Dijital sanat dünyayı şekillendiriyor ama Signal Festivalinin nerede olduğunu bilmiyorum

HadessTruck

Global Mod
Global Mod
Komisyon üyesi neden Sinyal işgalcilerini desteklemeye değer olduğuna ikna olamıyor?
Kendimizi Çek Cumhuriyeti için genel olarak hoş olmayan bir durumda buluyoruz ve bunun mutlaka sonuçları olacaktır. Ancak memin gelişip gelişemeyeceği bir sorudur. Kültür bu konuda çok hassastır. Hibe komisyonunun bazı üyeleri bizi ticari oynamakla suçluyor

Ve sen?
Biraz nazik olacağım ama şöyle cevap veririm tabii ki böyle olmak zorunda değil. Ve festival için bize para vermekten çekinmeyin, biz de bunu birkaç kez yaparız. Devletin festivale emeklilik katkı payı katsayısı yaklaşık 1:12’dir. Ama sen gerçeksin. Tabii ki biletlerden, kamu fonlarından ve ticari kaynaklardan elde edilen gelirler arasında bir denge istiyorum, sadece tembel komisyonun bazen bunlara nasıl karşı çıktığını gösteriyordum. Ortaklarımız olmalı ve onlara ihtiyacımız var, çünkü devlet bize festival için sadece 21 milyon veremez.

Bu alanda ticari kelimesi aslında ne anlama geliyor? Etrafta dolaşın ama sanki kimse bilmiyormuş gibi davranın.
Bir tanımı yok ve kimsenin tam olarak ne anlama geldiğini bildiğini sanmıyorum. Bu, özel ortaklarımız olduğu veya iyi insanlarımız olduğu anlamına mı geliyor? Nevm. Kültür Bakanlığı’nın hibe sisteminde herhangi bir kategoriye sığmak da bizim için sorun. Biz görsel sanatlar alanında olmak istemiyoruz, onlar da bizi orada istemiyorlar bu arada.

Ancak Bakanlık maalesef hibe kategorilerini 21. yüzyıla ve internet, dijital ve yeni medya sanatının gerekli bir kategori olarak dünyayı şekillendirdiği gerçeğine uygun şekilde ayarlayamadı. Ticari ve ticari olmayan şartlarda. En üzücü anım, Sinyal Festivali’nin devlet kasasına olan ekonomik etkisine dikkat çeken bir ekonomik etki araştırması ile ismi açıklanmayan bakanın yanına gittiğimde, onun benim akıllı bir çocuk olduğumu söyleyerek omzumu okşamasıydı. Bunu yapmak zorunda olmadıklarına sevindim. Daha sonra bize emekli maaşı verilmediğini söyledi.

Sizce daha doygun bir kültürel alan var mı?
Zengin tarlalar var, fakir tarlalar var. Sonunda iki zavallı insan edebiyat ve görsel sanatlardır. Her ne kadar ideal olmasa da, filmleri çok zamanında ve sistematik bir şekilde düzenlemeyi başardılar. Ülkemizde festival açısından en doygun alan klasik müziktir.

sence bu ne?
Bireysel kategorilerde lobicilik ve oyunla çok ilgisi var. Başlangıçta sinemada çalıştım ve bu kolektif bir spordur, görsel sanat daha bireyseldir ve insanların işbirliğine yaklaşımı da bunun bir kanıtıdır.

st Signal şu anda ücretlidir. Kovid’in ardından insanlar kültürel etkinlikler için genellikle son dakikada bilet satın aldı. Aşağıdaki bu trendi takip ediyor musunuz?
Evet, geçen yıl satışlarımızın yüzde 90’ının festivale yakın haftada yapıldığını tahmin ediyorum. Baş sallama uzun bir süre düz gider ve sonra yukarı çıkar. Belki yavaş yavaş onları iyileştirseydik durum farklı olurdu ama bunu yapamayız. Ücretli ve ücretsiz bir model bulduğumuza sevindim. O olmasaydı destek düştüğünde bunu başaramazdık.

Yıllar geçtikçe bir an önce yayınevinden kurtulmak istediğinizi anladınız.
Genel olarak evet, bunun için çabalıyoruz. Festival benim için çok eğlenceliydi ama operayı görmeyi pek istemezdim. Bütün bunlar yavaş yavaş COO’muz Jakub Zeman’dan önce gerçekleşiyor. Ama uzun bir süre bu pozisyonda kalacağıma eminim. Birçok kişi için olayın tamamen ismimle bağlantılı olduğunu ve benim görülmem gerektiğini fark ettim. Ben böyle kalacağım. Ama bu çok uzun yıllar ve benim aşağıdaki tepenin kralı olmama gerek yok. Uçmak istediğim başka bir vizyonum daha var. Edukan, oda ve galeri.

Böyle bir olay için aslında en uygun örnek hangisidir?
Sinyal kont. Bunlar yılın paradoksal olarak en az karanlık olan günleridir. Benim için bunlar çok önemli, birçok zorunluluk var. Röportajlar, açılışlar, konuşmalar, ki pek iyi değilim, yazmıyorum, sonra misafirlerle, partnerlerle tanışıyorum, sabahtan akşama kadar durmuyorum. Bir de akşam görevleri var… Ayrıca Signal öldüğünde ekibimizden biri hastalanıyor.

O günlerde sizin de herkes gibi sokağa çıkacak vaktiniz var mı?
Tekrar söylüyorum evet ama ne yazık ki her şeyi yapamıyorum. Bir testim olduğunda, ortaklarımız için bir etkinlik düzenlemeden önceki gece testin etrafından dolaşırım. Üzgünüm her şeyi yapamayacağım çünkü o kadınları her yönden ve manzaradan tanıyorum. Kendi kendine borç verme, onları gerçekte gördüğünüzde en iyisidir. Mümkün olduğunca onlara en azından dışarıda bir yere bakmaya çalışıyorum. Ayrıca Cumartesi akşamının aileme ayrılması yönünde bir kuralım var.

Bütün bir yıl boyunca sinyal mi?

Yurt dışında da Signal’den gelen sinyallere rastlayabiliyor musunuz?
Bunları yurt dışındaki festivallere götürmeyi başardılar. Peter Vack’in yansıması, Kateina Blahutov’un ormanı da dahil olmak üzere çok seyahat etti. Kanadalı sanatçılarla işbirliği içinde oluşturulan Cloud’un sahibi olmayabilir ama onu biz yönetiyor ve dünyanın dört bir yanına götürüyoruz. Bu çalışmalardan bazılarının ömrü uzun, ancak başka yerlerde de bulunabilecek video haritalama da var.

Arazi üretimine ne zaman güveneceksiniz, sorumlu kim olacak?
Bu bireysel bir anlaşmadır. Biz bunu yerden kesmeye çalışıyoruz, satılık da olsa kiralık da olsa pl fiyatıyla gideceğiz. Ama alttan mümkünse.

Signal’in tüm yıl boyunca bir nevi kurulum şeklinde sokaklarda kalmayacağına dair bir kod var mı?
Yapmaya çalıştık ama mekânda, özellikle de tarihi merkezde görsel etki yaratan objeler yaratmak zor bir süreç. Her ne kadar anılarla harika bir ilişkimiz olsa da. Birisinin bu borcu ödemesi, işletmesini finanse etmesi, onarması gerekiyor. Bu bir sürü saçmalık.

Peki Signal’in diğer şehirlere dağıtımı ne durumda?
Birkaç şey yaptık ve Brno ile müzakereler yaptık ancak bölgedeki şehirlerin çoğu finansal olarak buna hazır değil. Ve ben iki ya da daha fazla değil, bir festival için yüz emekli maaşı bekliyorum. Bize faydası olur mu bilmiyorum.

İLE İLGİLİ

En son festivalde 600.000 kişi sokaklardaydı. Tahminen ne kadar?
Tko ct, bunu 2016’da yaptık ve bu yıl yine yapacağız. Bu yüz çeyrek milyon demek. Kimse onu bizden istemediği için her yıl onun parasını ödemek zorunda değiliz. Bu yıl bunu esas olarak ren geyiği nedeniyle yapıyoruz.

İlk sabahın ertesi sabahı sokaklardaki kaosu hatırlıyorum. Senin için daha mı iyi?
İlk yıl bizim için büyük bir sürprizdi. Mümkün olduğunca hazırlanmaya çalıştık ama burada böyle bir etkinlik yoktu. Neyi doldurduğunuza dikkat edin. Elbette güvenlik açısından önceden bireysel rotalara danıştık, nakliye şirketi ve polisle iletişim kuruyoruz, ancak bu kadar çok insanla her şeyi asla tüm ayrıntılarıyla okuyamayacaklar.

içimiz rahat. İlk saatlerde muhtemelen bir süre sokaklarda çöp olacak, bunu tam olarak engelleyemezsiniz ama emin olun hiçbir yerde hiçbir şey bırakmayın. Bir şeyler değişirse, onu hızla bir kenara bırakırız. Çünkü buradayız ve bir süre daha gideceğimizi umuyorum, iyi ilişkilere ve itibara sahip olmak güzel.

Bir ara sinemaya gitmek ister misin?
Bazen bir filmin galasının güzel olacağını düşünüyorum. Özellikle Karlovy Vary festivalinde meslektaşlarımı izlerken aklıma geliyor. Ama festival dışında bir şeyler yaptığımızda yine de tatmin oluyorum. Kurduğumuz bir stüdyomuz vardı, o yüzden seni biraz özledim.

Hırvatistan’da Mte koeny. Orada da başlaması için bir etkinlik davet etmediniz mi?
Pula’da bir Visualia festivali var, ne dostum, sonra bir süre memleketim Zheb’de bir şeyler yapmak zorunda kaldım, orada Berlin Işık Festivali’ni de yöneten adam festivali kurdu ve çok keyifliydi. orada güzel bir şeyi hak edeceklerini hissetmişlerdi Ama sonra canım acıdı. Berlin için aynı maaş. Böyle bir etkinlik için harika bir sanatsal geçmişi var ama aynı festivalin dramaturjisi Berlin’in havasına tamamen aykırı.

Peki eğer bir ışık festivali için yurtdışına gitmek istesem beni nereye gönderirdiniz?
Rusya’da harika bir festival var ama elbette bu bir seçenek değil.

Naber?
Evet, altında bir işaret var. Rusya’da harika görsel sanatçılar var ama tabi ki şu anda bulamıyoruz. Ama bu ipuçlarına gelince: Barselona’daki Llum güzel, Maarsk’taki Pci Zsolnayi festivalini ziyaret etmek benim için ilginçti. Bu yüzden Berlin’e gitmeyecektim. Lyon’da buna değer. Bazen Signal’in havlu kumaşlar ve cepler için bir festival olduğu konusunda şakalaşırsak, burada bunun yüz katı geçerli olacaktır. Benim için çoğu zaman tatsızdı. Bright Lights için de iyiler ama ben oraya gitmedim.

Peki sizce bu yıl Prag’da neye gitmeliyiz?
Yani Ksawera Komputera’dan FLUX 2023. Bu, önünde duran bir avcı figürüyle çalışan interaktif bir enstalasyondur. Uluslararası etkinliğin yıldızı, Thermal Drift adlı interaktif topu kullanacak olan Rafael Lozano-Hemmer olacak. Termal kameralarla uğraşıyorsun.

St.Petersburg kilisesinin video haritasını oluşturan Japon stüdyosu Flightgraf. Cyril ve Methodius Karln’da. Ve çok şey verdi. Bu kadar minimalist ve zorlu bir kurulum için genel bir ekip ama benim biraz özel bir zevkim var.