Devlet Üniversiteleri E-Kütüphane Hizmeti Aldı | Patna Haberleri

BaDe

New member
PATNA: Büyük bir gelişme olarak, 15 kadar devlet üniversitesi UGC’nin Bilgi ve Kütüphane Ağı ile bir Mutabakat Zaptı imzaladı (INFLIBNET) Eyalete göre merkez Eğitim Bölüm son zamanlarda, akademisyenler ve öğretim üyeleri için e-kütüphane hizmetlerine kolay erişimi kolaylaştırmaktadır.
Eğitim Bakanı Chandrashekhar, Eğitim Departmanı Ek Baş Sekreteri Dipak Kumar Singh ve Valinin Baş Sekreteri Sekreter Asangba Chuba Ao Robert L. ChongthuINFLIBNET merkezi müdürü JP Singh Joorel ve Bihar Eyaleti Yüksek Öğrenim Konseyi (BSHEC) başkan yardımcısı Kameshwar Jha, rektör yardımcıları veya ilgili üniversitelerin temsilcileri ile birlikte Mutabakat Zaptı’na tanık oldular.
Bu Mutabakat Zaptı’ndan faydalanması muhtemel üniversiteler arasında BRA Bihar Üniversitesi, Muzaffarpur, BN Mandal Üniversitesi, Madhepura, Jai Prakash Üniversitesi, Chhapra, KSD Sanskrit Üniversitesi ve LN Mithila Üniversitesi, Darbhanga, Magadh Üniversitesi, Bodh Gaya, Aryabhattta Knowledge Üniversitesi, Patliputra Üniversitesi, Maulana bulunmaktadır. Mazrul Haque Arap ve Fars Üniversitesi, Nalanda Açık Üniversitesi ve Patna Üniversitesi, Patna, Tilka Manjhi Bhagalpur Üniversitesi, Bhagalpur, Veer Kunwar Singh Üniversitesi, Ara, Munger Üniversitesi, Munger ve Purnia Üniversitesi, Purnia.
MoU’nun ayrıntılarını veren BSHEC başkan yardımcısı, bilgi teknolojisindeki son gelişmelerin kütüphane kavramını basılı kitap ve süreli yayın deposundan “e-kütüphane” adı verilen yeni bir ortama dönüştürdüğünü söyledi.
Artık INFLIBNET çatısı altında, devletin akademik gelişimini sağlamak için aşağıdaki hizmetler devletin bursiyerlerinin kullanımına sunulacaktır:
E-Shodh Sindhu: INFLIBNET Merkezi, E-Shodh Sindhu projesi aracılığıyla 10.000’den fazla hakemli dergiye ve iki lakh e-kitaba yüksek öğretim topluluğuna erişim sağlar. Proje, öğretim üyeleri ve araştırmacıların elektronik kaynaklara ‘kampüs dışı erişim’ yöntemiyle 7 gün 24 saat erişmesini desteklemektedir.
Kütüphane Otomasyonu: INFLIBNET kütüphane otomasyonu sağlar yazılım kütüphane bütçesi, kaynak seçimi, satın alma, sınıflandırma, kataloglama, çevrimiçi genel erişim kataloğu, kitap yayınlama ve iade etme gibi kütüphane işlemlerini otomatikleştirmek için “Üniversite Kütüphanesi için Yazılım (SOUL)” olarak adlandırılmıştır. Şimdiye kadar 3000’den fazla kütüphane Hindistan’daki SOUL yazılımı aracılığıyla otomatikleştirildi.
Shodh Ganga: Shodh Ganga, Hintli bilim adamlarının tüm tezlerini arşivlemeyi ve bilim insanlarının araştırma çıktılarını dünyadaki tüm bilim camiasının dikkatine sunmak için yeni fırsatlar yaratmayı amaçlayan bir projedir. Mevcut araştırma katkılarını belirlemek ve araştırma topluluğu içinde araştırmanın tekrarını önlemek için akademik kuruluşları destekler. Proje, 588 üniversiteden yaklaşık dört lakh tezi arşivledi.
Shodh Shuddhi: INFLIBNET, akademik bütünlüğü desteklemek için proje aracılığıyla tüm yüksek öğretim kurumlarına intihal tespit yazılımı (PDS) sağlıyor. Shodh Shuddhi. Araştırma çıktısındaki benzerlikleri veya örtüşmeleri belirlemede öğretim üyelerine ve bilim insanlarına destek olur. 1000’den fazla üniversite tezlerde, araştırma makalelerinde vb. benzerlikleri kontrol etmek için bu yazılımı kullanıyor.
Indian Research Information Network System (IRINS): Yayınlar, patentler, onur ve ödüller, atıf istatistikleri ve sosyal medya istatistikleri gibi araştırma ile ilgili tüm faaliyetleri öğretim üyelerinden toplayan ve akran grubuna gösteren araştırma bilgi yönetim sistemidir. Araştırma katkıları hakkında çeşitli raporlar oluşturma konusunda kuruluşu destekler ve finansman, iç ve dış inceleme vb. konularda kuruluşa karar vermede yardımcı olur. Bu proje aracılığıyla 640’tan fazla kuruluş katılmıştır ve 1,5 lakh öğretim üyesi birbirine bağlıdır.
Shodh Çakra: Shodh Çakra, akademik organizasyona, araştırma programına kayıtlı bilim insanlarının tüm yaşam döngülerini toplama ve düzenleme konusunda yardımcı olur. Araştırma lideri (öğretim üyesi), bilim insanları ve araştırma idaresi arasındaki tüm iletişimi takip etmek için etkileşimli bir panodur.
IndiCat: IndiCat, katılımcı kurumların kitap ve dergilerinin sendikal kataloğudur.