GLOSA: Hollanda’nın sınır nedeniyle güvenliğe ihtiyacı var. Peki ya Mana?

HadessTruck

Global Mod
Global Mod
Çılgın eleştirilerden biri, Belarus-Polonya sınırındaki bazı Polonyalıların dramdan dolayı kaderini özetledi. Film, Polonyalıları ilkel ve nefret dolu, alkolik ve sadist, açgözlü, merhametsiz kişiler olarak sunuyor. Yasadışı göçmenlerin evlenmesine yardım edenler istisnadır.

Yazara göre sınır muhafızları Belaruslu KGB memurları dışında ayrı bir kötülük kategorisi oluşturuyor. Polonyalıların Auschwitz’deki Naziler gibi davrandıkları oldukça açık ve film o kadar politik bir hal alıyor ki estetik değerleri tamamen önemsiz sayılabilir.

Polonya filmlerinden bir diğeri Hranice, Sovyet tarzı duygusal manipülatif propagandadan bahsediyor, ancak Polonya’dan da şunu söyleyen sesler var: Nefreti beslemeyin, yılın en gerekli Polonya filmi, özellikle acıya gözlerini kapatanlar için. ; Bain sinemasındasın.

Hollandov’un sınırın karşı tarafındaki Bentke’deki festivalden yedi ödülü var ama kendi ülkesinde o kadar büyük bir tehdit ki, siz aralıksız bir güvenlik görevlisi oluyorsunuz. Akıl sağlığımı korumayı hayal ediyorum ama bu tehlikeli. Kampanya sadece sözlü değil, gerçek şiddeti de kışkırtabilir. Onu ortadan kaldıracak bir avcı bulmak bir kişiye mal oluyor, birçok film yapımcısı St.Petersburg da dahil olmak üzere yurt dışında her yerde çalışıyor.

Avrupalı ve Amerikalı meslek örgütü Reisr, Çek Film ve Televizyon Akademisi’nin de katıldığı, bu onursuz kampanyanın derhal sona erdirilmesi ve Agnieszka Hollandov’a hakaret edilmesi çağrısında bulunan, yoksa bu sadece onun şahsına yönelik değil, tehlikeli bir eğilim mi? ama Avrupa kültürünün temel direklerinden biri olan özgür sanatsal ifadeye karşı.

Tam tersine, Polonya hükümeti iğrenç pasquil’den ve modern Nazi propagandasından suçludur. Hatta filmle ilgili kendi vizyonunu içeren tam dakikalık bir reklam bile yaptırmıştı, ancak bunun Hranic’in önünde gösterilmesi gerekiyordu, ancak sanat sinemaları bunu göstermeyi reddediyor.

Heyecanlı bir siyasi tepki bekliyordum ama bu kadar büyük bir nefret dalgası beklemiyordum. Polonyalı en önde gelen temsilcilerin düzenlediği kampanyayı iğrenç ve tehlikeli buluyorum ama bu, filmin ne kadar doğru ve önemli olduğunu kanıtlıyor. Propagandayla neyi bastırmak istediklerini gösteriyor.

Bir sanatçıya kızdığınızda bu bir reklam işlevi görebilir ama Hranice örneğinde bu kızlarla ilgili değil, seçim öncesi atmosferde bölünmüş bir ulusla ilgili. O zaman, düşmüş eleştirmenlerin filmi empatisi nedeniyle övmesine, aksine karakterlerin öğretici gelişimi ve filmin mozaikçiliği nedeniyle eleştirmesine kayıtsız kalıyor.

19 Ocak’tan bu yana Çek dinleyiciler, kaç Hranice liderinin dt aracılığıyla siyahi formatı veya duygusal baskıyı kullandığını da sordu. Ama belki de bu yüzden kimse projenin yerli ortak yapımcılarına ibenics’in resimlerini göndermeyecek.

İtfaiye protestosunun icat edildiği Forman’s Ho, bebeğim gibi uygunsuz filmleri kasaya koymayın ve Salman Rüşdi’nin Şeytan Dini nedeniyle bıçaklanması gibi fanatizm bizim ülkemizde böyle yaşanmaz.

Yada evet? Hranica’dan bir hafta sonra Kardeşler, Manovch kardeşler grubunun direnişinin karanlığının canlandığı ve bununla birlikte ister kahramanlar ister özgürlük için savaşan katiller olsun polemiğin devam ettiği bir prömiyer yapıyor. Umalım ki yönetmen Kardeş Tom Man kişisel bir sayfa kiralamak zorunda kalmasın, Tanrı aşkına, bunlar sadece film!