023 Birlik bütçesinin hem sektör hem de sıradan insan için iyi haberlerin müjdecisi olduğunu söyledi.
“Lityum-iyon piller, TV’ler ve kamera merceği gibi belirli elektronik ürünlerin girdileri/bileşenleri üzerindeki gümrük vergilerinin düşürüldüğünü görmek cesaret verici. Bu, geriye dönük entegrasyonu geliştirme kabiliyetini artıracak ve akabinde elektronik ürünlerin yerel üretimini mümkün kılacaktır.” Sharma, hem orta hem de üst sınıflar için vergi indirimlerinin vergi mükelleflerinin elinde daha fazla para olduğunu, talebi ve tüketimi artırdığını belirtmekten memnuniyet duyduğunu belirtti.

İnsanlar 5G'ye alıştıktan sonra 4G'ye geri dönmek zor olacak Bharti Group Başkanı Sunil Mittal

İnsanlar 5G’ye alıştıktan sonra 4G’ye geri dönmek zor olacak Bharti Group Başkanı Sunil Mittal