Fraňková, dört mevsimimizin yabancı film yapımcılarını büyülediğini söylüyor

HadessTruck

Global Mod
Global Mod
Çek Cumhuriyeti, 2010 yılından bu yana film ve televizyon yapımına yönelik teşvikler sunuyor. Bu teşviklerin amacı, Çek film endüstrisinin rekabet gücünü uluslararası ölçekte yeniden tesis etmekti. Teşvikler Çek Cumhuriyeti’nde çekilen Çek ve yabancı yapımlar için geçerlidir. Burada görsel-işitsel prodüksiyon için harcanan uygun maliyetlerin yüzde 20’sine kadar geri ödeme şeklinde oluyorlar. Geri ödeme, üretimin bitiminden sonra doğrudan devlet tarafından başvuru sahiplerine ödenir. Bezděk Fraňková, muhaliflerin sık sık dile getirdiği iddialara “Bu bir sübvansiyon değil” diye işaret ediyor.

Hesaplamalarına göre yabancı mürettebat teşvikleri 800 milyon kron daha kullanabilecekti. Bölgedeki durum bu yıl Ocak ayında tekrarlanacak mı? “Hayır, adım adım ilerleyelim. Kanun şu anda öyle bir şekilde yazılmış ki, fonların açıkça yetersiz kaldığı durumlarda Fon yöneticisinin başvuru almayı bırakması gerekiyor” diye açıklıyor durumu.

“Yasa yazıldığında VOD platformları, Netflix yoktu. Dolayısıyla üretim hacminin bu kadar keskin bir şekilde artması beklenmiyordu. Bu platformlara yönelik üretim, sinemalara yönelik üretim hacmine eklenecek. 2013 yılında yazıp 2015 yılında değiştirdiğimiz kanun artık bu duruma uymuyor. Yasama kederi dediğimiz bir şey hissediyorum. Açma, kapama, açma, kapama teşviklerini sürdürüyoruz” diye anlatıyor.

Bir değişiklik geliyor

Ancak bir çözüm ufukta görünüyor: “Artık Kültür Bakanlığı ile işbirliği yapma konusunda anlaştık ve sözde yargılamayı askıya almamıza izin veren bir değişiklik hazırladık. Yani her zaman açık olacağız ama para kademeli olarak tahsis edilecek. Sadece başvuru sahibi teşvik için biraz daha bekleyecek.”

Bunun yabancı yapımları rahatsız edip etmeyeceği sorulduğunda Helena Bezděk Fraňková şu yanıtı veriyor: “Kapalı olmaktan daha iyi. Elbette bazı riskler var. Muhtemelen nakit akışlarını daha iyi yönetebilen büyük yayın hizmetlerinden daha küçük bağımsız yapımları daha fazla rahatsız edecektir. Bakalım ne yapacak ama başka çare yok. Ya kapanıp hiçbir şey kalmayacak ya da daha uzun bir bekleme süresiyle açılacak” dedi.

Devlet Sinematografi Fonu direktörü Helena Bezděk Fraňková, Monika Zavřelova’nın Shooting filminin konuğu oluyor.

Görsel-İşitsel Yapımcılar Birliği başkanı Vratislav Šlajer yaz aylarında, askıya alma nedeniyle Çek Cumhuriyeti’nin artık güvenilir olmadığı gerçeğinden bahsetmişti. Ancak Bezděk Fraňková yurtdışındaki iyi ismimizi kaybetmeyeceğimizi umuyor. “Şu ana kadar çok güvenilir ve güvenilirdik. En hızlı tahsis eden, en hızlı ödeme yapan eyaletlerden biriyiz. Diğer eyaletlerde teşvik için standart bekleme süresi iki yıldır. Umarım bu dalgalanmalardan rahatsız etmemişizdir. Ancak dedikodunun Hollywood’da deli gibi yayıldığını biliyoruz, bu yüzden durumu olabildiğince çabuk düzeltmek için elimizden gelen her şeyi yapmaya çalışıyoruz” yorumunu yapıyor.

Çek Cumhuriyeti’ndeki Devlet Sinematografi Fonu başkanına göre, film yapımcıları en çok “neredeyse mucizevi” olan yaratıcılık düzeyine değer veriyor. “Buradaki hiçbir personel size bir şeylerin ters gittiğini söylemez. Her zaman bir şekilde bunu çözmeye çalışıyor. Aynı zamanda çok sayıda ilginç mekanımız var, tüm mimarimiz… Ayrıca eğlenceli olduğumuzu da söylüyorlar ki bunu her yerde bulamazsınız. Sonra dört mevsimimiz var. Bu da bazıları için ilginç. Burada işlerin nasıl yürüdüğüne dair bir konferans vermek için Los Angeles’a gittiğimde, en çok Hluboká’nın ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış fotoğrafları ile ilgilendiler.

Ekim ayının başında Devlet Sinematografi Fonu, 2024 yılı stratejisinin konseptini açıkladı. Bezděk Fraňková, dağıtımı, yani izleyici ile film arasındaki yolu bağlamayı temel noktaları olarak tanımlıyor. Ona göre daha fazla tür, bilim kurgu veya korku filmi çekmeye başlamak da önemli. “Şu anda uzun vadeli hedefler koymuyoruz, çünkü 1 Ocak 2025’te İşitsel-Görsel Kanunda yapılan değişikliğin yürürlüğe gireceğini, Devlet Sinematografi Fonu’nun Devlet İşitsel Görme Fonu olarak yeniden adlandırılacağını ve çok sayıda değişiklik var” diye belirtiyor.

Röportajda Helena Bezděk Fraňková ayrıca Hollywood grevlerinin Çek Cumhuriyeti’ndeki sinemayı nasıl etkilediğini, kendisine göre oyuncu sendikalarının büyük stüdyolarla anlaşmaya varıp varmayacağını, Macaristan’ın Çek Cumhuriyeti için en büyük rakip olup olmadığını anlattı. Sinema alanında Cumhuriyet’e teşvikler ya da gelecekte sinemacılıkta yapay zekadan neler beklenmeli?

Megagame için para topla