Enlargement filminin yıldızı ve Gainsbourg’un ilham perisi Jane Birkin hayatını kaybetti.

HadessTruck

Global Mod
Global Mod
Fransız Le Parisen gazetesinin haberine göre Birkin, Pazar günü Paris’teki evinde ölü bulundu. Sanatçı, bu Mayıs ayında sağlık sorunları nedeniyle yaz festivallerindeki birçok konser ve performansı iptal etti.

Mayıs ayında yaptığı açıklamada, “Her zaman büyük bir iyimser oldum ve sizinle tekrar sahnede olabilmek için hala biraz zamana ihtiyacım olduğunu fark ettim” diye yazmıştı.

Jane Birkin’in elli filmi ve canlı kayıtlar dahil 20 albümü var. 1970’lerin femme fatale ve seks sembolü, Fransa’nın büyük bir kişiliği olan chansonnier ve isyancı Serge Gainsbourg ile birlikte yaşamasıyla da tanınmaya başlandı.

Jane Birkin, “Özgürlüğü somutlaştırdığı, dilimizin en güzel sözlerini söylediği için bir Fransız ikonuydu” diye yazdı. twitter Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron.

1946’da Londra’da doğdu, 1960’ların sonunda Fransa’ya taşındı. Le Parisen, Fransızca’da sesini tanımayı kolaylaştıran İngiliz aksanını her zaman koruduğunu yazıyor. Sıcak doğası ve kadınların ve LGBT+ topluluğundan insanların hakları için mücadele etme kararlılığı nedeniyle Fransa’da da popülerdi. Büyüleyici oyuncu, kendisini hayır projelerine de adadı.

AIDS’e karşı mücadelede ve göçmen hakları kampanyasında Uluslararası Af Örgütü ile işbirliği yaptı. Dünyayı gezdi ve çocuklarla çalıştı. Diğer şeylerin yanı sıra, Burma’da demokrasinin halk destekçisiydi.

“Gitişi çok üzücü. Eski Fransa Kültür Bakanı Roselyne Bachelot, BFM TV’ye verdiği bir röportajda, “Harikaydı.

Annem Prag’ın güzelliğine dayanamadı

Kariyerine 1966 yılında Michelangelo Antonioni’nin yönettiği ünlü Magnification filminin modellerinden biri olarak başladı. İki yıl sonra Birkin, Slogan’ı çekerken gelecekteki kocası, şarkıcı, söz yazarı, söz yazarı ve aktör Gainsbourg ile tanıştığı Fransa’ya taşındı. 1969’da ikili en ünlü hitleri Je t’aime, moi non plus’ı yayınladı.

Halk tarafından daha çok yönetmen Jacques Rivette (Love on Earth ve The Beautiful Quarrel filmleri) veya Patrice Chéreau gibi büyük isimlerle çalışan bir aktris olarak bilinmesine rağmen, bir şarkıcı olarak eleştirmenlerin saygısını da kazandı.

Aralarında Bryan Ferry, Placebo solisti Brian Molko, Manu Chao, Yann Tiersen, Goran Bregović veya Portishead’den Beth Gibbons’ın da bulunduğu çeşitli türlerden bir dizi müzisyenle işbirliği yaptı. 14 stüdyo müzik albümü çıkardı.

Birkinová, diğerlerinin yanı sıra Agatha Christie’nin Death on the Nile ve Evil under the Sun kitaplarının film uyarlamalarında da rol aldı. Ayrıca, örneğin 2006 yapımı Boxes filminin yönetmenliğini ve çekimini de denedi.

2008 yılında şarkıcı Prag’da da bir konser verdi. “Benim için heyecan verici bir deneyimdi. Prag’la özel bir ilişkim var çünkü annem ölmeden bir yıl önce onu ziyaret etmiştim. Burayı çok beğendi, ben burada video çekiyordum ve o şehri izliyordu, güzelliklere doyamıyordu. Bütün geceyi böyle geçirdi” dedi.

İkonik “birkin” adını verdi

Rus Yahudi bir ailenin soyundan gelen Gainsbourg ile Birkin, zamanının ünlü bir çiftini kurdu. 12 yıl birlikte yaşadılar. Kızları Charlotte, tamamen ailesinin izinden gidiyor. Özellikle Lars von Trier’in Deccal (performansıyla Cannes festivalinde Altın Palmiye’yi kazandı), Melancholia ve Nymphomanka filmlerindeki performansıyla ünlendi.

Birkin’in, çoğunlukla James Bond filmleri için besteler yapan İngiliz film müziği bestecisi John Barry ile olan evliliğinden Kate adında bir kızı oldu. Ancak Gainsbourg, onu çocukken büyütmeye başladı. Daha sonraki moda fotoğrafçısı, 2013 yılında Paris’teki dairesinin penceresinden düşerek öldü, 46 yaşındaydı. Birkin’in üçüncü kızı, Fransız yönetmen Jacques Doillon ile olan ilişkisinden doğan model, oyuncu ve şarkıcı Lou Doillon’dur.

Son yıllarda kalp sorunları yaşayan Birkin, 2021 yılında felç geçirdi. Sonuç olarak, birkaç konseri iptal etti.

1984 yılında, Fransız Hermès firmasının birkaç farklı tasarımda satılan bir el çantasına (sözde Birkin çantası) Birkin’in adı verildi. Çok rağbet gören moda aksesuarı binlerce dolara satılıyor ve birkin ile ilgilenen kadınlar yıllarca bekleme listesinde bekliyor.

Serge Gainsbourg’un Jane Birkin’le orgazmik iç çekişlerle noktalanan ünlü düeti “Je t’aime… moi non plus” birçok ülkede yasaklandı: