Herson tiyatrosu bir bomba sığınağındaydı ve işgalciler burayı da çalıyorlardı.

HadessTruck

Global Mod
Global Mod
Operadaki Hayalet’in ne olduğunu bilmiyorsanız, benim, Ukraynalı popüler şarkıcı Andrii Kuzmenko’nun sesi duvardaki TV ekranından duyulacak, sadece hayatı boyunca Kuzma Scriabin sahne adıyla sahne aldı. Ekranımız kararıyor ve sahnedeki başka bir sanatçı: Kim dedi bunu? Scriabin veya kim? Vn, seyirciyi güldür. Hrt’yi alır, tekrar ortaya çıkabilir, not edildi.

Al onu! Scriabin’in The People are Like a Ship adlı şarkısının ilk tonları yer altı boşluklarından fark edilirken, birisi karanlıktan doğaçlama bir sesle bağırıyor. Seyircilerden onlarca kişi susuyor, bazıları oturup usulca ritme göre sallanıyor ya da sahnedeki sanatçılardan cep telefonlarını şarkının sonunda alkışlarla ödüllendirmelerini istiyor. Daha sonra diğer şarkılarda, ayakta duran kızlar için nezih bir dans.

Cumartesi günü Vichni, geçen sonbaharda Ukrayna ordusu tarafından kovulmadan önce sekiz ay boyunca Rus işgal birlikleri tarafından işgal edilen Herson’daki tiyatro sezonunun son gösterisinde içki içti. Ruslar, Dinyeper nehri boyunca geri çekildiler ve o zamandan beri şehri tahkim ettiler. Metropol bölgelerinden düzenli olarak ölüler ve yaralılar hakkında konuşurlar. Aziz Herson kısa süre sonra Kachovsk Rezervuarı’ndan gelen sular altında kaldı.

Geçen Cumartesi, Kurt Nehri’nin işaretlediği şehirde bir topçu ateşi sesi duyuldu, ama muhtemelen bir ayrılma ya da Ukraynalıydı. O gün şehirde hiçbir patlama duyulmadı, o gün Herson’da hastane veya ölüm ilanları hakkında herhangi bir rapor yapılmadı.

Mykola Kulie’nin Herson Müzik ve Drama Tiyatrosu sezonu nispeten sakin bir şekilde bitirmeyi başardı. Tiyatromuzda da sahne alan Andriy Kuzmenko Scriabin’in bir şarkısından özel bir performans hazırladık. Tiyatroda editörü Knyha, 2015 yılında trafik kazasında hayatını kaybeden çok sevilen müzisyene atıfta bulunarak bizim için tanıtılması gerektiğini söyledi.

Sonunda, kasabanın yaklaşık 100 ila 50 sakini karargahta içki içti. Hazırlanan bir tabureye veya sandalyeye oturdular ve böylece tiyatro seyircilerinin gürültülü kavga nedeniyle tiyatro binasının bodrum katında oluşturdukları doğaçlama odanın tamamını doldurdular.

İstiladan önce birkaç çatışma yaşadık. Bunları sığınakta güvenlik için oynuyoruz. Aslen genelevdi, 90’lı yıllarda kafe olarak değiştirdik. Herson Tiyatrosu’nun yönetmeni, seyircinin gösteriden önce gelip oturabileceği veya gösteriden sonra kalabileceği bir tiyatro kültürü yaratmak istedik.

Ona göre, Rus askeri saldırısından önce bu 40 kez gerçekleşti. Geçen yıl 23 Kasım’da Vnost v one day adlı sürükleyici bir gösterinin galasını yaptılar ve izleyicilerin aktif olarak katılabileceği bir gün oldu. Bir gün sonra Rus birlikleri ülkeyi işgal etti. Orijinal 250 tiyatro çalışanından 70 kişi Rus işgali altında kaldı ve ayrılamadı, 14 kişi Ruslarla işbirliği yaptı. sayfası tiyatronun editörü oldu, on yıldan fazla bir süredir Herson tiyatrosuna liderlik eden tiaedestilet Knyh’yi anlattı.

Hemen ayrılamazdım. Ruslar beni içeri aldılar ve beni tiyatronun bir parçası olmaya zorladılar. 1000 gün sonra kaçtım ve ardından diğer yedi meslektaşımla birlikte Kiev’de bir grup kurdum. Cumartesi günü tutuklanmasından önce Knyha, Herson hakkında bir rapor hazırladık ve onunla Ukrayna’ya gittik dedi. Rusların Ukrayna saldırısının baskısı altında işgal altındaki ülkeden çekilmesinden birkaç gün sonra, 19 Kasım’da tiyatrosuna gitti.

İşgalden sonraki ilk gösteri Aralık ayı ortalarında yer altı tiyatrolarında gerçekleşti, ona göre o zamandan beri yüzden fazla sahnelendi. Sadece bizim oyunlarımız değil, diğer şehirlerden diğer sanatçıların performansları da var. Editör, bunun sadece tiyatro oyunları değil, çeşitli performanslar olduğunu da sözlerine ekledi ve hafta boyunca Herson sakinlerinin üç ve beş performans görebileceğini sözlerine ekledi. Tiyatroda 45 kişi çalışıyor. Kumandayı çalıştırdı çünkü burası ve başka bir yer güvenli değil. Ancak prensipte 250 kişi çalışıyor. Knyha, “Büyük rüyayı hızla tekrar açabilecek şekilde faaliyet göstermeye çalışıyoruz” dedi.

Ancak Cumartesi günü, tiyatronun ana sahnesinin arka planı, oturan seyirciler için giysi, yiyecek, ayakkabı veya şişe içme suyu içeren kutulardan oluşuyordu ve aralarında oyuncular yerine şehir sakinleri yürüyordu.

Selden etkilenen insanlara yardım edeceğiz (Kachovsk Rezervuarı’ndaki hasar nedeniyle). Knyha, yardımın Ukrayna halkı veya sivil toplum kuruluşları tarafından sağlandığını söyledi. Ona göre, oyuncuların kendileri yüz maaş alıyor. Başka hiçbir şey için emekli maaşımız yok. Kurdun önünde teçhizata kendim çok para harcadım, kar amacı gütmeyen kuruluş olan insanlar ona yardım etti, ayrıca işgalci güçlerin tiyatrodan bazı teçhizatı çaldığını da açıkladı.

Bir bomba sığınağına yerleştirilen çukur, seyirciler tarafından ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyordu. Kitaba göre tiyatro sezonunun bitmesi, başka bir gösteriden sonra tiyatronun kapanması bile sanatçıların çalışmayacağı anlamına gelmez. Topluluk, Gürcistan’da performans sergileyecekleri Slovakya’daki Pohoda festivaline hazırlanıyor. Ağustos ayından itibaren Rus işgalinden kaçmaya çalışan Herson halkının gerçek deneyimlerini anlatan bir oyunla Ukrayna’ya gideceğiz” dedi.

Ne yapacağından tam olarak emin değil. Ona göre tiyatro seyircisi genellikle sonbaharda mahsul verir ve Ağustos’ta yeni bir sezona başlardı. Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinde görev yapacak. Ne yazık ki mevcut durumda (Kherson’da) işleri bir haftadan fazla önceden yerine getiremiyoruz, dedi. Hayalim, her zaman ilk başta iyi bir şeyler yapmaktır. Editör, Ağustos ayının başında Ukrayna Bağımsızlık Günü olan 24 Ağustos’tan önce oyunu hareket ettirip hazırlayabileceğimizi umuyorum.