Gandhi Maidan: Şehirdeki Apna Pazarı parlaklığını kaybediyor | Patna Haberleri

BaDe

New member
PATNA: Apna Pazarı yakın Gandhi Maidan Eskiden farklı türlerde kitaplar arayan çok sayıda alıcı vardı – kurgu, kurgu dışı, hem Hintli hem de yabancı yazarlar ve aralarından seçim yapabilecekleri sayısız seçenek vardı. Ancak bir zamanlar okuyucu cenneti olarak bilinen kitap piyasası, artık kitapların popülaritesi nedeniyle parlaklığını kaybediyor. e-kitaplar ve pazarı Udyog Bhawan binasından kaldırmanın yanı sıra gençler arasında azalan okuma alışkanlığı.
Şu anda yol kenarlarında Paulo Coelho ve Jhumpa Lahiri’nin kitaplarını satan 35 yaşındaki Miku Kumar, satışların neredeyse yarı yarıya düştüğünü söyledi. “Temel ihtiyaçlarımızı bile karşılayamıyoruz. Eskiden olduğu gibi neredeyse hiç okuyucumuz yok. Artık kitaplar çevrimiçi olarak mevcut ve gençler telefonlarında okuyor. Hayatta kalmamıza yardımcı olan, rekabetçi sınav kitapları ve X ve XII sınıfı akademik kitaplardır. Ayrıca, neredeyse altı aydır yollarda ilerledik ve bu da durumu daha da kötüleştirdi.”
48 yaşında başka Vincent Kumar Singh, bu pazarda büyüdüğünü ve efendisinin kitap satmasına yardım ettiğini hatırladı. “30 yıldır bu pazarın içindeyim. Özellikle Covid-19 kilitlenmesinden sonra birçok şey değişti. Aralık 2009’da hepimize koridorda uygun bir yer tahsis edildi ve ayda 4.095 Rs kira ödedik. Şimdi o alan bile elimizden alındı ve yolumuza devam ediyoruz. Şiddetli yağmur yağarsa ne olacağını hayal edin. Yoldan geçenler bile kitaplara basıyor ve ayrılıyor ki bu bir tür saygısızlık.”

'Apna Bazar', e-kitapların muazzam popülaritesi nedeniyle parlaklığını kaybediyor

Singh, eskiden Udyog Bhawan’a kira ödediklerini, ancak kilitlenmenin birçoğunun kirayı ödemesini engellediğini ve borcun ödenmesindeki gecikmeler nedeniyle faiz eklediğini söyledi. Sorunlarını daha da büyüttü. Borcu taksitle ödemeye razıyız ama her halükarda faiz affedilmelidir. Bizim gibi fakir insanlar karantinadan sonra nasıl hayatta kalacak?”
Bu kitap pazarını sık sık ziyaret eden Ajay Singh, yaklaşık kırk yılda nasıl değiştiğini hatırladı. “1970’lerin sonunda Time dergisi ve News Week’in kullanılmış kopyalarını satın aldım. Seyirci o zamanlar çok farklıydı. Apna Pazarı’nda hem Batı hem de Yunan klasik edebiyatını alırdık. Aslında, birkaç yıl önce bu pazardan Batı resmi ve müziği üzerine bir kitap satın aldım” dedi Singh.