Dünyanın en uzun Mata Sita heykeli Sitamarhi bölgesine kurulacak: JD(U) Milletvekili Sunil Pintu | Patna Haberleri

BaDe

New member

PATNA: Kurulum için gerekli hazırlıklar yapılıyor. 251 metre boyunda heykel ve Bihar’da bir Hindu tanrısı Mata Sita tapınağı Sitamarhi Bölgesi.
Hindu kutsal metinlerine göre Tanrıça Sita, günümüzün Sitamarhi semtinde bir toprak kapta bebekken bulunurken, Videha Kralı Janaka bir Yagna’nın parçası olarak toprakları sürüyordu.
Sita, Kral Janaka’nın evlatlık kızı olarak yetiştirildi. Sitamarhi, adını Mata Sita’dan alır.
Sitamarhi Milletvekili Sunil Kumar Pintu Perşembe günü Patna’da düzenlediği basın toplantısında, dünyanın en uzun Mata Sita heykelinin Sitamarhi ilçesinin Dumra bloğunun altındaki Raghopur Bakhri köyüne kurulacağını söyledi.
Aynı zamanda Shri Bhagwati Sita Tirtha Kshetra Samiti’nin de başkanı olan Pintu, Raghopur Bakhari köyünde Mata Sita’nın en yüksek heykelinin ve tapınağının inşası için 30 dönümden fazla arazinin ayrıldığını söyledi.
Bu araziyi alma süreci çoktan başladı ve tapınağın inşası için şimdiden toplam 12.43 hektarlık arazi tescillendi” dedi.
“Bihar başbakanı Nitish Kumar’ı aradım ve ondan tapınak topraklarının kayıt vergilerinden feragat etmesi için talepte bulundum. CM, bu konuda mümkün olan her türlü yardım konusunda bana güvence verdi.” JD(U) milletvekili, kayıt ücretinden feragat edilmesiyle ilgili sorunun yakında çözüleceğini söyledi.
2019 Lok Sabha anketlerinde JD(U)’ya katılmadan önce BJP’de yer alan Pintu, aynı zamanda kıdemli safran partisi lideri ve Ayodhya merkezli Ramjanmabhumi Thirth Kshetra Nyas Kameshwar Choupal’ın Shri Bhagwati’nin uluslararası başkanı olarak aday gösterildiğini ortaya çıkardı. Sita Tirtha Kshetra Samiti, Mata Sita’nın en yüksek heykelini kurmak amacıyla kurulmuştur.
Choupal konuşmasında, Lord Rama’nın Ayodhya’daki tapınağının inşası için yaptığı gibi Sitamarhi’deki Mata Sita tapınağının inşası konusunda da kamuoyunu bilinçlendirmek için gerekli adımları atacağını söyledi.