Fransız sanatçı Ben, karısının ölümüne dayanamadı ve intihar etti

HadessTruck

Global Mod
Global Mod
Ben ve Annie Vautier'in çocukları Eva ve François, yaptıkları açıklamada annelerinin pazartesi gecesi felç geçirip çarşamba günü ölmesinin ardından babalarının intihar ettiğini söyledi.

“Onsuz yaşayamayan ve yaşayamayan Ben, saatler sonra evlerinde kendini öldürdü” diye duyurdular. Çift, Fransa'nın Akdeniz kenti Nice'te yaşıyordu.

Sanat çevrelerinde Ben olarak bilinen Ben Vautier, 18 Temmuz 1935'te Napoli'de doğdu. On dört yaşındayken hayatının geri kalanını burada geçireceği Nice'e taşındı. İngiliz gazetesine göre, 1960'larda sanat olarak kabul edilen şeyi bozmaya çalışan Fluxus hareketiyle (Milan Knížák da üyeydi) ilişkilendirildi ve sokak tarzı kışkırtıcı ironi tarzının çok etkili olduğu kanıtlandı.

“Her şey sanattır” diyen Ben, geleneksel sanat eserleri yerine “jestler” yarattığını söylüyor. Örneğin bir dükkanın vitrininde durup sesini kaybedene kadar bağırmış, hiç gerçekleşmemiş tiyatro gösterileri düzenlemiş ya da piyanistin kaçtığı piyano resitalleri düzenlemiş.

İstediği her şeyi imzalar ve kendi eseri olduğunu iddia ederdi: Nice'teki Promenade des Anglais'de (Promenade des Anglais) yoldan geçenlerin cesetleri, hatta diğer sanatçıların eserleri.

“Benim sanatım sahiplenme sanatı olacak. Henüz imzalanmamış her şeyi imzalamaya çalışıyorum. Sanatın niyette olduğuna ve imza atmanın yeterli olduğuna inanıyorum” dedi bir keresinde.

Ben, “müzelerin korunan çerçevesini” göz ardı ederek ve sanatı eğitim ve yeteneğin meyvesi olarak görmeyi reddederek, gazeteye göre onu bir oportünist ve amatör olarak gören kendi sektöründeki bazılarını rahatsız etti. Ancak sanatçı her zaman şakalarının arkasında ciddi bir mesaj olduğu konusunda ısrar etti.

Genellikle siyah zemin üzerine beyaz çocuk el yazısıyla çizdiği mizahi sloganlarıyla ünlüydü. Örneğin içlerinden biri şunu sordu: “Sanat ne içindir?” Bu mesajlar sayesinde, örneğin New York Modern Sanat Müzesi'nde (MoMA) ve okul çantalarında, defterlerde veya tramvaylarda pek çok kopyada yer aldı. Nice'te durur.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yaptığı açıklamada, “Çocuklarımızın kalem kutularında, pek çok günlük nesnede ve hatta hayal gücümüzde Ben, özgürlük ve şiirsellik, görünür hafiflik ve baş döndürücü derinlik ile iz bıraktı.” dedi. Ben'i “dil kuyumcusu” olarak tanımlayan Kültür Bakanı Rachida Dati, “Kültür dünyası bir efsaneyi kaybetti” diye ekledi.