Çip Üreticileri: Durum Güncellemesi: Intel ve diğer çip üreticilerinin Avrupa’daki fabrikalar için planları

MyHoca

New member

Avrupa Birliği takviye arıyor yarı iletken son iki yıldaki küresel kıtlığın ardından üretim.
altında Avrupa Çip Yasasıthe Avrupa Komisyonu geçen yılın başlarında 2030 yılına kadar kamu ve özel yarı iletken projeleri için toplam 15 milyar avro (16 milyar dolar) tahsis etti.
Aşağıda bazı çip üreticileriAvrupa’daki fabrikalar için planlar, alfabetik sırayla:
Infineon:
Arabalarda ve verilerde kullanılan çiplerin üreticisi, 16 Şubat’ta Almanya’nın Dresden kentinde 5 milyar dolarlık bir yarı iletken fabrikasında çalışmaya başlamak için onay aldı.
Üretim 2026’da başlamalı.
bilgi:
Mart 2022’de Intel, Avrupa’daki 88 milyar dolarlık yatırım hamlesinin önemli bir parçası olan yeni megaçip üretim kompleksinin yeri olarak Almanya’nın Magdeburg şehrini seçti.
İş dünyası gazetesi Handelsblatt 8 Şubat’ta Intel’in bu fabrika için 10 milyar avro devlet finansmanı istediğini bildirdi.
Aynı zamanda İtalya ile, karolardan tüm talaşları dokumak için yeni teknolojiler kullanan gelişmiş bir paketleme ve montaj tesisi için görüşmelerde bulunuyor.
ST Mikroelektronik:
Fransız-İtalyan şirket, Ekim ayında İtalya’da 730 milyon avroluk bir silisyum karbür gofret fabrikası kurmayı planladığını söyledi. İnşaat 2026 yılında tamamlanmalıdır.
Temmuz ayında, GlobalFoundries ile ortaklaşa Fransa’da bir yarı iletken üretim tesisi kurma planlarını da duyurdu.
STM’nin Crolles’deki mevcut fabrikasının yanında yer alacak tesisin 2026 yılında tam kapasiteye ulaşması bekleniyor.

Tayvan yarı iletken üretimi Company Ltd (TSMC): Aralık ayında Financial Times’ın haberine göre, dünyanın en büyük sözleşmeli çip üreticisi TSMC, Avrupa’daki ilk fabrikasını Almanya’nın Dresden şehrinde kurmak için tedarikçilerle ileri düzey görüşmelerde bulunuyor.
TSMC yaptığı açıklamada, “Hiçbir olasılığı göz ardı etmiyoruz, ancak şu anda somut bir plan yok.” Dedi.
Wolfspeed Inc: ABD’li çip üreticisi, 1 Şubat’ta Almanya’da 3 milyar dolarlık bir elektrikli araç çip fabrikası ve bir araştırma ve geliştirme merkezi kuracağını söyledi.
Wolfspeed’in İcra Kurulu Başkanı Gregg Lowe’nin Reuters’e fabrikanın silisyum karbürden yapılmış yongalar için dünyanın en büyük üretim tesisi haline gelmesinin beklendiğini söylemesiyle, üretimin Almanya’nın Saarland eyaletinde 2027’de başlaması planlanıyor.